آشنایی با تنقلات مفید و بی ضرر

در دنیای ماشینی امروز استفاده از تنقلات فرآوری شده در کارخانه ها مثل پفک و چیپس بسیار گسترش یافته اما نکته اینجاست که این تنقلات صرفا دارای طعم خوب هستند و برای بدن مفید نمی باشند. پسته, بادام و گردو از تنقلات مفید هستند که سلامت قلب را تضمین می کنند. به طور کلی میوه هایی که پوست سخت دارند مانند بادام، گردو ، فندق و غیره بیشتر به عنوان تنقلات مفید در برنامه غذایی مردم مصرف می شوند. خوردن تنقلات مفید علاوه بر طعم خوب دارای خواص بی نظیری برای سلامت ما می باشند به همین دلیل در این مطلب از خواص و مشخصات آن ها صحبت می کنیم.

تنقلات مفید

تنقلات مفیدمغزها: این میوه ها(تنقلات مفید ) ویتامین های فراوانی دارند و از این رو غالباً در برنامه غذایی گنجانده می شوند. از گذشته های دور ، جنگل های استرالیا ، در سواحل رودخانه می سی سی پی و سواحل دریای مدیترانه ، این میوه ها به عنوان یک منبع غذایی مهم و اصلی در برنامه غذایی مردم این مناطق محسوب می شده است. مدتی قبل از کاشت و برداشت محصولات کشاورزی ، این میوه ها جمع آوری ،انبار و برای سرخ کردن و پختن مصرف می شوند. این میوه ها در فصولی از سال در صورت کمبود مواد و منابع غذایی ،و به عنوان تنقلات مفید مصرف می گردند . در زمان فراعنه مصر، این میوه ها سمبل زیبایی و حیات بودند و چون از آنها روغن تهیه می شد و در پزشکی هم به کار می رفت، آنها را مورد احترام و تحت حمایت خداوند می دانستند. در قرن های گذشته برای تأمین غذای برده های آفریقایی در سفرهای دریایی به امریکا، از بادام زمینی استفاده می کردند. از این میوه قرن ها پیش به عنوان غذای افراد فقیر و برده ها در شهرهای جنوب امریکا همچنین غذای خوک و طیور استفاده می شد.

در اوایل قرن نوزدهم، بعد از این که مردم شروع به فروش این میوه ها در نمایش سیرک ها کردند ، خاصیت معجزه آسای آنها مشخص شد. با وجود این که از قرن های پیش این میوه ها به عنوان یک منبع غذایی گرانبها شناخته می شد، اما باز هم خواص درمانی و موارد پزشکی آنها ناشناخته بود. این میوه ها با داشتن متوسط 600 کیلو کالری انرژی فقط در 100 گرم ، تقریباً برابر است با مقداری که دانشمندان علوم مواد غذایی به عنوان مقدار انرژی برای هر وعده غذایی اصلی مردم سفارش می کنند ، مقدار چربی در این میوه ها 80 درصد است و درباره این که آنها محرک اغلب حساسیت ها و آلرژی ها هستند ، سکوت شده است. بررسی های جدید نشان می دهد که این میوه ها به عنوان تنقلات مفید برای سلامتی مفید هستند. گرچه کسانی که از حساسیت و آلرژی رنج می برند مجبورند از آنها اجتناب کنند ، با این حال برای افرادی که چنین مشکلی را ندارند لازم است تا در برنامه غذایی شان به طور مرتب و منظم این میوه ها را مصرف کنند.

خواص تنقلات مفید

تنقلات مفیدهمراهان عزیز آسان طب: ظاهراً مصرف مرتب و منظم این تنقلات مفید، مقدار کلسترول خون که عامل اصلی تصلب شرائین و انفارکتوس است را پایین می آورد. در بررسی های صورت گرفته در ژاپن ، مشخص شد، کسانی که به حد زیادی گردوی امریکایی مصرف می کردند و مقدار کالری غذایشان تا 25 درصد از حد معمول بالاتر رفته بود، وزن بدنشان ثابت مانده و حتی مقدار چربی خونشان تا 10 درصد پایین آمده بود. گردوهای امریکا از گونه گردوهای معمولی است که در شمال امریکا رشد می کنند و طعم شیرین دارند. علی رغم مقدار کالری بالای این تنقلات مفید ،آنها سلامتی قلب را تضمین می کنند. طبق گفته “اوتو برمه ” از دانشگاه توبیگن، این موضوع وجود اسیدهای چرب اشباع نشده زیاد در این میوه ها را توجیه می کند. اسیدهای چرب اشباع نشده جریان خون را منظم می کنند و مقدار کلسترول را پایین می آورند و از فرآیندی که باعث صدمه به رگ های خونی شود ، جلوگیری می کنند . طبق گفته “اوتو برمه”، مقدار اسیدهای چرب اشباع نشده در گردوی امریکایی، بادام و فندق بالاست و بر خلاف این میوه ها، شاه بلوط با داشتن حداقل اسیدهای چرب، مفیدتر و سودمندتر است.

ماده ای دیگر در تنقلات مفید وجود دارد به نام ” Arginin”، اسید آمینه ای که نه تنها حالت انعطاف پذیر ی رگ های خونی را حفظ می کند، بلکه مانع صدمه رسیدن به پلاکت ها. گلبول های خون می شود و بدین وسیله از بروز مشکلات خونی ممانعت به عمل می آید. البته این نکته را هم متذکر شد که این میوه ها دارای مواد غیر ضروری و زائدی هستند که اثر کاهش دهندگی کلسترول را تحت الشعاع قرار می دهند. این میوه ها مقدار قابل توجهی ویتامین های B دارند. 100 گرم بادام زمینی ، نیمی از نیاز روزانه بدن به ویتامینB9 (اسید فولیک) و بیش از نیاز روزانه بدن به ویتامین B3 را تأمین می کنند. هر دو گروه از این ویتامین ها محافظ رگ های خونی می باشند و برای متابولیسم و سوخت و ساز بدن لازم و ضروری هستند. علاوه بر این ، ویتامین B9 ازناهنجاری های دوران جنینی جلوگیری می کند.

نکات مهم در مصرف تنقلات مفید

تنقلات مفیددلایل فوق الذکر کافی است تا این تنقلات مفید را در برنامه غذایی روزانه مان بگنجانیم. البته این تنقلات مفید می توانند مشکل ساز هم باشند ، چون اغلب آنها قربانی کپک ها و قارچ های سمی ای می شوند که ماده ای سرطان زا موسوم به “Aflatoxin ” را ترشح می کنند. بعضی از این کپک ها و قارچ ها پیش از جمع آوری محصول ( اما در حقیقت به هنگام انبار کردن ) ایجاد می شوند. مصرف کنندگان برای اجتناب از این مسئله می توانند از خرید فر آورده های تولیدی کارخانه ها اجتناب کنند و این میوه ها را با پوست تهیه نمایند، چرا که پوست محافظ این میوه ها، از ایجاد قارچ و کپک های سمی جلوگیری می کنند. تنقلات مفید و بی ضرر موضوع این بخش از آسان طب بود. سعی کنید به جای استفاده از کیک ها و خوراکی های کارخانه ای که پر است از افزودنی های شیمیایی از خوراکی های خانگی، کیک خانگی، میوه های خشک شده و اجیل و خشکبار طبیعی استفاده کنید تا در کنار طعم خوشمزه اش از فواید انها هم بهره مند شوید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا