هرپس تناسلی یک بیماری خاموش و پر خطر

سالها پیش، قبل از ظهور ایدز، هرپس تناسلی به عنوان یک مصیبت جنسی در صدر اخبار قرار داشت هرچند هرپس تناسلی دیگر بر تیتر خبرها نیست، کماکان بخش مهمی از زندگی بسیاری از مردم را تشکیل می دهد. این بیماری شایعترین بیماری مقاربتی در امریکاست و در حدود بیست میلیون امریکایی به هرپس تناسلی مبتلا هستند و هر سال ۵۰۰/۰۰۰ بیمار جدید به این بیماری مبتلا می شوند. متأسفانه، هنوز درمانی برای هرپس تناسلی وجود ندارد، اما می توانید با اقداماتی طبیعی دفعات و شدت حملات بیماری را به حداقل برسانید و همچنین دارویی وجود دارد که پزشک شما میتواند برای محدود کردن شیوع بیماری تجویز کند. به دلیل اهمیت این عارضه ما این مطلب را تهیه کرده ایم تا اطلاعات مفیدی از هرپس تناسلی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

هرپس تناسلی

هرپس تناسلی

هرپس تناسلی یکی از بیماریهای متعددی است که ویروس هرپس ایجاد می کند. خانوادهٔ ویروسهای هرپس، شامل پنج گونهٔ مختلف است که بیماریهایی از قبیل آبله مرغان و زونا را ایجاد می کنند. شایعترین گونهٔ این ویروس، هرپس سیمپلکس ۱ است که دو نوع مختلف دارد، تیپ ۱ که معمولا با بروز تب خال در اطراف دهان همراه است و تیم پا ۲ که عموماً آلت تناسلی، باسن و ران را دچارزخم ها و تاولهای دردناک می کند. اما دو نوع ویروس یادشده ممکن است تداخل اثر داشته باشند. عفونت ناحیهٔ تناسلی ممکن است از طریق تماس جنسی دهانی با شخصی که مبتلا به تبخال فعال است منتقل شود. معمولا ویروس هرپس پس از بروز عفونت اولیه، در اعصاب به صورت نهفته و غیرفعال در می آید و به دنبال یک عفونت جزئی از قبیل سرماخوردگی یا ضربه (تروما) یا یک استرس احساسی یا محیطی یا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، عود می کند. 

ابتلا به هرپس تناسلی

هرپس تناسلی

هرپس تناسلی از طریق تماس جنسی با شخصی که به بیماری فعال هرپس مبتلاست، منتقل می شود. بدنبال تماس، ۷۵ درصد احتمال انتقال عفونت وجود دارد. مردان مبتلا به عفونت هرپس، دچار تاول و زخم روی آلت تناسلی و بیضه ها می شوند، در حالی که زنان معمولا دچار زخمهایی در ناحیهٔ مهبل میشوند. متاسفانه از آنجا که خانمها ممکن است دچار بیماری بدون درد شوند یا زخمهای آنها در ناحیهٔ تناسلیشان پنهان باشد، امکان دارد ناآگاهانه ویروس را به همسر خود منتقل کنند. به علاوه مواردی از هرپس تناسلی وجود داشته است که در آن ویروس از مردی که هیچ علامت بارزی نداشته، منتقل شده است. بهترین راه پیش میری احتیاط کامل در برقراری ارتباط جنسی است، و البته در صورتی که به هر پس مبتلا هستید، لازم است همسر خود را مطلع سازید و او را از ابتلاء به بیماری مصون نگه دارید. یکی از عوارض بالقوه جدی هرپس تناسلی این است که ممکن است فرزند متولد شده از خانم مبتلا به عفونت فعال را به خطر اندازد. در صورتی که به هرپس تناسلی مبتلا هستید یا در معرض این ویروس قرار گرفته اید و باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، باید مسألهٔ عفونت خود را با پزشک متخصص زنان درمیان بگذارید.

علایم ابتلا به هرپس تناسلی

هرپس تناسلی

در صورتی که در معرض این ویروس قرار گرفته اید و به آن مبتلا شده اید، معمولاً در حدود چهار یا پنج روز پس از تماس اولیه، علائم آن را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که به سوزشی، خارش یا درد در ناحیهٔ تماس مبتلا شدید، توصیه می کنم فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. زیرا نوعی داروی ضدویروس به نام آسیکلوویر (زو ویرا کسی) وجود دارد که علائم نخستین حملهٔ بیماری را که معمولاً بیشترین شدت را دارد، تخفیف می دهد. شدیدترین علائم بیماری ممکن است شامل تب، سردرد، دردهای عضلانی، خستگی و علائمی شبیه انفلوانزا باشد. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که دومین حملهٔ بیماری چه هنگام به وقوع خواهد پیوست، اما شواهد فراوانی وجود دارد مبنی بر آنکه می توان به کمک درمانهای طبیعی از حملات بیماری پیشگیری کرد و هرچند تصور می کنم استفاده از آسیکلوویر در درمان حملهٔ شدید اولیه منطقی باشد انجام اقداماتی برای تقویت دستگاه ایمنی، اصلاح رژیم غذایی و مصرف مکملهای غذایی مناسب برای پیشگیری از حملات آتی بیماری حائز اهمیت است. هرگز برای تسکین فوری حملهٔ بیماری، بدون راهنمایی پزشک معالج، کرم و پمادی روی زخمها نزنید. بسیاری از پمادهایی که در قفسهٔ دارویی خود در منزل دارید فقط باعث تشدید علائم خواهند شد. تمیز و خشک نگاه داشتن ضایعات هرپسی بسیار مهم است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا