معرفی عارضه سندروم مفصل فکی

در این مقاله تلاش کرده ایم از عارضه ای صحبت کنیم که شاید به گوش شما چندان آشنا نباشد اما بسیاری از افراد بدون اینکه اطلاعی داشته باشند از این عارضه در رنج هستند. در حقیقت، سندروم مفصل فکی (لTM) را براساس علائمش تعریف می کنند که شامل: سردرد، درد شقیقه ها، گردن، شانه ها و پشت، کاهش قدرت شنوایی و مشکلات سینوس است. اما منبع مشکل در واقع به هم فشردن مداوم فکها یا بهم ساییدن دندانهاست. پس از مدتی، عضلاتی که حرکات مفصل فکی -گیجگاهی را کنترل می کنند (جائی که فک با جمجمه مفصلی دارد، ایجاد گره ها یا نقاط ماشه ای» می کنند که هر زمان تحریک شوند، باعث ایجاد علائم می شوند).

 

داستانی از سندروم مفصل فکی

سندروم مفصل فکی

زمانی که جان، کارشناسی بازار سهام، ہرای درمان سردرد ھای دائمی اشں ہا دیدن دکتر رفت، به نظر بدیهی می رسید که این سردردها نتیجه بحران اخیر بورس اوراق بهادار باشد. او درگذشته هراز چند گاهی سردرد می گرفت اما این سردردها منذلم تر و توان فرساتر شده بودند. به پزشکهای متعددی مراجعه کرده بود و انواع مسکنها و شل کننده های عضلانی را امتحان کرده بود، اما هیچ یک جز تسکین موقت، حاصلی در برنداشتند. آن گونه که وی اظهار میکرد، از خوردن قرصهای مسکن و نتیجه نگرفتن خسته شده بود و البته از همه بیشتر از سردردهایش به ستوه آمده بود. زمانی که به وی گفته شد باید از روشهای کاهش استرس مدد جوید، به من گفت که درگذشته این تکنیکها را امتحان کرده ولی نتیجه ای نگرفته است و از شنیدن این نکته که همه چیز بر اثر استرس به وجود می آید، خسته شده است. زمانی که به او گفته شد مشکل وی بر اثر استرس ایجاد نشده بلکه فقط بر اثر استرس تشدید شده است، تعجب کرد. درنهایت معلوم شد که جان از علائم سندروم مفصل فکی گیجگاهی رنج میبرد. با همکاری او در صدد کاهش استرس، به خصوص استرسی که روی فک او وارد می شد، برآمدند. چند مکمل غذایی برایش تجویز کردند و او را به یک دندانپزشک ارجاع دادند تا مشکلات ساختاری فکش را اصلاح کند. ظرف چند ماه سردردهای جان که بدلیل معرفی عارضه سندروم مفصل فکی بود به کلی برطرف شد. تعداد بسیار کمی از بیماران به علت سندروم مفصل فکی به دیدن دکتر می روند. اکثر آنان حتی اسم سندروم مفصل فکی را نشنیده اند.

 

 

چه چیزی باعث می شود که مردم فکهای خود را به هم فشار دهند و دندانها را به هم بسایند و دچار سندروم مفصل فکی شوند

سندروم مفصل فکی

درست همان چیزی که فکر می کنید: استرس. اما امروزه این سؤال مطرح است که آیا استرس مشکلی را که از قبل وجود دارد تشدید می کند یا از ابتدا خود مشکلی ایجاد می کند. در بحث سندروم مفصل فکی برخی بر این باورند که علت واقعی به هم فشردن و سایش دندانها قرارگیری نادرست دندانها در فک است. دندانها به درستی با هم جفت و جور نمی شوند و پس از مدتی، عضلات باید این ناهماهنگی را جبران کنند که باعث درد و علائم مختلف سندروم مفصل فکی ATM می شود. بسیاری از مردم در طول زندگی دچار اشکال در قرارگیری دندانها می شوند اما هرگز دچار علائمی نمی شوند یا در واقع حتی نمیدانند که دندانهایشان به درستی . روی هم جفت نمیشوند. اما برای سایر افراد استرس یک عامل تشدید کننده در صورتی که از سردردهای دائمی، دردهای بدون دلیل گردن و پشت یا خشکی، تورم یا درد نواحی سینوس رنج می برید که به درمانهای معمول جواب نمی دهد احتمالی دارد به سندروم مفصل فکی لTM مبتلا باشید.

روش ساده ای که خود می توانید به کارگیرید این است که گیجگاه خود را لمس کنید و فکها را به هم فشار دهید. این کار باعث می شود احساس کنید عضلهٔ سفتی در ناحیهٔ گیجگاهی زیر انگشتان لمس می شود. در حالی که فکها را شل کردهاید، آن ناحیه را فشار دهید: در صورتی که احساس درد و حساسیت شدید کردید، مشخص می شود که فکها را سفت می کنید و عضلات شما حساس هستند، که ممکن است در نتیجهٔ به سندروم مفصل فکی دچار باشید.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا