اهمیت و فواید شیر مادر برای کودکان

فواید شیر مادر و تغذیه مادران شیرده موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب است. شیر مادر برای نوزاد بسیار مفید است و همه مواد ضروری مورد نیاز بدن او را تامین می کند. برای همین تاکید می شود که تا شش ماهگی ترجیحا به نوزاد فقط شیر مادر را بدهید. اما در دوران شیردهی تغذیه مادر شیرده هم اهمیت زیادی دارد و باید غذاهایی را بخورد که هم خودش ضعف نکند و هم مواد مفیدی را برای رساندن به بچه از طریق شیر داشته باشد.

فواید شیر مادر
فواید شیر مادر

فواید شیر مادر

شیر مادر بہترین و کاملترین غذا برای کودک تا سن ۴ تا ۶ ماهگی  است. چرا؟ پژوهشهای انجام شده در 30 سال اخیر نشان داده، شیر مادر از شیرهای دیگر مغذی تر است و همیشه استریل است.

بیش 300 نوع عامل ضد میکروبی در شیر مادر وجود دارد که مانع بروزبیماری در کودک خواهد شد. از این رو میزان شیوع اسهال در کودکانی که شیر مادر می خورند 3 تا چهار بار کمتر از کودکان شیر خشکی است  و به دلیل وجود همین عوامل ضد میکروبی، نوزاد خیلی کمتر به عفونت تنفسی، عفونت ادراری و عفونت گوش میانی مبتلا می شود.

شیرمادر کمتر ایجاد حساسیت می کند و در خانواده هایی که یکی از اعضاء مبتلا به حساسیت هستند. حتماً باید کودک با شیر مادر تغذیه شود.

کودکی که شیرمادر می خورد نه زیادی چاق و پنکی می شود و نه لاغر می ماند. چون کلیه نیازهای کودک با شیر مادر تأمین خواهد شد.

مثلا اگر نوزادی زودتر از موعد به دنیا آید شیر مادرش با شیر مادری که نوزاد و به موقع به دنیا آمده تفاوت زیادی دارد. نیازهای کودک را برای رشد بیشتر تأمین خواهد کرد.

یک نکته جالب در مورد شیر مادر این است که شیری که کودک در دقایق اول میمکد، حاوی پروتئین بیشتر و چربی کمتر است.

با ادامه شیر خوردن به مرور چربی شیر زیادتر می شود. این مسأله باعث می شود که کودک در زمان لازم احساس سیری کند. مادر باید توجه داشته باشد که نوزاد را زود از سینه جدا نکند. تا کودک با چربی دقایق آخر شیردهی، وزن گیری بهتری داشته باشد.

مکیدن سینه باعث رشد فک و دندان های کودک می شود. تماس نزدیک مادر و نوزاد باعث افزایش مهر و محبت انها می شود. پس شیر مادر مناسب ترین و طبیعی ترین روش تغذیه شیرخوار است.

تغذیه مادران شیرده
تغذیه مادران شیرده

تغذیه دوران شیردهی یا تغذیه مادران شیرده

شیردهی دورانی خاطره انگیز برای مادر است. سختی ها و شیرینی هایش همه در ذهن مادر به خوبی نقش می بندد. مادر و کودک عاشق و نیازمند یکدیگرند و مادر فداکارانه آنچه در روح و جسمش دارد به کودک می بخشد و برای آنکه بتواند با سلامت کامل و خاطره ای خوش این دوران را به پایان برساند، باید بداند که چگونه نیازهایش را تأمین کند.

نمونه تغذیه مادر شیرده را در اینجا برای شما آماده کرده ایم :

صبحانه:

نان سبوس دار ۳ برش + پنیر ۳ گرم + کره ۲ قاشق مرباخوری + عسل یا مربا ۲ قاشق مرباخوری + شیر کم چربی ۱ لیوان
ساعت ۱۰: میوه ۱ عدد. چای و کیک.

نهار:

لوبیا پلو با سالاد شیرازی. گوشت ۱۲۰ گرم. کته ۱۵ قاشق غذاخوری. لوبیاسبز پخته یک دوم لیوان. روغن مایع ۲ قاشق مرباخوری. ماست کم چربی ۱ لیوان. خیار ۱ عدد. پیاز یک دوم عدد به همراه آبلیمو و روغن زیتون.
عصرانه: میوه ۲ عدد. نان ۲ برش. پنیر ۳۰ گرم. گردو ۲ مغز کامل.

شام:

کوکوی سبزی با ماست. تخم مرغ عدد. سبزی خام ۲ لیوان. نان ۲ برش. روغن مایع ۲ قاشق غذاخوری. ماست کم چربی ۱ لیوان.
قبل از خواب: شیر کم چربی ۱ لیوان. عسل ۱ قاشق غذاخوری.
این رژیم حاوی ۲۷۰۰ کالری انرژی. ۳۴۴ گرم هیدرات. ۹۷ گرم پروتئین و 88 گرم چربی است.

تحقیقات اخیر نشان داده کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند. کمتر از کودکانی که با شیرگاو تغذیه شده اند.  به بیماری دیابت نوجوانی (یا دیابت وابسته به انسولین) و بیماری MS مبتلا می شوند. این خبر اهمیت شیر مادر را نشان می دهد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا