با ورزش پوکی استخوان ها را درمان کنید

پوکی استخوان ها مشکل خیلی از افراد است که باید در هر سنی که هستید از آن پیشگیری کنید. خیلی ها تصور می کنند پوکی استخوان فقط مربوط به نخوردن شیر است. در صورتیکه مصرف زیاد کلسیم و ورزش کردن هر دو با پوکی استخوان رابطه مستقیم دارند. پس اگر میخواهید از پوکی استخوان در امان بمانید در هر شرایطی که هستید ورزش کنید.

پوکی استخوان ها

ورزش و رفع پوکی استخوان ها

به گزارش مجله پزشکی آسان طب ورزش در افراد جوان این احتمال را که بتوانند حداکثر توده ی استخوانی تعیین شده از طریق ژنتیک را کسب نمایند افزایش می دهد. بررسی های به عمل آمده در زنان یائسه نشان می دهد که ورزشی هایی که با تحمل وزن همراه هستند موجب پیشگیری از کاهش توده ی استخوانی می شوند ولی به نظر نمی رسد باعث افزایش آن شوند.

این اثر مفید با قطع ورزش از بین می رود. چنان ورزش به طور مداوم ادامه یابد بر توده ی استخوانی تأثیر مثبت خواهد داشت. ورزش همچنین بر عملکرد عصبی عضلانی تاثیر دارد و موجب بهبود هماهنگی، تعادل و قدرت بدن، و در نتیجه کاهش خطر زمین خوردن می شود. تنظیم برنامه ی پیاده روی، اقدام مناسبی برای شروع به شمار می آید. سایر ورزش ها مانند رقص، ورزش های راکتی و استفاده از وسایل ژیمناستیک نیز توصیه می شوند.

حتی زنانی که نمی توانند از پیاده روی استفاده کنند می توانند به شنا کردن یا ورزش های آبی بپردازند. البته این ورزش ها اثر چندانی بر استخوان ندارند اما به دلیل تقویت عضلانی به بیمار کمک می کنند.

پوکی استخوان ها

نکته: ورزش باید به طور مرتب و حداقل 3 بار در هفته انجام شود تا از پوکی استخوان ها در امان باشید.

اطلاعات دیگر درباره ورزش و پوکی استخوان ها

ورزش های هوازی و مقاومتی می توانند تراکم معدنی استخوان را در زنان یائسه افزایش دهند. به نظر می رسد انجام مرتب تمرینات پرشی به مدت یک سال، تراکم و استحکام استخوان درشت نی ساق پا را در زنان یائسه ی طبیعی افزایش می دهد.

تمرینات ورزشی می توانند پوکی استخوان ها به ویژه قسمت انتهایی استخوان زند زیرین (رادیوس) ساعد و گردن استخوان ران را استحکام بخشند. نشان داده شده است که ورزشی توام با درمان های دارویی، مانند هورمون درمانی، بیش از هورمون درمانی تنها موجب افزایش تراکم استخوان می شود. ورزش های افزایش دهنده ی قدرت به تقویت عضلات و استخوان های بازو و قسمت بالای ستون مهره ها و ورزش های تحمل وزن مانند پیاده روی، پریدن به بالا و پایین، دویدن، بالا رفتن از پله ها، طناب زدن و اسکی به تقویت استخوانهای ساقی، ران و قسمت پایین ستون مهره ها کمک می کنند. شنا و دوچرخه سواری کار قلب و عروق را تنظیم می کنند ولی به خوبی
تمرینات تحمل وزن برای تقویت استخوان ها اثر نمی نمایند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا