درمانگر کیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد ؟

درمانگر کیست ؟ پزشک یا شخصی که می خواهد شما را درمان کند باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟ آیا شما باید به هر شخصی اعتماد کنید و سلامتی تان را به دست او بسپارید. در این مقاله از آسان طب به معرفی و مشخصات یک درمانگر و معالج در بررسی بیمار و تشخیص بیماری میپردازیم.

درمانگر کیست
درمانگر کیست

درمانگر کیست ؟

کسی که می خواهد به معالجه بپردازد، به دو نکته باید توجه نماید:

اگر نیروی طبیعت بیمار قوی است، در ابتدا باید اسباب اولیهٔ بیماری را قطع نماید تا طبیعت او، خودبخود مریضی را معالجه ببخشد و نیازی به درمان نباشد زیرا همین که بیماری قطع شد غرض نیز دفع می شود.

در اخبار بسیاری، از شتابزدگی در تجویز دارو نهی شده است. چنانکه روایت شدہ: مادام که بدنت طاقت دارد از دارو بپرهیز و تا مرض با تو مدارا میکند تو نیز با آن مدارا کن .

یکی از حکمت های مدارا کردن با بیماری اینست که بعضی از امراضی از بروز بیماری خطرناک دیکری جلوگیری می کنند. در احادیث اهل بیت علیهم السلام نوشته شده و به تجربه نیز ثابت شده که مثلاً سرماخوردگی از جنون و جذام – بواسیر از بیماریهای مغز- سرفه از طاعون – ترک پا از بواسیر۔ و. . . جلو کیری میکند .

درمانگر کیست

حضرت کاظم علیه السلام نیز فرموده اند وقتی که درد از شما پرهیز می کند از درمان پزشکان دوری کنید زیرا این کار مثل ساختمان است که کم آن به زیادی می کشد. باید توجه داشت که هر داروئی خودش سببی از اسباب است و اگر از جهتی ضعیف و مناسب بیمار باشد، از طرف دیگر قوی و مخالف اوست و اگر یک بیماری را بهبود ببخشد بیماری دیگری را برمی انگیزد.

از این جهت است که حضرت ابا الحسن علیه السلام فرموده اند: هیچ داروئی نیست مگر ینکه دردی را برمی انگیزد و هیچ چیز برای بدن بهتر از این نیست که از انچه به ان نیازی ندارد دوری کنی.

اگر مرضی و طبیعت انسان، نیروی مساوی داشته باشند و یا بیماری غلبه کند باید به معالجه پرداخت و تأخیر و کوتاهی در مراجعه به پزشک جایزنیست. البته منظور از غلبهٔ بیماری، این نیست که ادم را بستری کند، بلکه مقصود این است که اگر بیماری بطور دائم آزار رسانید و طبیعت در مدت معقولی از عهده دفع برنیامد باید آن را درمان کرد زیرا اگر مریضی طولانی شود، انقدر بدن را ضعیف می کند که دارو نیز در آن اثری نخواهد داشت .

از ائمه علیهم السلام در این مورد نقل شده که فرموده اند: خدا شفا نمیدهد مگر اینکه خود را معالجه کنی و او در «دوا»، برکت و شفا و خیر بسیاری قرارداده و وظیفهٔ مریضی استعمال دارو است.

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا