کربوهیدرات در رژیم غذایی خود بگذارید

کربوهیدرات ها یک نوع از مواد غذایی است که برای سلامتی بسیار ضروری است. کربوهیدرات ها به دو نوع ساده و پیچیده تقسیم می شوند و در خوراکیهایی مثل نان ، غلات و … موجودند.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها

به گزارش مجله پزشکی آسان طب متخصصان تغذیه عقیده دارند که ۵۵ درصد از کلیهٔ کالری بدن شما از کربوهیدراتها تأمین می شود. کربوهیدرات ها دو نوعند: پیچیده و ساده. یک رژیم غذایی سالم بیشتر حاوی نوع اول کربوهیدرات هاست تا نوع دوم آن.

کربوهیدرات ها ی مرکب:

بدن شما نیاز به مواد نشاستهای و فیبر دارد. شما این مواد را از غلات، نان، پاستاها یا خمیرها و سبزیجات به دست می آورید. مثل سیب زمینی سفید یا شیرین؛ باقلای خشک و ذرت. این مسئلهٔ مهمی است که شما به یاد داشته باشید تجارت و پیشرفت آن، بسیاری از مواد غذایی و فیر را جابه جا می کند.

برای تغذیهٔ بهتر سعی کنید همهٔ حبوبات و غلات را مصرف کنید و از مصرف غذاهایی که فقط با آرد سفید تهیه می شود خودداری نمایید. هنگامی که سبزیجات را می پزید، سعی کنید مرحلهٔ پخت و پز را تا نهایت خود ادامه ندهید. پخت و پز آرام و یا پختن سبزیجات با بخار بهتر است و به به دست آمدن فیبر بیشتر می افزاید. سعی کنید پوست صیفیجات و میوهها را نیز مورد استفاده قرار دهید.

با ما در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب همراه باشید.

کربوهیدرات ها ی ساده:

این نوع کربوهیدراتها اعم از شکر، شیر، میوهها و آبمیوهها انرژی و نیرو را سریعاً به شما انتقال میدهند. این نوع مواد غذایی مانند آب ، ویتامین ها، مواد معدنی و بعضی اوقات فیبر را بر سر میز غذایی شما می آورد.

شکر تصفیه شده در سودا، نبات و دسرها یافت می شوند. همچنین ظرف شکر شما نیز حاوی کربوهیدرات ساده است. اما این نوع، دارای همهٔ مواد غذایی نیست و تقریباً فاقد مقدار زیاد کالری است و هنگامی که شما شکر را در قالب دسرهای غنی و شیرین صرف می کنید، معمولاً همراه آن مقدار زیادی از چربی را هم به بدن خود میرسانید.

امکان دارد شما از اینکه چگونه شکر پالایش یافته را در غذاهای پیشرفته از نظر مواد غذایی پیدا می کنید، تعجب کنید. هنگامی که شما به دکان سبزیفروشی می روید، همه چیز را از سرآل های کنسرو شده تا سس اسپاگتی، در میان سبزیجات و جزء جزء آنها خواهید یافت. شما ابتدا باید برچسبهای مواد غذایی را همان جا بخوانید و از انتخاب غذاهایی که شکر جزء اصلی مواد آن هاست خودداری کنید. به لفظ «اوز» بر روی آنها متمرکز شوید، زیرا این کلمه به معنی شکر یا ساکارید است. که معنای آن وجود شکر در این محصولات است.

چربی ها

بدن شما برای اینکه سالم بماند به چربیها نیاز دارد. چربیها مواد خام هورمون ها و زردآب و صفرا را فراهم می سازند. سایر چربیها ویتامین های محلول در چربی را دارا هستند؛ ویتامین های E ،D ،A، و K این ویتامین ها درون خون شما در تمام بدنتان جاری هستند.

اگرچه چربیها باعث لذت بردن از خوردن غذاها می شوند و مزهٔ دلخواهی به آنها می دهند اما افراط در خوردن آنها باعث چاق شدن، امراض قلبی، فشارخون بالا، سرطان، دیابت و سایر امراض می شود. اگرچه چربی در غذا باعث احساس سیری بعد از صرف غذا می گردد، اما اشتهای شما را نیز تحریک می کند.

مسائلی که ذکر شد و ضررهایی که به بدن شما وارد میگردد. علت اصلی توجه ما به توصیهٔ متخصصان تغذیه است که میگویند سعی نکنید بیش از ۳۰ درصد از کالری بدنتان را از چربی ها به دست بیاورید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا