نقش پروتئین در بدن و ضرورت مصرف آن

نقش پروتئین در بدن بسیار مهم است. کمبود پروتئین آسیب های جدی به سلامتی میزند. پروتئین برای همه اعضای بدن از جمله استخوانها، پوست، تاندون ها، مو، چشمها، مفاصل و … مفید است.

نقش پروتئین در بدن
نقش پروتئین در بدن

نقش پروتئین در بدن

آیا از نقش پروتئین در بدن خود آگاهید ؟ پروتئین یک بخش از هر سلول در بدن شماست و هیچ مادهٔ غذایی دیگری نقشی متنوع تر از نقش پروتئین برای زنده ماندن و سلامتی شما نمی تواند بازی کند. پروتئین مهم است چرا که باعث رشد اندام ها می شود و ماهیچه های شما را ترمیم می کند. استخوانها، پوست، تاندون ها، مو، چشمها، مفاصل و سایر نسوج بدن بدون آن نمی توانند وظایف خود را انجام دهند.

بدون وجود آن شما فاقد «آنزیم:» ها و «هورمون» ها خواهید بود. به علاوه شما برای سوخت و ساز(متابولیسم)، هضم غذاها و سایر موارد مهم دیگر به آن نیاز دارید. هنگامی که جایی از بدنتان دچار عفونت می شود، باید پروتئین مصرف کنید. زیرا این ماده برای بالا بردن سیستم دفاعی بدن وارد کارزار می شود و با عارضهٔ مذکور میجنگد. اگر شما زخمی شده باشید، به مصرف بیشتر آن نیاز دارید زیرا پروتئین کمک می کند که خون بند آید و آن را ترمیم می کند.

اگر لازم باشد بدن شما می تواند پروتئین را برای ایجاد انرژی به کار برد، اما بسیار بهتر است که همراه آن مقدار زیادی از «کربوهیدراتها» مصرف کنید تا انرژی لازمه حاصل آید. به هر صورت پروتئین کارهای مهم دیگری انجام میدهد که سایر مواد غذایی نمی توانند این منظور را برآورده سازند.پروتئین مصرفی تان را با دقت انتخاب کنید.

 نقش پروتئین در بدن و اهمیت مصرف آن :

نقش پروتئین در بدن

بدن شما نیاز به پروتئینهایی از انواع مختلف دارد که هرکدام به منظور خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. پروتئینها در حدود ۲۰ کار اساسی انجام میدهند که بر این اساس به آن ها «آمینواسید» اطلاق می شود. ۹ تا از این آمینواسیدها، اصلی محسوب می شوند. این بدین معنی است که شما این تعداد را باید از غذاها تأمین کنید. سایر آنها آمینواسیدهای فرعی اند.

این گفته بدان معنی نیست که شما به آنها نیاز ندارید، بلکه شما مجبور نیستید که آن پروتئینها را از مواد غذایی اخذ کنید، زیرا بدن شما می تواند آنها را بسازد. آسانترین راه برای اخذ پروتئین از راه خوردن گوشت، جوجه، بوقلمون، ماهی و مواد لبنی است. گوشت پخته شده ۱۵ تا ۴۰ درصد پروتئین دارد. غذاهایی که از منابع حیوانی تأمین می شوند، پروتئین کامل را میسازند و این بدان معنی است که آنها حاوی آمینواسیدهای اصلی هستند.

نقش پروتئین در بدن
نقش پروتئین در بدن

بررسی تخصصی نقش پروتئین در بدن :

بعد از گوشت، سبزی ها، لوبیاها، نخود فرنگی و خشکبار بیشترین پروتئین را دارا هستند، اما آنها پروتئینهای ناکامل خوانده می شوند، زیرا فاقد بعضی از آمینواسیدهای اصلی میباشند. شما می توانید پروتئین کامل را همراه غذاهای گیاهی از بعضی مواد به دست آورید که عبارتند از: حبوبات، دانه ها، گردو و سبزیجات. دو یا سه قلم از این مواد را با غذاهای گیاهی صرف کنید.

دراین صورت است که شما حتی اگر انواع لوبیا را نیز همراه آنان صرف نکنید پروتئین کامل را به دست خواهید آورد. شما مجبور نیستید که این مواد غذایی را در یک بشقاب و حتی در یک وعدهٔ غذایی بخورید. اما بسیاری از فرهنگها این کار را که مخلوط کردن بعضی از مواد غذایی با یکدیگر است به خوبی در فرمول غذاهای خود گنجانده اند.

مانند ذرت و لوبیا در مکزیک، یا برنج و نخود فرنگی هندی، بسیاری از امریکاییها از مخلوط کردن سبزی ها و حبوبات و غلات در یک ساندویچ کرهٔ بادام زمینی بسیار لذت میبرند. درحالی که غذاهای غنی از پروتئین، شامل مقدار زیادی ویتامین B12 و آهن هستند اما از نظر ویتامین های دیگر و مواد معدنی فقیرند. گنجاندن میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات در یک وعده غذایی می تواند سلامت بدن شما را تضمین نماید.

امیدواریم این مقاله از مجله پزشکی آسان طب در آگاهی شما در مورد نقش پروتئین در بدن موثر بوده باشد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا