Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
انواع پرشین کت از نژادگربه های اصیل،ملوس وزیبای ایرانی – مجله آسان طب

انواع پرشین کت از نژادگربه های اصیل،ملوس وزیبای ایرانی

در مطلب قبلی به معرفی جزئی انواع پرشین کت ، از گربه های اصیل ایرانی پرداختیم و تفاوت انواع پرشین کت های نسل های گذشته و امروزی را بررسی کردیم. در این مطلب در مورد این نژاد زیبا و معرفی مختصری در مورد انواع انواع پرشین کت خواهیم پرداخت .

انواع پرشین کت از نژاد گربه های اصیل،ملوس و زیبای ایرانی

انواع پرشین کت از نژاد گربه های اصیل

یکی از دلایل مشهور بودن این نژاد ، کوتاه بودن پوزه آن می باشد که با گذر زمان این پوزه ها به صورت کامل مسطح شده اند. احتمال ابتلا به مشکلات تنفسی ، بیماری های مربوط به سینوس و جریان بیشتر از حد اشک در انواع پرشین کت زیاد می باشد. این امر به دلیل نوع ساختار جمجمه  حیوان است که مشابه Pekingese است . درست است که جریان بیشتر از حد اشک ممکن است در انواع نژاد های گربه رخ بدهد ، اما در انواع پرشین کت به دلیل وجود صورت مسطح و نقص زه کشی مجرای اشکی ، احتمال وقوع آن می باشد. علائم این بیماری عبارتند از:

 • ترشحات آبکی در یک یا هر دو چشم
 • وجود آثار اشک در زیر چشم و یا در نزدیکی های بینی
 • زخم یا اذیت شدن ناحیه پوست زیر چشم و یا نزدیکی های بینی
 • جمع شدن ترشحات خشک شده بر روی لبه پلک

چشم های درشت انواع پرشین کت  همیشه مرطوب بوده و باید نواحی اطراف چشم ها را حداقل روزی یک بار تمیز کرد. مشکلات دیگری که برای انواع پرشین کت وجود دارد عبارتند از :

 • برگشتگی پلک به داخل
 • تنگ بودن سوراخ های بینی حیوان
 • بیرون زدگی پلک سوم
 • درست قرار نگرفتن دندان های گربه بر روی هم

تعدادی بیماری ژنتیکی ارثی بین تعداد کمی از انواع پرشین کت دیده شده است . این نوع بیماری ها عبارتند از:

 • یکی از این بیماری ها آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA) می باشد که منجر به کوری می شود (این بیماری در سایر پستانداران و انسان ها نیز وجود دارد).
 • کلیه پلی کیستیک (PKD) می باشد ( محققان اعلام کردند که بیش از  ٪۳۷ انواع پرشین کت هستند و  ٪۵۰ این موارد ارثی می باشند.

این بیماری روند کندی دارد و خود را در نهایت تا سن هفت سالگی نشان می دهد. این بیماری منجر به نقص عملکردی کلیه و یا بزرگ شدن کلیه می شود. علائم این بیماری عدم وجود اشتها ، تکرار ادرار ، دپرسیون ، کاهش وزن و عطش زیاد می باشند .

انواع پرشین کت ظاهر ویزیکی یکسانی داشته و تنها رنگ چشم و رنگ پوشش آن ها می باشد که آن ها را متمایز می کند. یکی از مشکلات انواع نژاد پرشین آلودگی به کک می باشد . این امر به دلیل عدم رسیدگی کافی از موهای بند این نژاد است . اگر مراقبت روزانه و برس کسیدن یا شانه زدن موها همیشگی باشد باعث پیشگیری از این بیماری خواهد شد.

انواع پرشین کت از نژاد گربه های اصیل

انواع پرشین کت با رنگ خالص

رنگ بدن این نوع  از پرشین کت ها ، یک دست می باشد و سایه ای ندارد. اگر پرشین کت آبی خالص باشد ، پوشش آبی-نقره ای کمرنگی روی خود دارد اغلب این نوع با رنگ های سفید، شیری،  سیاه، یاسی و شکلاتی دیده شده اند (دو رنگ اخیر حاصل ترکیب نژاد های پرشین و هیمالیایی می باشد که به ندرت دیده می‌شوند).رنگ چشم گربه های سفید به سه نوع « مسی »، « آبی » و « یک چشم آبی و یک چشم مسی » تقسیم می شوند. اما گربه های دیگر چشم هایی به رنگ « مسی » دارند.
انواع پرشین کت با رنگ خالص

انواع پرشین کت با رنگ نقره ای و طلایی

چین چیلا، گربه های طلایی و نقره- ای سایه دار  به این دسته تعلق دارند. چین چیلا، گربه سفید درخشان با نقاط سیاه پراکنده روی بدن است. سایه های این نقاط  روی پشت و یا پهلوها دیده می شود.

نوع طلایی چین چیلا (یا سایه دار) می باشد و رنگ آنها کرم گرم است که با نقاط مشکی روی برنشان همراه می باشد . چین چیلا ی نقره ای ظریف ترین نوع پرشین است و با رنگ چشم « سبز » یا « سبز- آبی » با حاشیه سیاه دیده شده اند .

پرشین کت های دودی و سایه دار

پرشین کت های سایه دار همان کامیوهای سایه دار و صدفی است که با پوشش زیرین سفید و روی موها به رنگ قرمز یا کرم رنگ، وجود دارند. پرشین دودی حاصل ترکیب چین چیلا و پرشین سیاه می باشد.

رنگها ی پرشین دودی عبارتست از :

 • سیاه
 • آبی
 • کرمی
 • کامیو (قرمز)
 • smoke tortoiseshell
 • آبی- کرم دودی

پرشین دودی حلقه موی سفید رنگ اطراف گردن و گوش های خود دارند. رنگ چشم های این دسته مسی رنگ می باشد.

پرشین کت های دسته تبی

این نوع از پرشین کت با سه مدل کلاسیک ، راه راه و خال دار شناخته شده است . در مدل خال دار ممکن است ، الگوی کلاسیک را با خال های قرمز رنگ ببینیم.ر مدل کلاسیک شکل هایی شبیه دایره در پهلو  ها دیده می شود ، اما در مدل راه راه خط های باریکی را می بینیم. رنگهای دیده شده در دسته تبی شامل « آبی – نقره ای »، « نقره ای »، «قرمز» ، « آبی» ، « کرمی » ، « قهوه ای » و « کامئو » می باشد. این دسته با رنگ های کامئو ، کرمی و قرمز دارای طرح های خل دار هستند . تبی ها چشم هایی به رنگ مسی دارند ، اما واریته های نقره ای  چشم هایی به رنگ عسلی و یا سبز دارند.

دسته پارتی کالر دی ویژن (Paticolor Division)

این نوع از پرشین کت ها در چهار رنگ « آبی – کرم » ، « یاسی – کرم » ، « Tortoiseshell » و « شکلاتی به همراه Tortoiseshell » دیده شده اند . Tortoiseshell گربه سیاهی با خال های بزرگ قرمز می باشد. رنگ چشم های این دسته نسز مسی رنگ می باشد.

پرشین های دورنگ از انواع پرشین کت ها

کالیکو ها ، دور نگ ها ، سفید و دودی ، سفید و تبی از این نوع می باشند. کالیکو به رنگ سفید می باشد که با خال های رنگی پراکنده پوشیده شده است. انواع کالیکوها عبارتند از:

 • کالیکو با خال های قرمز و سیاه
 • کالیکو ی یاسی با خال های یاسی و کرم
 • کالیکوی آبی و کرم
 • کالیکوی شکلاتی با خال های شکلاتی و قرمز

ظاهر این نوع گربه ها سفید است با رنگ هایی محدود که روی سر و دست و پا(با حداکثر دو لکه ی رنگی) می باشند. پرشین دو رنگ دارای رنگ سفید در ناحیه پا،  پنجه ها،  پهلوها،  قفسه سینه و پوزه و رنگ های سیاه، آبی، قرمز، کرمی، شکلاتی و یاسی در نواحی مختلف بدن می باشد. این نوع چشم هایی به رنگ مس دارند ، اما رنگ سفید و تبی- نقره ای با چشم هایی به رنگ سبز و یا عسلی هم وجود دارند.

پرشین های هیمالیایی انواع پرشین کت ها

این دسته حاصل ترکیب نژاد سیامی و پرشین آبی ، به دلیل تولید نژادی با نقاط رنگی مشابه سیامی و فرم بدنی پرشین کت می باشد.  بدن این دسته سفید یا حنایی بوده و در ناحیه صورت ، دست و پا رنگهای « شکلاتی »، « یاسی » ، « آبی » ، « قرمز » ، « کرم » ، « آبی- کرم » ، « یاسی- کرم » و … دیده می شود. گربه های هیمالیایی اصیل چشمان آبی زیبایی دارند، اگر رنگ دیگری به غیر از این رنگ مشاهده کردید نشانی از عدم کیفیت و خلوص آن نژاد می باشد.

در زیر تصویر هر کدام از هفت نژاد معرفی شده پرشین کت را می بینید.

هفت نژاد معرفی شده پرشین کت

امیدوارم از این مطلب تهیه شده در مجله آسان طب که به منظور معرفی انواع پرشین کت از نژاد گربه های اصیل،ملوس و زیبای ایرانی بود ، بهره کافی برده باشید و مطالب دیگر ما را دنبال کنید.

 

منبع : http://asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52