دسته بندی رنگ ها و تاثیر آن بر کودکان

دنیای رنگ ها دنیای عجیبی ست و هر کدام تاثیر خاص خود را بر ما می گذارد . بعضی رنگ ها آرامش بخش و برخی موجبات آرامش فکر و روح را فراهم می کند . دنیای رنگ ها حتی در نوع عادات غذایی و میزان اشتها و میل ما به غذا خوردن موثر است و می تواند در رژیم های چاقی و لاغری تاثیر گذار باشد . از همین رو به دلیل اهمیت این مساله باید نوع رنگ بدی در اتاق نوزادان رعایت شود چرا که بر شخصیت آن ها اثر می گذارد .

این یک مساله کاملا اثبات شده است تا جایی که برخی از آن ها می تواند کودک را به یک شخصیت پرخاشگر و استرسی تبدیل کند و یا بالعکس کودک شما در کمال آرامش ذهن و جسم باشد و شادابی و نشاط او بیش تر شود یا مثلا باعث شده برخی از کودکان را به مرور به شخصیتی برون گرا یا درون گرا ، مستقل یا وابسته و حتی اعتماد بنفس تبدیل کند . اهمیت این موضوع دلیلی شد که در این مقاله از سایت آسان طب با شما مطالبی در این خصوص به اشتراک گذاریم . لطفا تا انتها ما را همراهی کنید .

 

تاثیر رنگ ها

 

خاصیت رنگ ها ( سرد و گرم )

رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند که دسته گرم شامل قرمز ، نارنجی ، زرد و صورتی است و دسته رنگ های سرد نیز شامل آبی ، بنفش ، سبز ، قهوه ای ، سیاه و سفید هستند . قرمز و نارنجی شور و هیجان را در کودک و حتی بزرگسالان زیاد کرده و جنب و جوش تحرک و فعالیت روزانه شان را بیش تر می کند و یک حس امنیت ایجاد می کند . این دسته از رنگها خواب کودک را نا منظم کرده و در برخی کودکان بی خوابی می آورد . در مقابل رنگ سرد آرامش را بر روح و جسم حاکم می کند اما زیاد به کار بردن آن افسردگی می آورد .

 

قرمز محرک کودک

از بین رنگهای گرم ، قرمز را به عنوان رنگ دیوار یا تخت و کمد اتاق خواب فرزندانتان انتخاب نکنید چون مشکلات عصبی به وجود آورده و مانعی برای تمرکز حواس خواهد بود پس حتما برای بکار بردن این رنگ آن را با رنگ های دیگر ترکیب کرده تا اثرات منفی آن کم شود . البته بهتر است از این رنگ در اتاق نوزاد تازه به دنیا آمده نباشد چون باعث ترس و اضطراب می شود .

 

نارنجی نشاط بخش کودک

زیاد استفاده کردن نارنجی باعث مشکلات پیش فعالی در کودکتان خواهد شد . نارنجی کودکتان را برون گرا و مستقل می کند و باعث می شود به راحتی با افراد دیگر ارتباط برقرار کند . همچنین به افزایش میزان خلاقیت کودک اثر مثبت دارد .

 

نارنجی

 

آبی رنگ آرامش  بخش

آبی مانعی برای استرس و اضطراب است و بسیار آرامش بخش می باشد . از طرفی میزان اشتها ، ضربان قلب و فشار خون را کم می کند . این رنگ بسیار مناسب کودکانی هست که پرخاشگر هستند و یا زیاد گریه می کنند .

 

سبز بی ضرر

سبز را هر چقدر می خواهید در ترکیب دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده کنید هیچ جنبه منفی ندارد و به آرامش بخشی و سلامت ذهن کودک بسیار کمک می کند . همچنین تاثیر به سزایی در روند یادگیری دارد و تمرکز حواس را نیز بالا می برد . این رنگ برای کاهش استرس کودکان تاثیرات مثبتی خواهد داشت و می تواند آن ها را به کودکی با نشاط و شاداب تبدیل کند .

سبز

 

زرد

یکی دیگر از رنگهای که خلاقیت را بالا می برد رنگ زرد می باشد . جز دسته رنگهای گرم است و باعث افزایش شور و هیجان می شود . هرچه درجه زردی رنگ کاهش یابد تاثیر بهتری برای افزایش تمرکز حواس دارد اما دقت داشته باشید زیادی هم از زرد کمرنگ استفاده نکنید چون باعث استرس و آفشتگی و تنش های رفتاری می شود .

 

بنفش و افزایش اعتماد به نفس

بنفش از دسته رنگ های گرم است که علاوه بر اثرات ذکر شده در بالا باعث افزایش اعتماد به نفس می شود . نوعی حس قدرتمند بودن به کودک می دهد و در بعضی با زیاده خواهی در خواسته هایشان همراه است . بنفش می تواند کودک را دلسوزانه و مهربان تر کند .

 

بنفش

 

سفید ، سیاه ، قهوه ای

سیاه رنگی است که برای دیوار اتاق چه کودک چه بزرگسال استفاده نمی شود . معمولا آن را با سفید یا قرمز ترکیب می کنند یعنی وسایلی مثل تخت و کد سیاه دیوار ها سفید یا هر رنگی که سیاه هم خوانی داشته باشد . البته ترکیب این دو رنگ باز هم برای اتاق کودک مناسب نیست . بهتر از از ترکیب انواع قهوه ایی تیره تا روشن به کار برده شود زیرا تعادل را در کودک ایجاد می کند .

 

 

منبع : asanteb.com

‫3.7/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا