تکثیر گوپی ماهی ها در منزل و معرفی روش های تکثیر

ماهی های گوپی ماهی های کوچک آکواریومی آب گرم هستند. ماهی های بسیار زیبا که در این مقاله قصد به بررسی نحوه تکثیر و چگونگی نگهداری نوع ماده باردار این ماهی در زایشگاه ماهی های آکواریومی را داریم و به بررسی تکثیر گوپی ها به شکل خانگی و صنعتی می پردازیم. در ادامه با مجله آسان طب همراه باشید.
تکثیر گوپی

گوپی های زیبا

اگر شما هم در منزل یا محل کارتان آکواریوم دارید حتما” تا به حال حداقل یک بار به سمت ماهی زیبای گوپی جذب شده اید. این ماهی به دلیل نوع خاص تکثیر بسیاری از پرورش دهنده ها را به خود جلب کرده است. برای تولید مثل در ماهی های گوپی شما به راحتی می توانید دو نژاد را با هم ترکیب کنید. که البته برای تبدیل کردن ماهی جدید به یک نژاد راه طولانی در پیش خواهید داشت.

تکثیر گوپی

تکثیر گوپی

روش های زیادی برای تکثیر گوپی ها توسط افراد مختلف معرفی شده که به پر کاربرد ترین آنها اشاره می کنیم:

 استفاده از زایشگاه – اسستار گیاهان طبیعی – استتار مصنوعی – -مخزن تاریکی – سبد توریحال
روش های اول و دوم مناسب برای استفاده خانگی هستند و روش های سوم تا پنجم بیشتر استفاده تجاری دارند.
تکثیر گوپی

تکثیر گوپی ها به روش خانگی

استفاده از زایشگاه : در این روش از زایشگاه برای تکثیر استفاده می شود (که بصورت آماده در فروشگاههای آکواریومی یافت میشود استفاده می شود). زایشگاهها از دو قسمت تشکیل می شوند قسمتی که ماهی باردار در آن قرار می گیرد و قسمتی که بچه ها به آن هدایت می شوند. برای انجام این نوع تکثیر باید زایشگاه را داخل تانک اصلی و یا یک تانک جانبی با شرایط محیطی دقیقا مشابه تانک اصلی قرار دهید و بعد ماهی آماده زایمان را به زایشگاه منتقل کنید. بسته به شرایط عمل زایمان طی چند روز انجام می گیرد. بچه ماهی ها بعد از تولد با عبور از جدار جدا کننده از دسترس ماهی ماده خارج می گردند.

 

تکثیر گوپی

استتار گیاه طبیعی : این روش راحت ترین روش تکثیر گوپی ها است در این روش تنها کافی است آکواریوم را با مقدار زیادی از گیاهان زنده پر کنید در این صورت ماهی باردار بنا بر غریزه به گوشه ای خلوت و دنج پناه برده و زایمان می کنند. و بچه ها هم به شکلی غریزی در لابه لای گیاهان مخفی می شوند.اما چرا این روش را بعنوان روش خانگی معرفی کردم؟
همانطور که مشخص است و شاید نیاز به بازگو کردن من نباشد در این روش به دلیل انبوه گیاه و تزئینات، جداسازی ماهی از داخل آب، کاری سخت و وقت گیر است علاوه بر اینکه کنترل و نگهداری از چندین آکواریوم گیاهی که هم ماهی و هم گیاه باید در شرایط خوب قرار گیرند کاری بسیار دشوار است پس بنابراین این روش برای تکثیر تجاری و صنعتی مناسب نخواهد بود.

این مقاله تنها برای معرفی تکثیر گوپی ماهی ها در منزل نوشته شده است و برای کار تکثیر تجاری و صنعتی تالیف نشده است. تنها روش های مناسب برای تولید و پرورش تجاری گوپی ماهی ها نام برده شده است.

ار توجه شما سپاس گذاریم و امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و از آن لذت برده باشید در ادامه با مجله آسان طب همراه باشید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(2 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا