روغن کانولا و بررسی تاثیرات مخرب آن بر مغز و حافظه انسان

روغن کانولا به عنوان یک روغن سالم برای پخت و پز انواع غذاها می‌باشد، با این‌حال، مطالعاتی که اخیرا انجام شده، حاکی از آن است که مضرات این روغن، خصوصا بر روی مغز بیشتر از فواید آن خواهد بود. محققان با بررسی بر روی موش‌ها دریافتند که این روغن مشکلات عدیده‌ای را بر روی حافظه ایجاد کرده و باعث افزایش وزن نیز خواهد شد.

روغن کانولا و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ این روغن نوعی روغن گیاهی بوده که از کُلزا و یا Brassica napus آمده که یک گیاه گل‌دار زرد رنگ می‌باشد. همچنین روغن کانولا دارای چربی‌های اشباع شده و چربی‌های اشباع نشده‌ای بوده که می‌تواند کلسترول را کاهش داده و از قلب انسان محافظت کند.

روغن کانولا

طبق مطالعات انجام شده، محققان مدعی شده‌اند که روغن کانولا اکنون می‌تواند به عنوان یکی از سالم‌ترین روغن‌های گیاهی خوراکی به لحاظ عملکرد بیولوژیکی و توانایی آن در کاهش عوامل خطر آفرین مرتبط با بیماری و بهبود سلامت در نظر گرفته شود. بنابراین جای هیچگونه تعجبی وجود ندارد که این روغن، یکی از رایج‌ترین روغن‌های مصرف شده در ایالات متحده است.

دکتر Praticò بیان کرده است که روغن کانولا جذاب بوده زیرا به نسبت، ارزان‌تر از روغن‌های گیاهی دیگر است و از سطح سلامت بالایی نیز برخوردار می‌باشد. با این‌حال، مطالعاتی این ادعا را به ویژه از لحاظ مغز مورد بررسی قرار داده است.

ارتباط روغن کانولا با آلزایمر

دکتر Praticò و همکارانش به دنبال پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تاثیر روغن بر روی سلامت مغز شدند. آن‌ها به طور خاص، با آزمایش بر روی انواع موش‌ها به مدت 6 ماه، به بررسی چگونگی تاثیر روغن بر روی بیماری آلزایمر پرداختند.

در حالی که علت دقیق آلزایمر هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، اما اعتقاد بر این است که توده‌های پروتئین آمیلوئید بتا یا نشان‌ها در این بیماری نقش دارند. محققان در پی دریافت این قضیه بودند که چگونه رژیم غذایی حاوی روغن کانولا بر شکل‌گیری پلاک آمیلوئید بتا تاثیر گذاشته و همچنین تاثیرات آن بر یادگیری و حافظه تا چه حد خواهد بود.

این تیم از محققان میزان استفاده از این روغن و تاثیر آن بر روی آلزایمر را مورد بررسی قرار داده و موش‌ها را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه با رژیم غذایی غنی شده از روغن کانولا تغذیه شده، بدین صورت که روزانه دو قاشق چایخوری روغن کانولا مصرف می‌کردند و گروه دیگر با رژیم غذایی معمولی تغذیه شدند و هر دو گروه به مدت 6 ماه تحت نظارت قرار گرفتند. آن‌ها بر روی هر دو گروه از موش‌ها آزمایش‌های پیچیده‌ای را صورت داده و مهارت‌های یادگیری آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دادند.

افزایش وزن و زوال عقل

همراهان آسان طب؛ محققان طی ارزیابی‌های انجام شده دریافتند؛ گروهی که رژیم غذایی آن‌ها غنی شده از روغن کانولا بود، به نسبت گروهی که رژیم غذایی معمولی داشتند، دچار افزایش وزن شده و حافظه آن‌ها به مراتب بدتر از گروه دیگر بوده است.

جوندگان با مصرف روغن کانولا، باعث کاهش فرم آمیلوئید بتا به میزان 1-40 شده که این میزان با افزایش پلاک‌های آمیلوئید بتا و آسیب به سیناپس (ساختارهایی که مسئول ارتباط بین سلولهای مغز بودند) کاهش یافت.

روغن کانولا

آمیلوئید بتا 1-40، اقدامات آمیلوئید 1-42 را خنثی می‌کند. دکتر Praticò می‌گوید، در مدل ما این تغییر سبب آسیب عصبی قابل توجه، کاهش تماس‌های عصبی و اختلال حافظه شده است. براساس این نتایج، محققان بر این باورند که مصرف طولانی مدت روغن کانولا، به هیچ وجه منافعی برای سلامت مغز نداشته و در واقع مضر می‌باشد.

جمع‌بندی

در نظر داشته باشید، با اینکه روغن کانولا یک روغن گیاهی است، قبل از تایید سالم بودن آن، باید جوانب را نیز در نظر گرفت. بر اساس شواهدی از این مطالعه، روغن کانولا نباید به عنوان معادل روغنی با اثرات مفید اثبات شده در نظر گرفته شود.

محققان در حال حاضر قصد دارند تا مطالعه‌ای را با هدف تعیین دقیق مدت زمانی که روغن کانولا باید مصرف شود تا بتا آمیلوئید را تحت تاثیر قرار دهد، انجام دهند، همچنین این تیم به تحقیق این مورد که آیا اثرات مغز، با مصرف روغن کانولا تنها محدود به بیماری آلزایمر خواهد بود یا خیر، نیز خواهند پرداخت. دکتر Praticò می افزاید؛ مصرف روغن کانولا ممکن است بر شروع دوره دیگر بیماری‌های نورودنژنتیک و یا انواع مختلف زوال عقل تأثیر بگذارد.

Source: http://asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا