بیماری های قارچی ماهی های گوپی

برای نگهداری از ماهی ها در منزل و از بین بردن و کاهش تلفات و همچنین پیشگیری از مرگ و میر ماهی ها نیاز به آشنایی با بیماری های شایع در آنها نیز می باشد. در مقالات پیشین در مورد بیماری هایی که بر اثر مسمومیت برای گوپی ها به وجود می آیند صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم راجب بیماری های قارچی گوپی ماهی ها با شما صحبت کنیم.

بیماری های قارچی ماهی های گوپی

بیماری های قارچی

نحوه رشد قارچ ها با باکتری ها بسیار متفاوت می باشد و موجودات این گروه بسیار عجیب هستند.بعضی از آن ها ساختار های مقاومی به نام اسپور تشکیل می دهند این ساختار ها می توانند شرایط سخت را تا زمان مهیا شدن شرایط مناسب و گرفتن شکل خاص تحمل کنند. بقیه مثل ییست ها از طریق جوانه زنی و جدا شدن جوانه ها در آب تکثیر می شوند. برخی دیگر از  قارچ ها به ناحیه ای هجوم می برند و رشد می کنند چنین مکان هایی چسبناک ولجن آلود به نظر می رسد.

بیماری های قارچی ماهی های گوپی

 Saprolegnia

اگر بر روی پوست ماهی لکه سفید،چسبناک و تختی مشاهده کردید که به نظر می آید با قسمتی از پوست ماهی تعویض شده است به احتمال زیاد این قارچ saprolegnia است. برای درمان این نوع قارچ، ماهی مریض را قرنطینه نمایید و تور دستی ماهی گیری را ضد عفونی کنید. دو قطره از metaphen به ازای هر گالن آب (3.78 لیتر) به منظور نابود کردن ارگانیسم ها بریزید.

چندین روش دیگر نیز برای درمان ماهی های بیمار وجود دارد مانند درمان با نمک، درمان با گرما، مالیدن hydrogen peroxide به لکه ها درحالی که ماهی بر روی یک پارچه خیس قرار دارد،  Malachite green ،   Methyline Blue ،   Acriflavin

Mouth Fungus ، قارچ دهان یا کپک دهان از بیماری های قارچی

کپک دهان نیز یکی از بیماری های قارچی رایج در میان ماهی های گوپی است که سالیانه میلیون ها ماهی گوپی را به  کشتن می دهد. ابتدا از نقطه ای سفید رنگ شروع می شود که از بسته شدن دهان ماهی جلوگیری می کند سپس تمامی دهان ماهی با توده ای اسفنجی و سفید رنگ پر می شود و باعث مرگ ماهی می گردد. اگر قطعه ای از این ابر قارچی را در زیر میکروسکوپ نگاه کنید شما می توانید تعداد زیادی موجودات متحرک را مشاهده کنید. این توده فقط دهن را نمی پوشاند بلکه در بافت ها نیز نفوذ پیدا می کند، خیلی ها عقیده دارند که انسداد دهان گوپی از غذا خوردن جلوگیری می کند و باعث مرگ ماهی می شود. ولی همیشه هم این طور نیست. در اصل این موضوع باعث می شود تاجریان آب کافی بین دهان وآبشش ها برقرار نگردد و همین امر موجب مرگ ماهی می شود.ماهی های مریض خیلی بی اشتها و بی توجه می شوند و حتی اگر تانک به خوبی هوادهی شود در سطح آب تجمع خواهند کرد.

درمان کپک دهان :Aureomycin  Mercurochrome، آب گفته می شود یک قطره به ازای هر گالن ارگانیسم ها را نابود میکند.  Metaphen، دو قطره به ازای هر گالن آب

Crown Fungus


زمانی که شما تارهای کوچک میسیلیوم را که همچون شعاع هایی از یک نقطه از بدن ماهی بیرون زده اند که شبیه یک تاج یا نقاشی مینیاتوری اشعه های خورشید است را می بینید احتمالا”  ماهی مبتلا به بیماری crown fungus شده است .شعاع ها می توانند حتی به اندازه یک هشتم اینچ قبل از کنده شدن برسند. برای درمان hydrogen peroxide پنجاه الی صد میلی گرم به ازای هر گالن و آب باید بعد از سه روز تعویض شود.

بیماری های قارچی ماهی های گوپی

Fin and Tail Fungus

گاهی مناطق خاکستری یا سفید رنگی بر روی باله ها و دم های ماهی دیده می شود. این مریضی بیشتر در ماهی هایی دیده می شود که در دمای سرد تری نسبت به دمای مناسبشان نگه داری می گردند.

برای درمان، دما را افزایش دهید و یا ماهی را در یک پارچه خیس قرار داده و محلول های 1–3 در صد  hydrogen peroxide  بر روی قارچ ها بمالید اگر قارچ ها فقط در دم ماهی وجود دارند اجازه بدهید دم در محلول hydrogen peroxide  غوطه ور گردد با این کار بافت مرده کنده می شود، Mercurochrome،و  Metaphen  ،می توان به طور مستقیم بر روی قارچ ها استفاده کرد یا به آب تانک اضافه گردد.

Gill Sickness یا بیماری های قارچی آبشش ها

مطمئنا انواع مختلفی از ارگانیسم ها باعث التهاب آبشش های ماهی می شوند. آبشش ها قرمزتر از حالت عادی می شود و پوشش آبشش ها به طرف بیرون خمیده می شود و می توان آبشش ها را دید.سرعت پیشرفت این بیماری قارچی در ماهی های بزرگسال کمتر است، ماهی لاغر می شوند، ممکن است ماهی های بیمار غذا بخورند ولی به نه به خوبی و ماهی ها با حالتی مضطرب شنا خواهندکرد. بچه ماهی ها به سرعت در کف تانک می نشینند،بعضی کارشناسان بر این عقیده اند که این بیماری منشایی ویروسی و باکتریایی دارد، ولی گونه ای که گوپی را درگیر می کند منشایی قارچی دارد.

درمان بیماری قارچی آبشش ها بسیار سخت است به دلیل اینکه ماهی های مریض به ندرت بهبودی پیدا می یابند به نظر بهتر می رسد که همین که ماهی علائم مریضی را نشان داد به سرعت نابود و از بین برده شود. درمان هایی با aureomycin ، penicillin ،  terramycin و hydrogen peroxide برای درمان این نوع بیماری قارچی وجود دارد.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35