20 مورد از راههای کاهش اضطراب و استرس

راههای کاهش اضطراب و استرس به دسته های مختلفی تقسیم می شود. یکی از این راه ها انجام تمرین های بدنی مانند تنفس عمیق و مدیتیشن است. همچنین شما میتوانید با داروهای گیاهی به درمان اضطراب بپردازید. به عنوان مثال دمنوش گل گاو زبان یکی از راههای کاهش اضطراب است و شما را آرام خواهد کرد. همچنین مثبت اندیشی و فکر کردن به چیزهای خوب به درمان استرس شما کمک می کند.

راههای کاهش اضطراب و استرس

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب 20 مورد از راههای کاهش اضطراب و استرس را برای شما گردآوری کرده ایم. سعی کنید این موارد را به کار ببرید تا استرس تان کمتر شود و زندگی آرام و شاد تری داشته باشید.

1- گل گاو زبان

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

یکی از راههای کاهش اضطراب استفاده از دمنوش های آرامبخش مثل گل گاو زبان است. گل گاو زبان یکی از گیاهان دارویی است که برای آرامش و تقویت اعصاب به کار برده می شود و میتواند استرس شما را بکاهد. همچنین میتوانید کمی زعفران هم به آن اضافه کنید تا خاصیتش بیشتر شود.

2- چیزهای مثبت را در ذهن خود مجسم کنید

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

یکی از راههای کاهش اضطراب اینست که وقتی افکار اضطراب آور به سراغتان آمد با خود بگویید که همه چیز خوبست و قرار است بهترین ها اتفاق بیفتد. به افکارتان شاخ و برگ ندهید و مدام به ان فکر نکنید این تکنیک «هدایت تصورات» نام دارد و به درمان استرس تان کمک می کند.

3- بوهای آرامش‌ بخش استشمام کنید

راههای درمان اضطراب
راههای درمان اضطراب

بوهای ارامبخش به درمان اضطراب شما کمک می کند. شما میتوانید از عطر و ادکلان های آرام بخش استفاده کنید. همچنین  بوی ریحان، رازیانه و بابونه باعث کاهش تنش در بدن می‌ شوند. بوی گلاب هم در آرامش اعصاب تاثیر گذار است و استرس تان را می کاهد.

4- مصرف امگا سه

راههای کاهش استرس
راههای کاهش استرس

امگا ۳ یکی از راههای کاهش اضطراب است. یکی از منابع امگا 3 روغن ماهی است. تا حد امکان در وعده های غذایی خود از امگا سه استفاده کنید. ماهی های چربِ آب های سرد همچون سالمون منبع آن می باشند.

5- با دوستان‌ خود وقت بگذرانید

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

طبق اطلاعات بدست آمده کسانیکه دارای حمایت اجتماعی بیشتری هستند، احتمال اضطراب شان کمتر است. معاشرت، بدن را به تولید هورمون کاهنده‌ اضطراب به نام اکسی‌توسین تحریک می‌کند. بنابراین برای کاهش اضطراب معاشرت کنید و دوستان خوب و شاد انتخاب کنید.

6- اسطوخدوس

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

اسطوخودوس یکی از گیاهان دارویی است که ویژگی مست کننده دارد و باعث آرامش می شود. رایحه آن و روغن آن هم همین خاصیت را دارد. حتی در برخی کشورها مثل آلمان قرص های اسطوخودوس هم وجود دارد.

7- خواب کافی داشته باشید

راههای درمان اضطراب
راههای درمان اضطراب

بی خوابی یا خواب آشفته میتواند باعث استرس شود. شما باید طی روز تقریبا 7-9 ساعت خواب مفید و آرام داشته باشید تا کمتر دچار اضطراب شوید. برای خواب راحت تر میتوانید روغن اسطوخودوس را قبل خواب بو کنید یا کمی به بالشت خود بمالید.

8- لبخند بزنید

راههای کاهش استرس
راههای کاهش استرس

یکی از راه‌ های درمان اضطراب لبخند است. خندیدن یکی از مهمترین داروهای بیماری های اعصاب و روان است. از قدیم گفته اند خنده بر هر درد بی درمان دواست. حتی میتوانید چند کلیپ خنده دار را جایی ذخیره کنید و چند وقت یکبار آن را ببینید.

9- بادرنجبویه

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

گیاه بادرنجبویه را می توانید از عطاری ها به صورت دم نوش، کپسول یا قرص تهیه کنید. این دارو با دیگر گیاهان آرام بخش همچون رازک، بابونه و سنبل الطیب هم میتواند ترکیب می شود. از بادرنجبویه میتوانید برای درمان استرس و اضطراب استفاده کنید.

10- تخته‌ی چشم‌انداز درست کنید

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

یکی از راههای کاهش استرس تخته چشم انداز است. اگر آینده در نظرتان بزرگ و ترسناک است، سعی کنید افکار خود در خصوص اتفاقات آینده را تغییر دهید. گاهی‌ اوقات تعیین اهداف واقعی می‌تواند ما را از اضطراب در خصوص آینده‌ی ناشناخته دور کند. یک ساعت از وقت خود را برای ساختن یک تخته‌ی چشم‌انداز کنار بگذارید و در این تخته هیجانات خود درباره‌ی پروژه‌ها و اتفاقات احتمالی پیشِ رو را وارد کنید.  شما میتوانید اهداف  هفته ای ، ماهیانه و سالانه تان را در برگه ای بنویسید و پله پله به انها برسید تا استرس نگیرید.

11- تفریح کنید

راههای درمان اضطراب
راههای درمان اضطراب

تفریح کردن ، گردش، مسافرت و سرگرمی های مختلف از راههای کاهش اضطراب هستند. با این کار شما سرگرم می شوید و همچنین روحیه تان شاد می شود. دوستان جدید پیدا کنید. دوست مضطرب شما را هم مضطرب می کند.

12- سنبل الطیب

راههای کاهش استرس
راههای کاهش استرس

سنبل الطیب باعث آرامش بدون خواب آلودگی می شود. البته سنبل الطیب بوی بدی دارد و بیشتر مردم کپسول یا قرص آن را به چای آن ترجیح می دهند. ترجیحا این گیاه را بعدازظهر مصرف کنید. پیشنهاد می کنیم آن را با دیگر گیاهان آرام بخش همچون رازک، بابونه و بادرنجبویه دم کنید.

13- سکوت کنید

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

برای درمان اضطراب کمی سکوت کنید. موبایل تان را خاموش کرده و تلفن خانه را قطع کنید. تنهای تنها . و با خود به چیزهای خوب فکر کنید. این را با خود تکرار کنید که اگر خدای نکرده اتفاق بدی افتاد باز هم اخر دنیا نیست و راههایی برای مقابله با آن وجود دارد. پس من تلاش و توکل میکنم.

14- نگران شوید

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

وقتی چیزی در ذهن شما سنگینی می‌کند یا اعتقاد دارید که قطعا اتفاق ناخوشایندی خواهد افتاد، تنها برای ۲۰ دقیقه برای خود نگرانی ایجاد کنید. به تمامی پیامدهای ممکن سناریو فکر کنید، به استراتژی‌های مقابله بیاندیشید و بعد از آن ۲۰ دقیقه، فکر و خیال را کنار بگذارید. سپس با یکی از دوستان‌تان تماس بگیرید تا از وسوسه‌ی فکر و خیال بیشتر و در نتیجه تجاوز کردن از محدوده‌ی ۲۰ دقیقه جلوگیری کنید.

15- از پیش برنامه‌ریزی کنید

راههای درمان اضطراب
راههای درمان اضطراب

برنامه ریزی کردن و کشیدن جدول اهداف برای روز، هفته ، ماه ، سال و حتی کل عمر و سپس مرحله مرحله انجام دادن آن از اضطراب شما کم میکند. وقتی شما ببینید تا تلاش و برنامه ریزی در کاغذ همه چیز دارد درست پیش می رود مسلما استرس تان هم کم می شود.

16- بابونه

راههای کاهش استرس
راههای کاهش استرس

یکی از راههای کاهش اضطراب گیاه بابونه است. اگر دچار دلشوره و اضطراب هستید، دمنوش بابونه می تواند باعث آرام شدن شما بشود. برخی از مواد تشکیل دهنده بابونه دقیقا همان کاری را با مغز می کنند که داروهای آرام بخش همچون والیوم انجام می دهند.

17- سپاس‌گزار باشید

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

یکی از راه‌های درمان اضطراب، قدر دانی است. اول از همه از خدا سپاسگزاری کنید که این همه نعمت به شما داده است. بعد از خودتان برای تلاش و خوبی هایی که کردید تشکر کنید. همچنین از خانواده و دوستان تان به دلایل مختلف تشکر کنید.

18- تغذیه‌ مناسب داشته باشید

راههای کاهش اضطراب
راههای کاهش اضطراب

تغذیه‌ی مناسب یکی دیگر از راه‌های درمان اضطراب است.  بیشتر غذاهایی را مصرف کنید که دارای مواد مغذی از قبیل ویتامین B و اُمگا۳ به علاوه‌ی برخی غلات کربوهیدرات‌دار باشند. مطالعات نشان داده‌اند که میان ویتامین B و سلامت روان ارتباط مستقیمی وجود دارد . غلات کربوهیدرات‌دار نیز به تنظیم میزان سروتونین (پیام‌رسان‌های عصبی “حس خوب” که به حفظ آرامش کمک می‌کند) می‌پردازد.

19-نفس کشیدن را بیاموزید

راههای درمان اضطراب
راههای درمان اضطراب

یکی از راههای کاهش اضطراب و استرس تنفس عمیق است. نفس عمیق نشانه خوبیست و میتواند شما را ارام کرده و انرژی منفی و استرس را از شما دور کند. حتی میتوانید در هوای ازاد این کار را تکرار کنید.

20- تمرکز ذهن (مدیتیشن) داشته باشید

راههای کاهش استرس
راههای کاهش استرس

یکی از راههای کاهش اضطراب تمرکز ذهن و مدیتیشن است. تمرکز ذهن بر روی اضطراب، خلق‌و‌خو و استرس تاثیر می گذارد. میتوانید به کلاس یوگا بروید یا اینکه آموزش مدیتیشن را از اینترنت گرفته و خودتان در منزل تمرین کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا