مضرات سیگار الکترونیکی را بخوانید

سیگار الکترونیکی ظاهری شبیه سیگار مگنا قرمز دارد، اما باطنش شبیه دستگاه بخور است. هدف از ساختن سیگار الکترونیکی این بوده که تمام حالات سیگار کشیدن را شبیه سازی کند، اما هیچ ضرری نداشته باشد. یعنی شخص فقط ژست سیگار کشیدن را بگیرد و خبری از توتون و بوی دود و .. نباشد. با پُک زدن به سیگار الکترونیکی مایعی که درونش است گرم شده و تبخیر می‌شود و در واقع دودی که از آن بیرون می آید حاصل بخار شدن مایعی است. اما در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره مضرات سیگار الکترونیکی اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

کپی بدون لینک دهی به سایت ممنوع است .

مضرات سیگار الکترونیکی

مضرات سیگار الکترونیکی

یکی از مضرات سیگار الکترونیکی آنست که اکثرا نوجوانان به سراغ آن میروند تا فقط ژست سیگار کشیدن را داشته باشند، اما کم کم به آن علاقه مند می شوند و ترجیح می دهند سیگار واقعی را هم امتحان کنند. پس سیگار الکترونیکی میتواند باعث سیگاری شدن نوجوانان شود.

مضرات سیگار الکترونیکی

برخی معتقدند بخار الکتریکی نسبت به دود سیگار خطری ندارد. اما به گفته محققان حتی بخار سیگار الکترونیکی هم  ریسک سرطان مثانه را افزایش می دهد. بیشتر نیکوتین استنشاق شده از مایع سیگار الکترونیکی در ادرار دفع می شود. محققان دریافتند از ۵ ماده شیمیایی که موجب سرطان مثانه می شود، دو ماده شیمیایی در آن وجود دارد. پس یکی دیگر از مضرات سیگار الکترونیکی سرطان مثانه است.

عوارض سیگار الکترونیکی

طبق اطلاعات بدست آمده، تصور اینکه سیگارهای الکترونیکی در مقایسه با سیگارهای معمولی کمتر آسیب می‌زنند، کاملا غلط است و آنها به یک اندازه برای بدن مضر هستند. یکی دیگر از مضرات سیگار الکترونیکی آنست که تنها یک پُک از سیگار الکترونیکی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی را بیشتر می کند.

درباره مضرات سیگار الکترونیکی باید گفت که سیگارهای الکترونیکی، ریه‌ها را مسموم کرده، اثربخشی سیستم ایمنی بدن را کاهش داده و موجب تحریک فعالیت باکتری‌ها می‌شوند.

از دیگر مضرات سیگار الکترونیکی آنست که نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی از طریق چشم و پوست کودکان و نوجوانان جذب می‌ شود. در نتیجه ممکنست عوارضی مانند استفراغ، حالت تهوع، بیش فعالی، احساس گرگرفتگی، سرگیجه، تپش قلب و سوزش چشم داشته باشد.

از دیگر مضرات سیگار الکترونیکی هم آنست که سیگار الکترونیکی منجر به افزایش تصلب شرایین، فشار خون و ضربان قلب می‌شود.

مضرات سیگار الکترونیکی سیگار برقی

سیگار الکترونیکی و سیگار برقی به هیچ وجه به ترک سیگار کمک نمی‌کند. براساس نتایج بررسی مدل های حیوانی، قرارگرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیکی، باعث آسیب ریه و منجر به عفونت می شود. بخار e-cigarettes نیز حاوی رادیکال های آزاد (اتم ها و مولکول هایی که برای سلول ها سمی هستند) است و به ریه آسیب می زند.

مطالعات انجام شده در مورد موش هایی که در معرض e-cigarettes قرار دارند نیز نشان می دهد:

-سطح استرس اکسیداتیو (آسیب وارد شده به دلیل رادیکال های آزاد) در این موش ها بیشتر است.

-در صورت ابتلا به عفونت پنومونی استرپتوکوکی، باکتری های ریه افزایش می یابد.

-در صورت بروز آنفلوآنزا، شاخص بیماری شدیدتر و احتمال مرگ بیشتر است.

-تعداد ماکروفازهای ریه در این موش ها بیشتر است.

مضرات سیگار الکترونیکی

طبق اطلاعات بدست آمده زنان باردار، سالمندان، کودکان و نوجوانان، آسیب ‌پذیرترین اقشار جامعه در برابر دود سیگارهای الکترونیکی هستند. به ویژه ‌این که تعداد نوجوانان سیگاری در سال های 2008 تا 2012 به دو برابر افزایش یافته است.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا