عوارض نوشیدن آب به همراه غذا را بدانید

نوشیدن آب به همراه غذا عوارض زیادی برای سلامتی دارد. این کار باعث اختلال جدی در عمل هضم شده و مشکلات زیادی را مانند یبوست، چاقی، پف بدن، ریفلاکس معده و … به وجود می آورد. شما باید حدود نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا خوردن آب بنوشید. اصلا بطری آب را سر سفره نیاورید. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره عوارض آب خوردن وسط غذا اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

عوارض نوشیدن آب به همراه غذا

نوشیدن آب به همراه غذا

نوشیدن آب به همراه غذا موجب اختلال در عمل هضم می‌شود. نوشیدن آب حدود 2 ساعت بعد از غذا یا 1 ساعت قبل غذا می‌تواند مفید باشد. اما تا جایی که میتوانید حین غذا خوردن یا بعد آن آب نخورید.

طبق اطلاعات بدست آمده بهتر است از 15 تا 20 دقیقه مانده به غذا و 1 تا 2 ساعت پس از غذا، آب نخورید و فقط غذا  را سر سفره بگذارید. بهتر است بطری آبی در سفره نباشد تا کسی چشمش به آن نخورد.

به گفته محققان انسان باید فقط از یک نوع خوردنی سر سفره استفاده کند، زیرا معده باید در یک زمان فقط مشغول یک نوع خوردنی یا آشامیدنی باشد. به این ترتیب هضم غذا بهتر انجام می شود.

به گزارش مجله پزشکی آسان طب نوشیدن آب به همراه غذا باعث می شود که این آب با غذای خورده شده مخلوط شده و باعث رقیق شدن غذا و سرد شدن داخل معده می‌ شود. هضم انسان نیاز به حرارت دارد، در نتیجه با خوردن آب در عمل هضم اختلال ایجاد می شود.

عوارض نوشیدن آب به همراه غذا

به عبارتی دیگر با نوشیدن آب به همراه غذا شیره‌ های گوارشی رقیق می‌شوند. در صورتی که برای هضم صحیح غذا باید شیره های گوارشی غلیظ باشند. پس شخص دچار سوء هاضمه می‌شود. از عوارض خوردن آب با غذا اینست که فرد با وجود خوردن غذای خوب، انرژی ندارد و بیشتر دچار پف بدن، چاقی، افزایش اندازه و سنگینی می شود.

همچنین طبق اطلاعات بدست آمده نفخ، ریفلاکس، سنگینی پس از غذا خوردن و سنگینی‌ سر، دل پیچه،‌ اسهال و دفع غذا از سیستم گوارش به صورت هضم نشده از دیگر عوارض نوشیدن آب به همراه غذا هستند. همچنین گاهی وقتها شخص دچار تهوع می شود.

بنابراین حتی اگر شخص تشنه شود، تا حد امکان باید جلوی تشنگی خود را بگیرد؛ یا ابتدا تشنگی خود را رفع کند و نیم ساعت بعد غذا بخورد یا تحمل کند.

البته این نکته را هم باید بگوییم که کسانیکه معده‌های گرمی دارند، میتوانند بعد از غذا مقدار کمی آب خنک بنوشند تا معده آنها متعادل شده و عمل هضم شان آسان شود. اما بر عکس کسانیکه معده‌های سرد یا رطوبتی دارند، آب خوردن برایشان بد است.

نوشیدن آب حدود 2 ساعت بعد از غذا نه تنها مضر نیست، بلکه مفید هم هست، چون به دفع فضولات ایجاد شده به دنبال عمل هضم از معده و روده کمک زیادی خواهد کرد.

عوارض اب خوردن وسط غذا

دیگر عوارض آب خوردن وسط غذا

به گزارش مجله پزشکی آسان طب آب خوردن هنگام غذا موجب بروز یبوست شده و آنها را عصبی می‌کند. به گفته محققان یکی از علل اصلی بسیاری از ناراحتی‌های گوارشی، مصرف چای و مایعات همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن است.

وقتی شما در حین خوردن غذا آب بنوشید، شما سرعت کل فرایند هضم را کاهش داده که این مسئله باعث نفخ و اختلال در هضم می‌شود. گرچه نوشیدن آب حین خوردن غذا ممکن است کمی باعث کاهش کالری دریافتی شود اما به ضررهایی که به بدن می‌زند نمی‌ارزد.

یکی دیگر از عوارض آب خوردن با غذا بیماری کبد چرب و آسیب به کبد است. مخصوصا که این آب یخ هم باشد. خودتان ظرف خرشتی را که کمی آب خرشت در آن است تصور کنید. اگر داخل این ظرف آب بریزیم چه می شود ؟ خب چربی های آن سفت شده و به اصطلاح می ماسد. داخل معده و بدن هم همین اتفاق خواهد افتاد.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(2 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا