رقص و کاربرد آن در حرکات ورزشی

از اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دههٔ ۱۹۷۰ رقص تند یکی از معروفترین نوع ورزش ها محسوب می شود. منظور از رقص تند یعنی فعالیت تند و تیز بدن که مردم آن را نوعی ورزش کارساز تلقی میکنند که با ریتم آهنگ اجرا می شود. به طور کلی همهٔ رقص ها خصوصاً رقص های تند امروزی تمامی عضلات بدن را به فعالیت شدید وا می دارد که موزون با هر نوع موسیقی تند میتواند باشد و انرژی فراوانی مصرف میشود که به تقویت قلب و شش ها منجر می شود. بررسیها نشان می دهد که میزان این انرژی بسته به شدت موسیقی بین ۴ تا ۱۰ کالری در دقیقه است. ضمناً این نوع رقصها موجب افزایش انعطاف پذیری مفاصل و طاقت ماهیچهها می شود. و از فشار روحی کاسته و بر نشاط آدمی میافزاید. ورزش های تند میتواند به صورت رقص تند هم باشد که با ریتم موسیقی اجرا می شود. وقتی به عنوان ورزش اجرا بشود، می تواند آمیزه ای از انواع ورزش ها توأم با رقص باشد. و حسن این نوع ورزشی یا رقص تند در این است که آدمی آزادی عمل دارد و کافی است اندامهای خود را موزون با ریتم موسیقی به حرکت در آورد و در ضمن بر نشاط خود بیافزاید.

رقص

رعایت نکات مهم به هنگام ورزش و رقص

باید مراقب بود تا در موقع عوض شدن نوع موسیقی بلافاصله توأم با آن به رقص ادامه داد تا وقفه ای در ضربان هدفمند قلب حاصل نشود. ضمنا باید مواظب بود تا مانند دیگر ورزش ها تعادل خود را از دست نداده و به زمین نیافتید و مجروح نشوید که بیشتر موقعی پیش می آید که در حین ورزش یا رقص هر دو پا از زمین کنده شود. به گزارش مجله پزشکی آسان طب مطالعات نشان داده است که وقتی هر دو پا در تماس با زمین باقی بمانند و ماهیچه های عمده بدن از قبیل ماهیچههای ران ها و ساق ها و بازوها در فعالیت شدید باشند به اندازهٔ کافی به تقویت قلب و شش ها کمک می کنند. به هر حال به دلیل این که بعضی ها میتوانند در حین تمرین یا رقص که هر دو پای آنها از زمین کنده می شود تعادل خود را حفظ نموده و موقع فرود روی زمین تعادل خود را حفظ نمایند، از ترکیب هر دو نوع یعنی حالت پرش و تماس با کف زمین بیشتر بهره مند می شوند. و مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که در سراسر تمرین یا رقص مرتباً در حال جنب و جوشی باقی بمانید.در رقص نیز مانند تمرین پیاده روی یا دو، تنها وسیله ای که لازم دارید یک جفت کفش مناسب می باشد. البته این کفش با کفش ویژهٔ دویدن فرق دارد. ضمناً کف پیست رقص نیز به همان اهمیت کفش می باشد، هرگز روی کف بتنی یا مکالئومی نرقصید و در صورت امکان از فرش نیز استفاده نکنید که امکان جمع شدن و چروک خوردن دارد. لذا کف تخته پوشی یا موکت مناسب تر است.

کاربرد استفاده از وزنه در رقص

رقص

بعضی از ورزشکاران در موقع تمرین وزنه ای معادل نیم تا یک کیلو را در دستهای خود نگه می دارند تا ضمن سوزاندن کالری های بیشتر به ضربان هدفمند قلب خود دست یابند و درست مانند تمرینهای دو یا پیاده روی، این وزنه ها باید تا ارتفاع شانه ها بالابرده شوند. ضمناً حرکات کنترل شده الزامی هستند و باید حالات صحیح به خود بگیرید و نباید بیش از اندازه به سر شانه ها و آرنجهای خود فشار بیاورید. ضمنا مهم است که ایمنی اطرافیان خود را نیز رعایت نمایید. همینطور قبل از استفاده از وزنه های اضافی برای افزایش شدت تمرین، به این نکته توجه کنید که خیلی از ورزشکاران با توجه به شیوهٔ صحیح تمرینات خصوصا در نوعی که پاها با کف زمین بیشتر در تماس باشد، میتوانند شدت و سختی آن را به سطح مطلوب افزایش بدهند. دلیل معروفیت این نوع تمرینات در آن است که ضمن شاد و مفرح بودن، تنوع زیادی دارند اکثر آن هایی که امروزه طرفدار پروپاقرص تمرینهای تند هستند، اگر با این نوع تمرینات شروع نکرده بودند، امروزه جزو ورزشکاران محسوب نمی شدند. و یکی دیگر از جاذبه های این ها آن است که به صورت دسته جمعی اجرا می شوند. امّا عدم امکان ادامهٔ مداوم و منظم آن می تواند یکی از موانع سر راه آن محسوب شود. به هر حال آن هایی که دوست دارند این نوع ورزش توأم با حرکات رقص را در چهار دیواری خانهٔ خود اجرا نمایند، میتوانند از نوارها یا کاستهای ویدئو به عنوان الگو استفاده نمایند. البته در چنین نوارها یا کاستها مواردی را نمایش می دهند که ممکن است برای بعضیها خطرآفرین و مصدوم کننده باشند.

تمرینات رقص داخل آب

رقص

تمرینات داخل آب نیز منافع خاص خودش را دارد. ضمناً تمرینات داخل آب یک استخر علاوه بر مزایای فراوانش برای آن هایی که در معرض گرفتگی ماهیچه های پاها در داخل آب باشند ایمنی بیشتری را فراهم میکند. همینطور برای افراد سنگین وزن که در صورت تمرین در خشکی احتمال فشار وارد آوردن بر مفاصل زانو و ران ها وجود دارد، در داخل آب به دلیل کاهش وزن این خطر وجود نخواهد داشت. بدین طریق مشخص است که تمرینات داخل آب برای افراد چاق و آن هایی که آرتروز دارند ایده آل است. علاوه بر این ها چون مقاومت آب در مقابل حرکات جسمانی دوازده مرتبه بیشتر از هوا می باشد، در نتیجه به همان نسبت انرژی بیشتری برای انجام یک عمل مصرف خواهد شد ضمناً خنکی آب حرارت ناشی از فتالیت تند و تیز بدن را جذب خواهد نمود که در معرض گرمازدگی میباشند.بدین طریق هر کسی که از شنا در آب، رقص و موسیقی لذت میبرد، میتواند این ها را با هم ادغام نموده و به صورت تمرین تقویت قلب و شش ها در بیاورد. حتی آن هایی که نمیخواهند به زیر آب بروند، می توانند از این ورزش به منظور فوق لذت ببرند، زیرا در طول این تمرینات سر آنها بالاتر از آب قرار میگیرد. ضمناً تمامی آن حرکاتی را که در روی خشکی انجام می دهند می توانند در داخل آب نیز انجام بدهند، البته بار تیم آهسته تر، همینطور موسیقی مورد اجرا در زمان تمرینات داخلی آبی، به همان نسبت آهسته اجرا خواهد شد. (۱۲۰ ضربه در دقیقه برای آب و ۱۳۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه برای تمرینات خشکی) و تمرین کننده های داخل آب با افزایش جنب و جوش های خود در سطح گسترده تری از داخل آب و غلبه بر مقاومت آب، فشار بیشتری بر ماهیچه های اصلی بدن وارد آورده و به ضربان هدفمند قلب خود دست خواهند یافت. اگر تعداد ضربان قلب از محدودهٔ ۵۰ تا ۸۵ درصد هدفمند پایین تربیاید، میتوان از تجهیزات بیشتری برای افزایش آن بهره گرفت که شامل لباس شنای گشاد و کیسه مانند و دستکش های تور مانند و کفش قورباغه ای که حرکات در داخل آب را مشکل ترنمایند. در ضمن این گونه کفش ها کف پاها را از سابیده شدن به کف زبر استخر محافظت می نمایند.ضمناً بعضی از این تمرینات را در قسمت عمیق استخر اجرا می کنند که سرپا ایستادن در آنجا غیرممکن است. برای اینکار اغلب از جلیقه یا کمربند کیسه های هوا استفاده میشود تا در بالای آب و به صورت قائم باقی مانده و به تمرینات ادامه داد. تمرینات داخل آب برای آن هایی که ناهنجاری جسمانی دارند، موجب تقویت روحیه نیز میشود.زیرادر تمامی طول تمرین بدن آنها در داخل آب قرار داشته و از چشم دیگران مستور میماند. ضمناً احتیاج به لباس شنای خاصی پیدا نمی شود، زیرا همان طور که در قبل اشاره شد، شلوارک شنا و تی شرت معمولی به اندازهٔ کافی در مقابل آب مقاومت ایجاد میکنند. ضمناً استتار کافی در مقابل دید دیگران به وجود میآورند.

منبع:https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا