6 نوع بیماری رایج در بین مار های خزنده

امروزه مار های خزنده ( snake ) هم از حیوانات خانگی محسوب می گردند. مار جانوری گوشت‌خوار، کشیده و دراز، خزنده و بدون پا می باشد. اغلب مار ها را با مارمولک بی‌ پا اشتباه می‌گیرند. اما تفاوت‌ هایی بین مار و مارمولک بی‌ پا وجود دارد، مار ها بدون پلک و سوراخی برای گوش بیرونی می باشند، پولک‌ های روی شکم آن ها پهن می باشد و زبانی به شکل چنگالی دارند و کاملا برعکس مارمولک‌ ها (اغلب) دارای اندامی کشیده و دمی کوتاه می باشند.

مار ها جانورانی خونسرد، از گروه آب پرده داران و مهره‌داران می باشند. بدن مار پولک‌هایی دارد که با به نوعی همدیگر را می پوشانند. مار ها نیز مانند بسیاری از حیوانات دیگر، در معرض بیماری های گوناگون هستند. در ادامه به صحبت در مورد چند نوع از بیماری های رایج در مار های خزنده می پردازیم.

بیماری های رایج در مار های خزنده

بیماری های رایج در مار های خزنده

مار ها از آن دسته از حیواناتی هستند که دارای سیستم سوخت و ساز بسیار کندی هستند، بنابر این مدت زمانی طول خواهد کشید تا از زمان ورود بیماری، علائم آن بروز کنند. خوانندگان مجله ی پزشکی آسان طب توجه داشته باشید که برای درمان مار ها باید عنوان کرد که مدتی باید بگذرد تا بیماری به صورت کامل رفع گردد. در اکثر موارد، حبس بودن در یک محل علت بسیاری از بیماری های مار می باشد ، به این علت که اغلب برای مارهای خانگی همه شرایط زندگی فراهم نمی گردد. البته به ندرت پیش می آید که مارها به دلیل کمبود غذا دچار بیماری گردند، به این علت که مار بیشتر از آن چیزی که نیاز دارد از غذا استفاده می کند. احتمال دارد مار به بیماری های مختلفی مبتلا گردد که در ادامه با شش نوع از این بیماری ها آشنا خواهید شد.

بیماری های رایج در مار های خزنده

انواع آبسه در مار ها

مار ها اغلب اوقات به این بیماری پوستی مبتلا می گردند. آبسه معمولا در میان مارهایی مشاهده می گردد که در جایی از آن ها نگهداری می شود، نه در مار هایی که در طبیعت زندگی می کنند. امکان دارد آبسه ناشی از حمله یک جونده یا یک مار دیگر باشد. این بیماری با جراحی و مراقبت های لازم از بین خواهد رفت و حیوان بهبودی خواهد یافت.

بی اشتهایی در مار های خزنده

احتمال این امر وجود دارد که مار به بیماری یا مشکل بی اشتهایی مبتلا گردد و احتمال دارد علت مختلفی نظیر بلعیدن بیش از حد، استرس، دمای نامناسب و غیره داشته باشد. با بررسی محیط زندگی مار و کمبودهای آن قادر خواهید بود این بیماری را درمان کنید.
مار های ماده در زمان بارداری معمولا در معرض آنورکسی یا بی اشتهایی می باشند و به همین علت در این مورد جای نگرانی وجود ندارد. در مورد مار هایی که در دوره تولید مثل و یا دگردیسی می باشند نیز بی اشتهایی نگران کننده نخواهد بود. در نتیجه می توان با استفاده از غذا های گوناگون و متناوب مار ، اشتهای حیوان را تقویت نمود.

بیماری های رایج در مار های خزنده
بیماری گاواژ درمار های خزنده

مار ها معمولا به این مشکل دچار می گردند که علت آن نیز اغلب سوختگی می باشد. مارها عادت دارند که در جا هایی گرم دراز می کشند و متوجه آن نمی گردند که در حال سوختن می باشند. به همین علت سیستم گرمایی باید به درستی خارج از محفظه مار نصب گردد.

گرمازدگی در مار های خزنده

هنگامی که مار در محیطی بسیار گرم زندگی می کند به مشکل گرما زدگی دچار خواهد شد. بنابر این باید دمای محیط زندگی آن را پایین بیاورید.

یبوست در مار های خزنده

گاهی اوقات نیز مار ها به یبوست مبتلا می گردند که علت آن امکان دارد طبیعت ، غذا ها، دمای بدن و یا حتی نوع زندگی آن مار باشد. احتمال دارد که این مشکل به علت وجود انگل های آندوژن، تغییر و تحول غذایی و یا حتی موارد دیگر به وجود بیاید. در این صورت می توان مار را دو بار در روز به مدت ۳۰ دقیقه درون حمام آب گرم قرار دهید. بررسی محیط زندگی مار ( مثل بررسی دما، رطوبت و استرس آن ) نیز ضروری می باشد.

اسهال در مار های خزنده

خزنده ها به علت استرس، تغییر و تحول غذایی و همچنین وجود انگل های آندوژن به اسهال مبتلا می گردند.با تعیین علت دقیق اسهال می توانید از طریق انگل زدایی، بررسی محیط زندگی و همین طور بهبود رژیم غذایی این مشکل را حل کرد.

بیماری های رایج در مار های خزنده

همان طور که با مطالعه این مقاله متوجه شده اید ، مار های خانگی نیز برای حفظ سلامت خود و به دست آوردن عمر بیشتر نیاز به مراقبت دارند. در صورت عدم رعایت برخی نکات ، حیوان را از دست خواهید داد . خوانندگان گرامی مجله ی پزشکی آسان طب توجه داشته باشید که با رسیدگی و مراقبت صحیح از مار های خزنده ، آن ها را ابتلا از بسیاری بیماری ها حفظ خواهید کرد. امیدواریم از این مطلب بهره کافی را برده باشید و مطالب دیگر ما را با علاقه مندی بیشتری دنبال نمایید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا