20 روش افزایش خلاقیت را بشناسید

خلاقیت و خلق ایده‌های نو برای رسیدن به اهداف شما تاثیر زیادی دارد. خلاقیت یک ویژگی ذاتی نیست و هر شخصی با کمی تلاش میتواند قدرت خلاقیت را در خود شکوفا کند. پس هیچ وقت بهانه نیاورید که من خلاقیت ذاتی ندارم و نمی توانم موفق شوم. در این بخش 10 مورد از راههای افزایش خلاقیت را به شما معرفی می کنیم. خلاقیت مهارتی است که مانند مهارت‌های دیگر قابلیت رشد و پیشرفت دارد و هر شخصی میتواند به آن دست یابد.

راه های افزایش خلاقیت

راه های افزایش خلاقیت

خلاقیت لازمه پیشرفت در هر شغلی است. اگر شما همیشه از دیگران پیروی کنید فایده ای ندارد و همیشه در حالت درجا زدن هستید. اما با خلاقیت میتوانید به پیشرفت و موفقیت دست یابید. راههای افزایش خلاقیت را در این بخش از آسان طب مطالعه کرده و در زمینه های شغلی و زندگی تان به کار ببرید.

1- همراه داشتن یک دفترچه یادداشت

راه های افزایش خلاقیت

یکی از راههای افزایش خلاقیت داشتن دفترچه یادداشت همراه خودتان است. با این کار میتوانید افکار بی نظیر که ناگهانی به ذهن شما می آیند را سریعا یادداشت کنید. یادداشت کردن ذهنی فایده ندارد. چون ممکنست از خاطرتان برود. برای خلاق شدن سعی کنید همیشه یک دفترچه یادداشت و یا یک ضبط صوت به همراه داشته باشید تا افکار طلایی را ذخیره کنید.

2- خط کشیدن روی شکاف دو نسل

با پیر و جوان و هر قشری از جامعه مشورت کرده و در ارتباط باشید. ذهن کودکان تروتازه و شاداب است. آنها جسور هستند و احساساتشان از طریق فشار های اجتماعی سرکوب نشده است. با کودکان درباره مسائل مختلف صحبت کرده و نظر آنها را جویا شوید. آنها صادق اند و واقعیت ها را می گویند. در کنار آن با افراد سالخورده و مسن هم مشورت کنید. آنها ممکنست مشکل شما را تجربه کرده باشند یا در این زمینه اطلاعات زیادی داشته باشند که به شما کمک زیادی می کند.

3- استفاده از افکار دیگران

افزایش خلاقیت

افراد مختلف دارای نقطه نظرات و چشم اندازهای متفاوتی هستند. توانایی های آنها مختلف است و سوابق و پیشینه های متفاوتی دارند. کارکرد ذهن افراد منحصر به فرد است. پس با همه افراد چه زیر دست و چه بالادست مشورت کرده و از آنها ایده بگیرید. نسبت به نظر هیچ کس بی توجهی نکنید.

4- تغییرات در محیط اطراف

تغییر وضع ظاهری محیط اطرافتان میتواند ذهن خسته شما را به کار وادار کند. اگر چشم انداز پیرامون شما تغییر کند، ذهن شما نیز به صورت ناخود آگاه به سمت یک دیدگاه جدید تغییر جهت می دهد. هم میتوانید دکوراسیون عوض کنید هم اینکه پیاده روی کنید، به باشگاه ورزشی بروید، کنار آب قدم بزنید و در محیط هایی که می روید تنوع ایجاد کنید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

5- مراجعه به رفیق

راه های افزایش خلاقیت

یکی از راههای رسیدن به موفقیت و افزایش خلاقیت کمک گرفتن از دوستان است. همه ما دوست هایی داریم که هر کدام در زمینه هایی مهارت دارند. شما میتوانید در مواقع لزوم پیش دوست هایی بروید که میتوانند در زمینه مورد نظر ایده داده و به افزایش خلاقیت شما کمک کنند.

6- اتکا به توانایی های خود

به توانایی های خود ایمان داشته باشید.هرزگاهی خود را از قید و بند قوانین آزاد کنید. شما می توانید بدون توجه به کارآیی روش های گذشته به آسانی و بدون بروز هیچ شک و تردیدی در راه مورد نظر خود گام بردارید. جسارت داشته باشید و برای رسیدن به اهداف تلاش واقعی کنید.

7- آزادی عمل به ذهن

افزایش خلاقیت

به ذهن تان آزادی عمل بدهید. قلمی بردارید و هر آنچه که در ذهنتان است را بر روی کاغذ بیاورید. میتوانید از مشکلات شروع کنید و به دنبال هیچ گونه ارتباطی در دست نوشته های خود نباشید. مهم نیست که تا چه حد عبث و نا معقول به نظر می رسند. بعدا می توانید مثل یک جدول تناوبی آنها را سازماندهی کنید.

 8- فعالیت در حیطه کاری

در حیطه کاری تان فعالیت کنید. اگر یک طراح هستید لازم نیست راه حلی برای مشکلات اقتصادی پیدا کنید. افکار شما تنها در رشته ای که مهارت دارید خوب کار می کنند و در سایر رشته ها نتیجه ای ندارد.

9- زیاد مطالعه کردن

افزایش خلاقیت

خیلی مطالعه کنید. در زمینه ای که کار می کنید تا میتوانید اطلاعات تان را افزایش دهید. اطلاعات قدیمی تان را هم به روز کنید. ذهن شما همانند بدنتان برای اینکه رشد پیدا کرده و پرورش یابد نیازمند تمرین و تحرک است و بهترین گزینه برای اینکار کتاب خواندن است. همچنین درباره افرادی که در زمینه کاری شما موفق کسب کرده اند زیاد مطالعه و تحقیق کنید.

10- از دست ندادن فرصت ها

فرصت هایی را که در آن ذهن شما خلاق است از دست ندهید. زمانی که ذهن در حال فوران است تا آنجا که می توانید به افکار خود پر و بال دهید. اجازه دهید افکارتان پرورش یافته و خلاقیت داشته باشد. از ایده دادن نترسید. هنگامی که برای پرواز کردن به ذهن خود فضا می دهید، او شما را به دوردست ها خواهد برد و نتایج شگفت انگیزی را بدست خواهد داد. خیال بافی و رویا پردازی کنید تا ذهـن شما به نظریه پردازی عادت کند و از قلمرو سادگی بیرون آید.

سایر روشهای افزایش خلاقیت

11- نور کم برای افزایش خلاقیت و نور طبیعی برای افزایش مهارت‌ تحلیلی توصیه می شود. ذهن می‌تواند بی‌خیال چیزهایی شود که کم‌تر قابل مشاهده هستند و روی عملکرد خلاقانه تمرکز کند.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

12- حضور در کنار افراد نخبه و خلاق یکی دیگر از روشهای افزایش خلاقیت است. به عقیده‌ انیشتین خلاقیت “مُسری” است و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. پس سعی کنید با افراد خلاق زیاد رفت و آمد کنید.

13- مشکلات را لیست کنید. همواره یک دفترچه یادداشت با خود به همراه داشته باشید و هر چیز را که باعث عدم رضایت شما می شود یادداشت کنید. با این شما می توانید برای خیلی از مشکلات راه حل هایی را کشف کنید.

14- بسیاری از آدم‌ها کنجکاوی را یک رفتار کودکانه یا زشت اجتماعی می دانند. اما کنجکاوی اگر مدیریت شود موجب افزایش خلاقیت خواهد شد. یک ذهن کنجکاو به دنبال پاسخ‌های قانع‌کننده است.

15- رنگها می توانند عملکرد شما را در کارهای شناختی افزایش دهند. محققان می گویند علت این است که ما رنگ آبی را با اقیانوس، آسمان و به طور کلی آزادی و رهایی و رنگ سبز را با رشد مرتبط می کنیم.

16- ورزش کردن قلب‌تان را به تپش وادار کرده و جوهر خلاقیت را در وجودتان شکوفا می کند. ورزش کردن موجب افزایش توانایی مغز برای تفکر خلاقانه خواهد شد.

17- بهترین زمان برای خلاق بودن شب یا ساعات اولیه‌ صبح است، یعنی زمانی که بدن‌مان به لحاظ جسمانی خسته است.

18- داشتن اعتماد به نفس باعث می‌شود بدون ترس از قضاوت‌شدن و به‌دور از وحشت از اشتباهات احتمالی، ایده‌های مختلف بدهید و خلاق باشید.

19- دراز بکشید. زمانیکه دراز کشیده باشید بهتر میتوانید معما ها را حل کنید.

20-  ریسک‌پذیری یکی دیگر از روشهای افزایش خلاقیت است. فردی که ریسک‌پذیر است از اشتباه نمی‌ترسد و مشتاق مشاهده پدیده‌های جدید است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از آسان طب درباره روشهای افزایش خلاقیت تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://mag.asanteb.com

4/5 ( 4 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا