18 نوع مختلف طوطی‌ سخنگو در تمام جهان

طوطی‌ سخنگو از پرندگان سخنگویی می باشد که قادر به تکرار و تقلید گفتار و کلمات انسان هستند. پرندگان سخنگو دارای درجات مختلفی از هوش و ذکاوت و توانایی گفتار هستند. برخی از آن‌ ها مانند کلاغ با این که از باهوش‌ ترین پرندگان به شمار می‌ روند. برخی دیگر توانایی تکرار تنها چند واژه را بیشتر ندارند، این در حالی است که گونه مرغ عشق قدرت حفظ و به زبان آوردن بیش از دو هزار واژه را دارد. مینای تل مشهورترین پرنده‌ای می باشد که به منظور تقلید صدا نگه داری می‌ گردد. ضمن اینکه سار اروپایی از خویشاوندان مینا در زمینه تقلید صدا و از پرندگان چیره دست می باشد. در ادامه مطلب هجده نوع از انواع طوطی سخنگو را به شما معرفی خواهیم کرد.

طوطی‌ سخنگو

انواع مختلف طوطی‌ سخنگو در تمام جهان

همراهان مجله ی آسان طب ؛ بر طبق تحقیقات انجام شده 18 نوع طوطی سخنگو در نقاط مختلف جهان وجود دارد که در ادازه ها و رنگ های مختلف دیده می شوند. بعضی از آن‌ ها همانند کلاغ با این که از باهوش‌ ترین پرندگان محسوب می‌ گردند و برخی دیگر فقط توانایی تکرار واژه های محدودی را دارا می باشند.
 طوطی‌ سخنگو

طوطی سخنگو ی آمازون پیشانی آبی

 

 اولین طوطی که به شما معرفی می کنیم ، آمازون پیشانی آبی (Amazona aestiva) نام یک گونه از سرده طوطی سخنگوی آمازون می باشد.

طوطی سخنگو ی پاراکیت خورشیدی

دومین طوطی ، پاراکیت خورشیدی (Aratinga solstitialis) نام یک گونه از سرده دم‌ قیفی‌ ها و طوطی های سخنگو می باشد.

طوطی‌ سخنگو (پاراکیت خورشیدی )

طوطی‌ کاکلی سیاه دم‌سرخ 

سومین طوطی ، کاکلی سیاه دم سرخ (Red-tailed black cockatoo) از پرندگان استرالیا می باشد که در گونه طوطیان کاکلی قرار دارد. طول این جاندار حدود 60 سانتی متر می باشد. وزن جنس نر آن670 الی 920 گرم و جنس ماده آن618 الی 870 گرم می باشد. این پرنده یک طوطی سخنگو است و به عنوان حیوان خانگی نیز نگهداری می گردد.
 

طوطی‌کاکلی سینه‌صورتی 

 چهارمین طوطی کاکلی سینه صورتی (Eolophus roseicapilla) است که نام یک گونه از تیره طوطی سخنگو کاکلی می باشد.
 

طوطی‌ کاکلی گوگردی 

پنجمین نوع طوطی کاکلی گوگردی (Cacatua galerita) می باشد که تنها گونه طوطی سخنگو سفید رنگ از خانواده کاکاتو ها است که جثه نسبتا بزرگتری نسبت به سایر هم خانواد های خود دارد و در مناطقی پوشیده شده از درخت در استرالیا و گینه نو یافت می‌ گردد.
 طوطی‌ سخنگو (طوطی کاکلی گوگردی)

طوطی‌ کاکلی گل‌بهی 

 ششمین نوع طوطی ، کاکلی گلبهی (Cacatua moluccensis) نام یک گونه از سرده طوطی‌ کاکلی‌ های سفید می باشد.
 

طوطی سخنگو ی کاکلی نخل 

هفتمین طوطی سنخنگو ، کاکلی نخل (Probosciger aterrimus) نام یک گونه از تیره طوطی‌ سخنگو کاکلی می باشد.
 

عروس هلندی 

هشتمین طوطی ، عروس هلندی ( Nymphicus hollandicus ) از خانواده طوطی‌ های کاکل‌دار و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا است. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی داشته و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان است. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ ترین پرندگان زینتی به حساب می‌ آیند.
 

کاسکو 

نهمین طوطی ، کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده‌ ای محبوب در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشور های دیگر جهان می باشد. علت محبوبیت این پرنده هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای آن می باشد و می‌توان گفت که این پرنده بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در جهان می باشد که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر سپرده و تکرار نماید و با این کار باعث شادی و خوشحالی صاحبان خود شود. البته این پرنده در محیط زیست طبیعی خود خجالتی و ترسو می باشد.
طوطی‌ سخنگو (کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی)
 
این مطلب را نیز مطالعه بفرمایید : آموزش سخنگویی به کاسکو ها و طوطی ها و روش آموزشی

طوطی سخنگو ی ماکائو آبی و زرد 

دهمین نوع طوطی معروف به ماکائو آبی طلایی یا « آرا آرانا » (ararauna) که در دو رنگ آبی و زرد وجود دارند، این پرنده عضوی از گروهی بزرگ از طوطیان نوگرمسیری به نام ماکائو ها است. این نژاد جزو انواع طوطی سخنگو می باشد و در جنگل‌ های انبوه به خصوص در نواحی باتلاقی و در نواحی نورگیر و کم درخت جنگل زندگی می‌ کند.
 

طوطی‌ سخنگو ی مکائو ارغوانی 

یازدهمین نوع طوطی ، مکائو ارغوانی (Ara macao) نام یک گونه از سرده طوطی‌ های شادرنگ می باشد.
 

طوطی سبز و سرخ 

 دوازدهمین طوطی ، طوطی شبز و سرخ (Ara chloropterus) معروف به ماکائو بال سبز بزرگترین گونه عمدتا قرمز رنگ در خانواده ماکائو ها می باشد. این گونه بزرگترین نوع در خانواده خود یعنی آرا است و گسترده در جنگل‌ های انبوه و جنگل‌ های کم درخت و نور گیر از شمال تا مرکز آمریکای جنوبی است. با این حال وجه مشترکی با دیگر ماکائو ها دارد که در از دست دادن زیستگاه طبیعی و شکار غیر قانونی تجارت در قفس و همین طور کاهش جمعیت وحشی در سالیان اخیر خلاصه می‌ گردد.
طوطی‌ سخنگو
 

طوطی‌ سخنگو ی ماکائو آبی سنبلی 

سیزدهمین طوطی ، ماکائو آبی سنبلی یا ماکائو هایسینث (Anodorhynchus hyacinthinus) پرنده‌ای بومی شرق و مرکز آمریکای جنوبی می باشد. این پرنده بزرگترین گونه در خانواده ماکائو ها و بزرگترین گونه از لحاظ وزن به هنگام پرواز در بین تمامی طوطی سانان می باشد.

مکائو کتف‌ سبز 

 چهاردمین طوطی ، مکائو کتف سبز (Diopsittaca nobilis) نام یک گونه از تیره طوطیان و از انواع طوطی سخنگو می باشد.
طوطی‌ سخنگو (مکائو کتف سبز)
 

ملنگو ، طوطی‌ سخنگو

پانزدهمین طوطی ، ملنگو (Psittacula krameri) یا طوق صورتی پرنده‌ای از خانواده طوطیان است. این طوطی را در زبان انگلیسی «طوطی کوچک اسکندر»، «پاراکیت گردن حلقه ای» و «پاراکیت گردن حلقه ای صورتی» و در زبان ترکی استانبولی «یشیل پاپاگانی» و در زبان آلمانی «هالس باند زتیچ» و در زبان فرانسوی« پروچ کوللر» و در زبان عربی «ببغاء الدره المطوق » می نامند.
 

نوک‌ روشن غربی

شانزدهمین طوطی ، نوک روشن غربی (Cacatua pastinator) ؛ نام یک گونه از سرده طوطی‌ کاکلی‌ های سفید می باشد.
 
 

طوطی‌ سخنگو ی نوک‌ روشن کوچک 

هفدهم طوطی ، نوک روشن کوچک (Cacatua sanguinea) ؛ نام یک گونه از سرده طوطی‌ کاکلی‌ های سفید می باشد.
 طوطی‌ سخنگو (نوک روشن کوچک)

نوک‌ روشن نوک‌ دراز 

 آخرین طوطی ، نوک روشن نوک دراز (Cacatua tenuirostris) نام یک گونه از سرده طوطی‌ کاکلی‌ های سفید می باشد.
 
 
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا