Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
میکاپ و معرفی انواع سبک ها و مدل های آرایشی – مجله آسان طب

میکاپ و معرفی انواع سبک ها و مدل های آرایشی

میکاپ در لغت به معنای ترکیب و ساختار و در اصطلاح به معنی آرایش صورت است. امروزه در سراسر دنیا این رشته از زیبایی توسط متخصصین برجسته که میکاپ آرتیست نام دارند به انواع سبک ها که زیر مجموعه وسیعی از مدل ها را در بر دارند انجام می شود. در این مقاله به شرح انواع سبک های میکاپ پرداخته و تفاوت آن را با مدل های آرایشی به تفکیک بیان می نماییم.

میکاپ

تعریف سبک یا استایل آرایش در میکاپ

سبک یا استایل میکاپ به معنای شیوه انجام آرایش صورت است که در یک استراکچر تعریف شده به تقسیم وزن و هارمونی رنگ در آرایش صورت می پردازد. در چنین بازه ای می توان به تعریف انواع سبک های آرایشی پرداخت که شامل چگونگی استفاده از عمق و خانواده رنگ ها و توازن میان آرایش قسمت های مختلف اجزای صورت در حالتی نمادین است. در دنیای میکاپ چند استایل یا سبک معروف وجود دارد که در میان آنها می توان به سبک کلاسیک، سبک اروپایی، سبک شرقی، سبک عربی، سبک هالیوودی و… اشاره کرد. تمامی این سبک ها دارای زیرمجموعه های وسیعی از انواع مدل ها و افکت ها در دنیای آرایش و زیبایی می باشند.

تعریف مدل یا افکت آرایش در دنیای میکاپ   

مدل یا افکت در میکاپ به معنای ساده یعنی بازی با عناصر تشکیل دهنده آرایش و استفاده از رنگ و حرارت در اجزای صورت. در چنین بازه ای با دنیایی بدون محدودیت رو برو هستیم که خلاقیت در آن حرف اول را زده و میکاپ آرتیست می تواند با حفظ سبک یا استایل آرایش، دست به خلق هرگونه افکت یا مدلی در آرایش صورت بزند. در تعاریف رایج برای معرفی مدل های آرایش صورت می توان به معروف ترین آنها اشاره نمود که شامل مدل عربی، مدل ژاپنی، مدل لبنانی، مدل خلیجی، مدل لایت اروپایی، مدل کلاسیک اروپایی، مدل مصری، مدل فشن، مدل هندی، مدل ایرانی و… هستند.

شرح چگونگی انجام میکاپ در سبک های مختلف

گفتیم که در هر سبک از میکاپ شیوه استفاده از وزن و تناسب رنگ های آرایشی متفاوت است. در ادامه برای روشن تر شدن تعریف سبک یا استایل میکاپ به شرح چگونگی این تقسیم بندی می پردازیم. آسان طب به شما توصیه می کند که ادامه مقاله را با دقت مطالعه فرمایید.

سبک کلاسیک در میکاپ

در سبک کلاسیک به طور کلی قاعده بر این است که اگر آرایش در ناحیه چشم ها تند و غلیظ باشد باید حتما از رنگ های لایت و ملایم در ناحیه لب ها استفاده نمود و بر عکس. یعنی هر چه رژ لب تیره تر و غلیظ تر باشد، باید حتما در ناحیه چشم ها از مواد و رنگ های لایت تر و نا محسوس تری استفاده نمود. در سبک کلاسیک از رژ لب هایی با رنگ های کلاسیک همانند قرمز، زرشکی و… استفاده شده و در ناحیه چشم از خط چشم هایی مشکی و متناسب و سایه هایی با رنگ های ملایم استفاده می شود. در سبک کلاسیک معمولا از رژگونه به طرزی نامحسوس استفاده شده و بیشترین تاکید بر رژ لب و آرایش چشم به صورت صحیح می باشد. 

میکاپ

سبک اروپایی و آرایش لایت و سبک

در میکاپ به سبک اروپایی معمولا از لایت ترین رنگ ها جهت نامحسوس ترین تغییرات در صورت استفاده می شود. وزن آرایش در لب ها و چشم ها به یک میزان سبک و ملایم بوده و بیشترین تمرکز جهت رفع اشکالات در پوست شخص خواهد بود. غلظت و شدت رنگ ها در این سبک میکاپ به میزان بسیار قابل توجهی نسبت به بقیه سبک های آرایشی لایت و نامحسوس می باشد. استفاده از رنگ های سرد و گرم به یک میزان مورد توجه بوده و با رعایت هارمونی رنگ ها در چهره مورد استفاده قرار می گیرند.

سبک شرقی و استفاده از رنگ های زنده

در میکاپ با استایل شرقی استفاده از رنگ های شاد و زنده در لب ها و چشم ها بدون محدودیت، مجاز بوده و در یک چهار چوب تعریف شده می توان شاهد آرایش های رنگارنگ و جالب توجه در این سبک از میکاپ بود. استفاده از رنگ های گرم و شاد به میزان قابل توجهی در این سبک از میکاپ مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ هایی مانند قرمز، بنفش تیره، زرشکی، قهوه ای، سرخابی و… در این نوع از میکاپ به وفور دیده می شود.

سبک عربی و آرایش هایی با غلظت بالا

در میکاپ به سبک عربی شاهد آرایش هایی با غلظت و حرارت بسیار بالا هستیم و استفاده از رنگ هایی گرم و تیره در این نوع از میکاپ به شدت مورد توجه می باشد. این سبک آرایشی معمولا بسیار سنگین، چرب و شلوغ بوده و تغییرات شدید صورت در آن به نحوی چشمگیر و قابل توجه در قیاس با سبک های دیگر به چشم میخورد. از طرفی استفاده از رنگ هایی سنگین و براق در هر دو ناحیه چشم ها و لب ها در آن مجاز می باشد. علاوه بر آن در میکاپ به سبک عربی به برجسته سازی گونه ها و لب ها اهمیت بسیار داده و از فون های تیره جهت ایجاد سایه و روشن های شدید استفاده می شود. 

سبک هالیوودی و تمرکز بر متعادل سازی چهره

در میکاپ به سبک هالیوودی معمولا تمرکز بر متعادل سازی چهره به نحوی نامحسوس انجام شده و تا حد ممکن از استفاده بی رویه از فوندانسیون در آن پرهیز می شود. در این سبک میکاپ استفاده از رنگ های پایه و نزدیک به رنگ طبیعی پوست شخص مورد توجه است و بازی با طیف ملایم از رنگ های زنده و شاد در آن تا جایی که طراوت طبیعی چهره را کاور نکند مجاز می باشد. در این سبک از میکاپ معمولا شاهد تضاد شدید وزن آرایش در ناحیه چشم ها و لب ها هستیم و گاه با افکت های جالب توجه از تیرگی هایی هنرمندانه در ناحیه چشم ها و بی رنگی و درخشانی قابل تحسین در ناحیه لب ها روبرو میشویم.

شرح چگونگی میکاپ در انواع مدل های تعریف شده

میکاپ

نوبت به آن رسیده که چگونگی انجام میکاپ در مدل های مختلف آرایشی را با هم مرور کنیم. میکاپ آرتیست در این قسمت با توجه به سبک یا استایل پایه میکاپ و رعایت کامل اصول و قواعد آن به بازی با رنگ ها و تنظیم میزان حرارت آن ها در صورت شخص خواهد پرداخت و در به کار گیری بی قید و شرط خلاقیت در این مرحله کوچکترین محدودیتی نخواهد داشت.

مدل لبنانی و خط چشم تیره و پهن

در مدل لبنانی میکاپ جهت زیر سازی صورت از فون هایی سنگین و چرب با قدرت پوشانندگی بالا استفاده شده و برای زدن سایه چشم از رنگ های مشکی، قهوه ای سوخته، سورمه ای و امثال آن در تمام ناحیه شماره یک تا سه پلک استفاده شده و سپس به فرم های کشیده، گربه ای و یا گرد فید می شود. خط چشم هایی تیره و پهن در بالا و پایین پلک کشیده شده و از مدادهایی مشکی و چرب جهت تیره نمودن لثه چشم استفاده می شود. جهت رنگ مکمل در سایه چشم از رنگ های بنفش تیره، قرمز تیره و امثال آن در ناحیه فید شده استفاده شده و به شکلی کاملا تخصصی مجددا فید خواهد شد. به تناسب این رنگ مکمل، رنگ رژ لب انتخاب شده و با رژ گونه هماهنگ خواهد شد. در نهایت از مژه مصنوعی پر پشت و ریسه ای جهت ایجاد جلوه ای متمرکز در ناحیه چشم ها استفاده خواهد شد.

مدل ژاپنی و استفاده از رنگ های پوست

برای زیر سازی صورت در مدل میکاپ ژاپنی از رنگ هایی روشن و یا دقیقا متناسب با پوست ژاپنی استفاده شده و از فون هایی با زمینه های تیره پرهیز می شود. برای میکاپ چشم ها در تمام ناحیه یک تا سه پلک از سایه هایی تیره مانند دودی و امثال آن استفاده شده و به حالت کشیده فید می شود. مژه مصنوعی مناسب برای این مدل آرایش مژه های ریسه ای کم پشت با گوشه هایی بلند است. در ناحیه لب ها از رژ لب هایی با رنگ های شاد استفاده شده و ناحیه گونه ها به طرزی نامحسوس رژگونه می خورد.

مدل خلیجی و رژ لب با رنگ شاد

میکاپ

در میکاپ خلیجی استفاده از سایه هایی خطی و کشیده با لایه هایی با مرز های مشخص به وفور دیده می شود. استفاده از رنگ های تند، تیره و سرد مانند سورمه ای، یشمی و کله غازی در آرایش چشم مجاز بوده و خط چشم های رنگی در این مدل آرایش کاربرد وسیعی دارند. همچنین نقاشی های فانتزی در اطراف چشم با نگین هایی زیبا و ریز در این نواحی انجام شده و حالتی ژورنالی به چهره خواهند داد. مژه مصنوعی مناسب در این مدل، مژه های ریسه ای پر پشت با اندازه یکسان است و رنگ های شاد و زنده برای رژ لب و رژ گونه به شکلی وسیع و متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا برای فون زمینه در این سبک از میکاپ، از رنگ های تیره و برنزی استفاده می شود و سایه و روشن های شدید در آن مجاز می باشد.  

مدل لایت اروپایی

میکاپ در مدل لایت اروپایی همچون اسمش لایت و ملایم انجام می شود. تمرکز زیادی برای زیرسازی پوست و رفع اشکالات ظاهری آن قائل بوده اما از انجام گریم های سنگین در آن پرهیز می شود. در این مدل میکاپ شیوه کار به نحوی است که زیبایی طبیعی چهره فرد ملاک کار قرار گرفته و استفاده از رنگ های آرایشی در ناحیه چشم ها و لب ها منوط به حفظ طراوت و شادابی طبیعی صورت فرد می باشد. سایه هایی با رنگ های ملایم و مات، خط چشمی باریک و متناسب و استفاده از رنگهای شاد و لایت در لب ها و رژ گونه به کار می روند. مژه مصنوعی مناسب برای این میکاپ، مژه های تکی یا سه شاخه است که تار به تار در لا به لای مژه های طبیعی شخص مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل مصری و توجه به چشم

میکاپ
makeup

در میکاپ مصری اولین موضوع مورد توجه چشم های شخص است که باید توسط دو خط چشم در بالا و پایین چشم ها که به شکلی موازی با هم حرکت کرده و در گوشه انتهایی که تا فاصله یک بند انگشت امتداد دارند به یکدیگر رسیده و بسته می شوند. سپس از سایه چشم مشکی جهت فید کردن گوشه های خارجی چشم استفاده کرده و در یک تنالیته رنگی از رنگ های گرم و براق مانند مسی تیره و روشن و طلایی تا گوشه داخلی چشم را پر می کنند. استفاده از رنگ های بژ و انواع طلایی جهت بخشیدن جلوه بیشتر به چشم ها در ناحیه زیر چشم ها استفاده می شود. جهت انتخاب رنگ رژ لب و رژ گونه با توجه به تنالیته چشم ها عمل کرده و از رنگهایی همچون مسی آتشین و یا امثال آن استفاده می شود. در مرحله نهایی برای تکمیل حال و هوای مصری و باستانی، زدن اندکی رژگونه طلایی در قسمت برجسته گونه ها و پیشانی توصیه می شود.

مدل هندی و کاربرد رنگ های تیره

در این مدل میکاپ برای زیرسازی آرایش از فون هایی با رنگ های تیره و متمایل به قرمزی استفاده شده و از رنگ های گرم و پرحرارت به یک میزان در چشم ها و لب ها استفاده می شود. همچنین سایه هایی چرب و براق و رژگونه و رژ لب هایی غلیظ و سنگین برای تکمیل این مدل میکاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل فشن زیرمجموعه سبک اروپایی

مدل فشن از زیرمجموعه های سبک اروپایی بوده اما در بسیاری مواقع می توان در آن انواع رنگ های زنده و شاداب را مورد استفاده قرار داد. در این مدل معمولا از طیف رنگ های گرم و سرد به یک میزان استفاده شده و بیشترین تمرکز بر رنگ های مات است، مگر در مواقعی خاص که میکاپ آرتیست بسته به موقعیت و موضوع از رنگ های براق نیز در نواحی چشم و لب به شکلی هنرمندانه استفاده نماید.

تفاوت میان سبک ها و مدل ها در میکاپ گاه تا اندازه ای نامحسوس است که افراد را در تشخیص، به اشتباه می اندازد. دنیای میکاپ به اندازه ای وسیع و دارای قاعده و قانون است که برای تسلط کامل به آن ممکن است سالها زمان و تجربه صرف گردد تا به چنین تسلط و مهارتی دست یافت که در آن اشتیاق، خلاقیت و رعایت نکات کلاسیک آرایشی حرف اول و آخر را میزند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35