تاثیرات فوق‌العاده عسل مانوکا بر سلامتی انسان

عسل مانوکا از شهد درخت مانوکا تولید شده است و خواص درمانی بسیاری دارد. عسل مانوکا به عنوان یک پماد طبیعی برای انواع مختلف زخم‌ها استفاده می‌شود، برخی معتقدند که این عسل می‌تواند سایر شرایط را از مسائل آکنه تا سینوس درمان کند. اجزای موجود در عسل مانوکا از نظر خواص ضد باکتری بالقوه توسط محققان مورد مطالعه قرار گرفته است.

عسل مانوکا و بررسی آن

این مقاله توجه ویژه‌ای به عسل مانوکا، خواص و تفاوت آن با سایر عسل‌ها دارد. مطالب شامل موارد زیر می‌گردد:

عسل مانوکا

استفاده تاریخی از عسل

ویژگی‌های عسل مانوکا

عسل مانوکا و ارتباط آن با زخم

عسل مانوکا و باکتری‌ها

سایر مزایای بهداشتی

طریقه استفاده از عسل مانوکا

خطرات

استفاده تاریخی از عسل

عسل از زمان‌های قدیم برای درمان زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، همچنین طبق اظهارات در مبارزه با عفونت نیز بسیار مفید بود، اما این ویژگی با ظهور آنتی بیوتیک‌ها کنار گذاشته شد. دانشمندان در حال بررسی چالش‌های مقاومت جهانی در برابر آنتی بیوتیک هستند و خواص و پتانسیل عسل را بررسی می‌کنند.

ویژگی‌های عسل مانوکا

برگ‌های درخت مانوکا که به عنوان درخت چای شناخته می‌شود، برای قرن‌ها در بین قبایل بومی نیوزیلند و جنوب استرالیا مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

همه عسل‌‌ها حاوی خواص ضد میکروبی می‌باشند، اما عسل مانوکا حاوی پراکسید غیر هیدروژن است که قدرت آنتی باکتریال آن را بیشتر می‌کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که عسل مانوکا همچنین می‌تواند به افزایش تولید فاکتورهای رشد نیز کمک نماید. عسل مانوکا حاوی تعدادی از مواد شیمیایی طبیعی است که آن را متفاوت می‌کند، در زیر به این موارد اشاره خواهیم کرد:

متیل گلیوکسال(MGO):

این ترکیب در برابر چندین باکتری، از جمله Proteumirabilis و Enterobacter cloacae موثر بوده و از آن جلوگیری می‌کند.

دی هیدروکسی آتاون (DHA):

این ماده در شهد گل مانوکا یافت شده و در طول پروسه تولید عسل تبدیل به MGO می‌شود.

Leptosperin:

همراهان مجله پزشکی آسان طب؛ این یک ماده شیمیایی طبیعی است که در شهد گیاهان مانوکا یافت می‌شود.

عسل مانوکا و ارتباط آن با زخم

این نوع از عسل می‌تواند به برخی از انواع زخم‌ها برای بهبودی کمک نماید. کارشناسان بر این باورند از آنجا که عسل مانوکا دارای خواص ضد باکتری می‎‌باشد، ممکن است برای بهبود زخم‌ها بسیار مفید واقع شوند. با این‌حال، هنوز شواهد کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارند.

برخی از مطالعات حکایت از آن دارند که عسل برای بهبود زخم‌های جراحی آلوده موثرتر از ضد عفونی کننده‌ها و گاز است. مطالعه دیگری نیز به این نتیجه رسیده است که عسل دارای ویژگی‌های بهبودی سریع زخم‌های دیابتی می‌باشد، اما باز هم تحقیقات بیشتر برای تایید اینکه عسل می‌تواند به عنوان اولین گزینه درمان برای این نوع زخم‌ها مورد استفاده قرار گیرد، توصیه شده است.

در حالی که برخی تحقیقات نشان می‌دهند که عسل می‌تواند به بهبود شرایط خاص کمک کند، مطالعات بیشتر برای تأیید مزایای عسل موارد زیر را عنوان می‌کنند:

زخم‌های حاد و مزمن

زخم‌های تحت فشار

عسل مانوکا

زخم‌های پا وریدی

زخم های جزئی

لیشمانیوز

سازمان بهداشت جهانی (WHO) مقاومت آنتی بیوتیکی را به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشت جهانی، امنیت غذایی و توسعه مورد توجه قرار داده است.

خواص ضد باکتری عسل مانوکا

ده‌ها گونه از باکتری‌ها از جمله استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوک به عسل مانوکا حساس هستند. به نظر می‌رسد که مانوکا در برابر Clostridium difficile نیز مؤثر باشد.

تا به امروز هیچ گزارشی از مقاومت میکروب در برابر عسل وجود ندارد. این نشان می‌دهد که ممکن است در برابر ارگانیسم‌های مقاوم و عفونت‌های زخم طولانی مدت که با درمان آنتی بیوتیک منظم درمان نمی‌شوند، موفق عمل نمایند. به همین دلیل، عسل یکی از گزینه‌های عالی در برابر عفونت است.

جالب است بدانید که این عسل قادر است حدود 60 گونه باکتری را مهار کند. این باکتری‌ها شامل اشرشیا کولی (E.coli) و سالمونلا می‌باشند.

تاثیر عسل مانوکا بر مراقبت از پوست

عسل مانوکا ممکن است قادر به کاهش التهاب و سوزش آکنه باشد. برای انجام این کار، عسل مانوکا را مستقیما به پوست مالیده و ناحیه آسیب دیده را با یک لایه نازک از عسل پوشش دهید. شما باید این ماسک را حداقل 15 دقیقه بر روی پوست خود بگذارید، البته اگر آن را به مدت یک ساعت یا بیشتر قرار دهید، ممکن است نتیجه بهتری حاصل شود.

شما همچنین می‌توانید از عسل مانوکا برای تسکین اگزما استفاده کنید. با توجه به تحقیقات انجام شده می توانید مخلوطی از عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل را استفاده نمایید. توصیه می‌شود که این مخلوط را سه بار در روز استفاده کنید.

اگر گلو درد دارید نیز هر روز نصف تا 1 قاشق غذاخوری عسل مانوکا مصرف کنید. اگر بیمار نباشید، این ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک کند.

سایر مزایای بهداشتی عسل مانوکا

بسیاری از مزایای سلامت بالقوه عسل مانوکا نیز وجود دارد که به شرح ذیل می‌باشند:

کاهش کلسترول بالا

کاهش التهاب

کاهش ریفلاکس اسید

درمان آکنه

با این‌حال شواهد محدودی برای استفاده در این نواحی وجود دارد.

چگونگی استفاده از عسل مانوکا

تمام ناخالصی‌های عسل پزشکی درجه استریلی، حذف شده و به عنوان یک پانسمان آماده می‌شود. زخم و عفونت همیشه باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دیده شود و تحت درمان قرار بگیرد. عسل مانوکا را می‌توان مانند هر عسل دیگر بر روی نان تست، فرنی یا به عنوان شیرین کننده انواع نوشیدنی استفاده کرد.

خطرات احتمالی مصرف عسل

عسل معمولا حاوی 80 درصد قند است و عمدتا توسط گلوکز، فروکتوز و ساکارز تامین می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که به مقدار متوسط ​​مصرف گردد، خصوصا افرادی که دچار دیابت هستند حتما باید این توصیه را جدی بگیرند. با توجه به خاصیت‌های این عسل قیمت آن تقریبا گران می‌باشد. عسل مانوکا همانند سایر عسل‌ها می‌تواند زخم‌ها را بهبود بخشد. انواع عسل‌ها اسیدی هستند و pH آن‌ها بین 3.2 و 4.5 می‌باشد.

عسل مانوکا

نکات مهم در هنگام خرید عسل مانوکا

این عسل به طور گسترده هم به صورت آنلاین و هم در برخی فروشگاه‌های بهداشتی مواد غذایی در دسترس قرار دارد. این نوع عسل اغلب به عنوان «عسل فعال مانوکا» نامگذاری می‌شود که می‌تواند گمراه کننده باشد. این اصطلاح به اثرات ضد باکتریایی تولید شده توسط پراکسید هیدروژن اشاره دارد که این اثرات ضد باکتری در تمام انواع عسل یافت می شوند.

برای تضمین خواص منحصر به فرد این نوع عسل، به دنبال مرجعی برای فعالیت ضد میکروبی غیر پراکسید (NPA) یا یک امتیاز UMF باشید. رتبه UMF مقدار NPA موجود در عسل را اندازه گیری می‌کند. همچنین مارک‌های حاوی MGO نشان دهنده عامل ضد باکتری منحصر به فرد در این عسل می‌باشند و هر چه مقدار MGO بیشتر باشد، عسل بهتر است.

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا