نگهداری از ماهی قرمز در سال نو و اهمیت این حیوان آبزی

ماهی قرمز کوچک یا ماهی طلایی (Gold fish) از معمول ترین ماهی هایی است که در منزل می توانید از آن ها نگهداری کنید. این حیوان کوچک خانگی که بسیار جذاب و دوست داشتنی می باشد، در صورت مراقب مناسب می تواند تا سال ها در کنار ما و در منزل زندگی کند. اما متاسفانه به دلیل قیمت ارزان آن، اغلب توجه لازم به آن ها نمی گردد و در شرایط نامناسب نگهداری می شوند، لذا بیش از چند ماه عمر نمی کنند. در ادامه بیشتر در مورد نگهداری از ماهی قرمز های سال نو صحبت خواهیم کرد.

نگهداری از ماهی قرمز در سال نو و اهمیت این حیوان آبزی

نگهداری از ماهی قرمز

 

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ باید بدانید که قیمت ارزان این ماهی های زیبا نباید با ارازن بودن جان این موجودات زیبا اشتباه گرفته شود. لذا لازم است برای فراهم آوردن شرایط مناسب زندگی آن ها، مواردی را رعایت کنید.

ظرف نگهداری از ماهی قرمز

اولین موضوعی که می تواند به عنوان یک عامل مهم در عمر اغلب ماهی موثر باشد، محل زندگی  آن هاست. ظروفی که در آن ها ماهی های فروشی وجود دارند ، اغلب کوچک هستند و شما نباید اشتباه کنید و ماهی ها را در همان ظروف کوچک نگهداری کنید. ماهی ها به اکسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اکسیژن از طریق سطح هوایی که با آب در تماس است وارد آب می گردد. هر چه سطح مقطع بالای تنگ کوچک تر باشد، اکسیژن کمتری می تواند وارد آب خواهد شد. بنابر این سعی کنید تا آنجا که امکان دارد از ظروف کوچک برای نگهداری ماهی ها استفاده نکنید.

خصوصیات آب برای نگهداری از ماهی قرمز

از آنجایی که ماهی در تمام طول عمر خود در آب می باشد، لذا لازم است آبی که برای زندگی آن انتخاب کنید دارای شرایط مناسب زندگی باشد. معمولا استفاده از آب شهری مشکل خاصی برای ماهی های قرمز ایجاد نخواهد کرد. اما پیشاز کنار گذاشتن آب برای ظرف ماهی، بگذارید یک دقیقه آب از شیر برود. این کار باعث می گردد برخی مواد شیمیایی که احتمالا در لوله رسوب کرده اند بیرون بروند. برای اطمینان از خارج شدن موادی مانند کلر، باید قبل از عوض کردن آب ماهی ها، بگذارید که آب به مدت یک شبانه روز در ظرف مانده و سپس ماهی را داخل آن بیندازید. همچنین این عمل باعث می گردد که آب دمای محیط را گرفته و تغییر آن برای ماهی ها خطری در پی نداشته باشد.

هرگز نباید اجازه دهید که آب ظرف ماهی ها کثیف گردد، این کار می تواند باعث بیماری، کوتاهی عمر و در نهایت مرگ آن ها گردد. شما باید در طول هفته یک الی دو بار آب ظرف ماهی ها را تعویض نمایید. برای تعویض آب تنگ ماهی، هرگز آب را یک دفعه عوض نکنید، بلکه با آرامش کامل نیمی از آب ظرف را خالی کنید و سپس کم کم آب خالی شده از ظرف را با آبی که از یک روز قبل نگه داشته اید(برای خارج کردن کلر آب) جایگزین نمایید. در هر صورت باید سعی کنید که کمترین استرس را به ماهی های کوچک انتقال دهید

نگهداری از ماهی قرمز در سال نو و اهمیت این حیوان آبزی

غذا برای نگهداری از ماهی قرمز

ماهی های قرمز کوچک، حیوانات بسیار سخت جانی می باشند و هر چیزی را می خورند. لذا به راحتی می توانید در شرایطی که غذای مناسب در دسترس ندارید از خرده های نان، شیرینی و غیره به مقدار کم به عنوان غذا به آن ها دهید. اما اگر در نگهداری آنها مبتدی می باشید به شما پیشنهاد می گردد از غذا های آماده آن ها که ارزان قیمت نیز می باشد تهیه کنید. فقط مطمئن باشید که غذایی را که تهیه می کنید مربوط به Goldfish باشد. ماهی ها نیز مانند انسان به پروتئین، ویتامین و غیره برای رشد و زندگی نیازمند می باشند.

در ارتباط با غذا دادن باید توجه کنید که دادن زیاد غذا به آن ها و ماندن آن ها در ظرف باعث آلودگی آب می شود و برای ماهی ها خطراتی به همراه دارد. بنابر این سعی کنید به مقدار بسیار بسیار کم، در سه نوبت غذایی مانند خودتان به آن ها غذا بدهید و مقدار آن باید به گونه ای باشد که هیچ نوع غذای اضافی در آب نماند.

دمای محیط نگهداری از ماهی قرمز

بهترین دما برای زندگی این ماهی ها در حدود 10 الی 25 درجه سانتی گراد است. دمای محیط هرگز نباید به صورتی ناگهانی تغییر کند. اما تغییر تدریجی و ملایم دمای محیط یا آب برای آن ها قابل تحمل خواهد بود.

نگهداری از ماهی قرمز و نور مناسب

ماهی های قرمز کوچک نیز مانند سایر حیوانات یا گیاهان نیازمند به نور خورشید می باشند. محل نگهداری آن ها باید به گونه ای باشد که تغییر روز و شب در آن احساس گردد. البته هرگز نباید آن ها را در زیر نور مستقیم و شدید آفتاب قرار دهید.

سایر شرایط مورد نیاز برای نگهداری از ماهی قرمز

ریختن شن یا ماسه کف ظرف می تواند حس بودن در منزل (شرایط زیست طبیعی ماهی ها ) را برای این ماهی ها  افزایش دهد. توجه کنید که بیش از دو الی سه سانتی متر ارتفاع ماسه کف ظرف نباشد، در غیر این صورت می تواند محیط خوبی برای رشد خزه و باکتری ها گردد. همچنین باید از ماسه هایی استفاده نمایید که لبه های تیز نداشته باشد تا موجب زخمی شدن ماهی ها نگردند. در این رابطه به هیچ عنوان از ماسه های رنگ شده استفاده نکنید.

نگهداری از ماهی قرمز در سال نو و اهمیت این حیوان آبزی

حداقل روزی دو نوبت یک دقیقه ای به رفتار ماهی های خود دقت کنید. به این ترتیب می توانید حرکت های غیر معمول آن ها بشناسید یا متوجه شوید. در صورت بروز مشکل در رفتار آن ها اگر علاقمند باشید می توانید با متخصصین نگهداری ماهی برای درمان آن ها مشورت کنید. اما مطمئن باشید اگر موارد بالا را رعایت نمایید مشکل خاصی برای آن ها پیش نمی آید.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا