روش نگهداری ماهی فایتر در تنگ در ایام نوروز

انتخاب تنگ متوسط تا بزرگ ، آب بدون کلر  ، دمای 24 الی 27 درجه سانتی‌ گراد از شرایط مورد نیاز نگهداری ماهی فایتر در تنگ می باشد. ماهی فایتر که با نام جنگجوی سیامی نیز او را می شناسند، از ماهیان آکواریومی پرطرفدار است که نگهداری از آن علاوه بر آسان و به صرفه بودن ، نیاز به فضای زیادی نداشته و می توان آن را در یک تنگ کوچک یا حتی در گلدان بامبو نگهداری نمود. همچنین ماهی فایتر نیاز به اکسیژن بسیار اندکی دارد، بنابر این برای نگهداری از این ماهی نیازی به پمپ هوا نخواهد بود. در این مقاله روش نگهداری ماهی فایتر در تنگ را به شما آموزش می دهیم، با ما همراه باشید.
نگهداری ماهی فایتر

نگهداری ماهی فایتر

ظاهر بسیار زیبای ماهی فایتر و قابلیت نگهداری از آن در محیط آپارتمان و فضا های کوچک و در نهایت قیمت پایین این ماهی از دلایل پر طرفدار بودن و تمایل افراد مختلف به نگهداری ماهی فایتر می باشد. همچنین لازم به ذکر است که بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی پزشکی آسان طب ، تا کنون بیماری خاصی از این ماهی گزارش نشده است . بنابر این با خیال راحت می توانید این ماهی را خریداری کرده و لذت و تجربه ای از نگهداری از یک حیوان خانگی کوچک در خانه ی خود داشته باشید.

نگهداری ماهی فایتر

روش نگهداری ماهی فایتر در تنگ

اولین نکته در مورد نگهداری ماهی فایتر در تنگ این است که شما نمی توانید دو یا چند ماهی فایتر را در کنار یکدیگر و در یک تنگ نگهداری کنید ، به این دلیل که این نوع ماهی به هیچ عنوان تحمل ماهی دیگر را ندارد و در نهایت ماهی قوی تر به ماهی ضعیف چیره شده و  او را از بین می برد. حتی در مورد دو جنس نر و ماده نیز تنها هنگامی که در مرحله تولید مثل می باشند در کنار هم خواهد‌ ماند و در مراحل بعدی، امکان نگهداری آن ها در کنار یکدیگر وجود ندارد.

نگهداری ماهی فایتر

همچنین ببینید : نگهداری از ماهی قرمز در سال نو و اهمیت این حیوان آبزی

شرایط مورد نیاز محیطی برای نگهداری ماهی فایتر

آب : در مورد آب مورد نیاز ماهی فایتر ، لازم است اجازه دهید آب شیر چند ساعت (حداقل 6 ساعت) بماند تا کلر آن از بین برود، به این دلیل که کلر موجود در آب برای ماهی مضر است و باعث تلف شدن آن می گردد. البته بری این کار می توانید از محلول‌ های ضد کلر نیز استفاده کرده و کلر را سریعا از آب خارج کنید. این محلول‌ های ضد کلر را می توانید از فروشگاه ها ی آکواریم تهیه نمایید.

دما : مناسب ترین دمای آب برای نگهداری ماهی فایتر در تنگ دمای بین 24 الی 27 درجه سانتی گراد می باشد.

اکسیژن : میزان اکسیژن مورد نیاز این ماهی پایین می باشد و فایتر قادر است اکسیژن مورد نیاز خود را به راحتی از سطح آب تامین کند، بنابر این نیازی به پمپ هوا نخواهد بود. همچنین می توانید این ماهی را در تنگ آبی که از آن به عنوان گلدان بامبو یا خزه نیز استفاده می گردد، نگهداری کنید. همراهان مجله ی پزشکی آسان طب دقت داشته باشید که هرگز از گیاهان مصنوعی که برگ‌ های تیز و برنده ای دارند و همین طور سنگ‌ هایی که دارای گوشه‌ های تیزی هستند در تنگ و یا آکواریوم خود استفاده نکنید.

نگهداری ماهی فایتر

تنگ ماهی : با توجه به اینکه ماهی‌ های فایتر در طبیعت و در کشتزار های تایلند در شالیزاها زندگی می کنند، به آب با عمق زیاد عادت ندارند . اما نیازمند به فضای وسیعی می باشند ، پس در انتخاب تنگ خود دقت کنید و تا حدی که امکان دارد آن‌ ها را درون تنگ‌ های بزرگ با سطح زیاد نگه‌ داری نمایید.

پر آب کردن تنگ تا لبه : لازم به ذکر است برای نگهداری ماهی فایتر در تنگ ، باید از پر آب کردن تنگ تا لبه آن خودداری نمایید ، به این علت که ماهی‌ های فایتر توانایی بیرون پریدن از آب تا حدود 7.5 سانتی‌ متر را دارند. بنابر این کمی فضای خالی در بالای تنگ باقی بگذارید تا ماهی نتواند از آن خارج گردد.

غذا : غذای مورد نیاز ماهی فایتر ، همان غذا های متداولی می باشد که به ماهیان آکواریومی می دهند و می توانید آن را از فروشگاه های آکواریم تهیه کنید. فقط مراقب باشید که باقی مانده غذا داخل آب نماند و هنگامی که ماهی شما غذا را نمی خورد، حتما غذای اضافی را از آب خارج نمایید.

تعویض آب : در مورد نگهداری ماهی فایتر در تنگ نیازی به تعویض روزانه آب نخواهد بود. شما می توانید چند روز یک بار مقداری آب تازه که کلر آن خارج شده باشد را به همان آب قبلی اضافه نمایید.

هنگامی که همه شرایط مذکور را رعایت کردید ، ماهی را همراه با ظرفش به آرامی روی آب تنگ قرار داده و اجازه بدهید چند دقیقه‌ ای در همین حالت بماند تا آب داخل ظرف ماهی با آب داخل تنگ هم‌ دما گردد. زیرا در صورتیکه آب ظرف با آب آکواریوم تفاوت دما داشته باشد، هنگامی که آن را به آب آکواریم بیاندازید شوک شده و ممکن است تلف گردد.

نگهداری ماهی فایتر

همراهان مجله ی آسان طب ؛ در انتها به شما توصیه می کنیم که برای گرفتن این ماهی از آب، با یک ظرف کوچک ماهی را از آب گرفته و به هیچ عنوان از توری استفاده نکنید، زیرا امکان دارد توری به باله‌ های ظریف این ماهی صدمه وارد سازد.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫4.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا