Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
فنچ نرگسی ، فنچ جاوا یا مصری ، پرنده ای تنومند و بی آزار – مجله آسان طب

فنچ نرگسی ، فنچ جاوا یا مصری ، پرنده ای تنومند و بی آزار

فنچ نرگسی ، جاوا یا مصری پرنده‌ ای بسیار زیبا می باشد . فنچ نرگسی بزرگ و تنومند است و می‌ تواند با نوک خود آسیب‌ های جدی وارد سازند. اما در کل فنچ نرگسی بی‌ آزار می باشد. 
فنچ نرگسی
 

فنچ نرگسی و نام های مختلف آن

نام پارسی فنچ نرگسی ، فنچ جاوا (Java rice Finch) یا گنجشک جاوا (Java Sparrow) می باشد و نام علمی Padda oryzivora (می‌تواند به Lonchura oryzivora تغییر کند).

آشنایی با فنچ نرگسی 

فنچ‌ های نرگسی، فنچ‌ های بزرگ و تنومندی می باشند . آن‌ ها بین 15 الی 18 سانتی متر طول دارند. نوک آن‌ ها قدرتمند است و ظاهرا می‌ توانند با آن آسیب‌ های جدی وارد سازند. اما در کل فنچ نرگسی بی‌ آزار می باشد.

فنچ نرگسی

نر ها و ماده‌ ها در ظاهر شبیه به هم می باشند. چند راهکار برای تشخیص جنسیت آن‌ ها وجود دارد. همانند همه‌ ی اعضای خانواده‌ ی لانچورا (Lonchura: خانواده‌ ای از پرندگان شامل مونیا‌ ها و مانیکی ن‌ها و برخی از فنچ‌ ها می باشد)، نر های آن‌ ها آواز می‌ خوانند و کمی حالت رقص از خود به نمایش می‌ گذارند. البته این رقص آنقدری نیست که به چشم بیاید و عده‌ی زیادی حتی به آواز آن‌ ها هم توجهی نمی‌ کنند. برخلاف بسیاری از مانیکین‌ ها (mannikin) آواز این پرنده را از فاصله‌ ای دور نیز می‌ تواند به گوش شما برسد.

به هر حال صبر کردن برای شنیدن آواز آن‌ ها به عنوان نشانه‌ ی تعیین جنسیت، می‌ تواند راهی برای آزمایش صبر شما باشد. نگاه کردن به یک جفت از نشانه‌ های ظاهری، راه بهتری برای تشخیص جنسیت این پرنده می باشد (منظور مقایسه بین تعدادی پرنده ی‌ نر و ماده است). در یک  جاوای نر در شرایط و زمان جفت گیری، در ناحیه‌ ی کولمن (قسمت بالایی نوک بخصوص جایی که نوک به سر متصل می‌ گردد) یک تورم مشخص وجود دارد .

در فنچ نرگسی نر ، رنگ نوک قرمز تیره می‌ گردد و یک برجستگی مشخص نیز پیدا خواهد کرد. بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی پزشکی آسان طب ؛ عده ‎ای می‌ گویند که حلقه‌ ی دور چشم‌ ها در فنچ های نرگسی نر قرمز تیره‌ تر می باشد؛ اما دیدن نوک آسان‌ تر است.

فنچ نرگسی

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : نگهداری از فنچ نرگسی ،گنجشک برنج یا جاوا و تکثیر آن

با وجود اینکه فنچ‌‌ های نرگسی بزرگ هستند و نوک قدرتمندی دارند اما پرندگان آرامی می باشند. آن‌ ها می‌ توانند به خوبی با فنچ‌ های کوچک تر در یک محل بزرگ مخلوط (محل پرندگان؛ مانند یک اتاق پر از پرنده یا یک قفس بسیار بزرگ) کنار بیایند. آن‌ ها تنها با هم نوعان خود رفتاری پرخاشگرانه دارند. در صورتی که گروهی از آن‌ ها را با هم در یک جا قرار بدهید جنجال بسیاری بر پا می‌ کنند و با نوکشان با هم به دعوا می‌ پردازند. اما فنچ‌ های نرگسی این رفتار ها را با سایر فنچ ها به ندرت انجام می‌ دهند.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35