زیاد نشستن چه صدماتی به ما وارد می‌کند؟

بیش از حد نشستن امروزه یکی از معضلاتی است که گریبان گیر بشر شده است، این موضوع پژوهشگران را بر آن داشت تا تحقیقات گسترده‌ای را در این زمینه و به نوعی آثار زیاد نشستن بر روی بشر انجام دهند. در این مقاله از سایت آسان طب قصد داریم تا نتایج برخی از تحقیقاتی را که در این زمینه انجام شده است برایتان شرح دهیم. با ما همراه باشید تا بدانیم با نشستن‌های بیش از حد چه صدماتی به خود وارد می‌کنیم.

نشستن

نشستن طولانی و اثرات مضر آن

یک بررسی مطالعاتی توسط دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (UCLA) آمریکا، نشان می دهد که نشستن طولانی مدت، تاثیرات منفی روی مغز انسان، مخصوصا بخش حافظه ی آن دارد. محققان این دانشگاه روی ارتباط بین میزان فعالیت فیزیکی و لوب میانی(MTL) مطالعه کردند (بخشی که در شکل گیری حافظه ی جدید مشارکت دارد). دانشمندان UCLA از ۳۵ فرد (بین ۴۵ تا ۷۵ سال) را در مورد میانگین ساعاتی که در هفته ورزش می کنند یا می نشینند، مورد پرسش قرار دادند و سپس ضخامت MTL آنها را با کمک تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اندازه گیری نمودند.

نتایج این پژوهش که در مجله ی کتابخانه ی عمومی علوم (PLOS) منتشر شده، نشان می دهد نشستن به مدت طولانی، صرف نظر از میزان فعالیت فیزیکی انجام گرفته توسط فرد، به طور نزدیکی با اندازه ی MTL در ارتباط است. نتیجه یک تحقیق روی 200 هزار نفر و به مدت سه سال نشان داد که خطر مرگ در افرادی که بیش از یازده ساعت در روز می‌نشینند با کسانی که کمتر از چهار ساعت در روز می‌نشینند چهل درصد بیشتر است. به محض این که شما می­‌نشینید، نود درصد از آنزیم های تجزیه کننده چربی غیر فعال شود. کلسترول خوب و عملکرد انسولین کاهش یافته و فشار خون افزایش میابد، عضلات پا به حالت استراحت در آمده و  فشار روی مهره های گردن متمرکز می‌شود. نشستن به معنای تشکیل لخته در مغز و همینطور افزایش احتمال چاقی مفرط، دیابت و بیماری های قلبی عروقی است، قلب شما با خطر جدی مواجه شده به طوری که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی بیشتر از کسانی است که شغل هایی با فعالیت فیزیکی بالا دارند. همچنین ابتلا به سرطان های روده و سینه با نشستن بیش از اندازه مرتبط است.

تمایل بدن به تحرک و فعالیت

نشستن

شاید همین الان که این مقاله را در سایت آسان طب مطالعه می‌کنید نشسته باشید، این که فقط چند دقیقه برای خواندن این مقاله نشسته باشید اشکالی ندارد اما هر چه که بیشتر در این حالت باقی بمانید بدنتان پریشان تر می‌شود. بدن شما منتظر است تا شما بلند شوید و او را حرکت دهید. ممکن است مسخره به نظر بیاید که بدن ما نشستن را دوست ندارد. مطمئنا نشستن به مدت کوتاه می‌تواند برای بازیابی انرژی، ریلکسیشن و کاهش اضطراب به ما کمک کند اما به هر حال شیوه زندگی گاها ما را مجبور می‌کند که بیشتر بنشینیم تا حرکت کنیم، اما بدن ما برای چنین زندگی ای ساخته نشده است.

درون ما 360 مفصل و حدود 70 ماهیچه اسکلتی وجود دارد که حرکت ساده و روان را امکان پذیر می‌کند. ساختار فیزیکی بی همتای بدن، به ما اجازه می‌دهد که بر خلاف جهت کشش گرانشی سر پا بایستیم، خون هم برای گردش صحیح به حرکت نیاز دارد. سلول های عصبی از حرکت بدن سود می‌برند و پوست ما هم خاصیت کشسانی دارد، یعنی با توجه به حرکتمان فرم می‌گیرد. حالا که هر میلی متر از بدن ما آمده حرکت است و شما حرکتی نمی­‌کنید چه اتفاقی می­فتد؟

بیماری‌‌های قلبی مهمترین عارضه پشت میز نشینی

نشستن

یکی از متداولترین انواع نشستن، نشستن با پشت خمیده و شونه های افتاده است. این موقعیت فشار نابرابری را روی ستون فقرات می‌گذارد. در گذر زمان این کار باعث ساییده و پاره شدن دیسک های ستون فقرات می‌شود و به ماهیچه هایی که برای تعدیل این موقعیت کش می­‌آیند فشار وارد می‌کنند. زمانی که نشستید این شکل خمیده فضای خالی سینه را هم کم می‌کند، یعنی وقتی نفس می‌کشید ریه فضای کمتری برای منبسط شدن دارد، این یک معضل است چون موقتا میزان اکسیژنی که وارد خون و ریه‌ها می‌شود را کم می‌کند.

از مضرات دیگر پشت میز نشینی افزایش ریسک بیماری های قلبی است، طوری که پشت میزنشین‌­ها 64% بیشتر از افراد دیگر در معرض بیماری های قلبی هستند، پشت میز نشینی بیش از حد، شش تا هفت سال از عمر مفید و سالم زندگی افراد کم می‌کند. حتی برخی از متخصصین ثابت کرده اند که سرطان در افرادی که بیش از 6 تا 7 ساعت روزانه پشت میز می‌­نشینند شایع­تر است.

در روزگار کنونی شاید خیلی از ما روزی 6 تا 15 ساعت روی مبل، صندلی اداره و صندلی خودرو می­‌نشینیم و این میزان آن قدر زیاد است که هیچ ورزش مختصری نمی‌تواند در مقابل آن بایستد، اما با این حال مبارزه با بیماری نشستن خیلی هم محال به نظر نمی‌رسد، برای شروع این نبرد ابتدا باید به دقت فعالیت های جسمی خود را بشناسیم.

برای کسی که روزانه حداقل 6 ساعت یکجا می‌نشیند (سیگار یا داروی خاصی مصرف نمی‌کنند، و تغذیه نسبتا متعادلی دارند):

  • هر یک ساعت یک ربع از جایتان بلند شوید یا دراز بکشید.
  • روزی نیم ساعت فعالیت جسمی داشته باشید.

اگر شما بتوانید این دو کار را با هم ترکیب کنید چه بسا بهتر است، همچنین می‌توانید این 30 دقیقه را تکه‌های 10 دقیقه‌ای تقسیم کنید که از کارهایتان عقب نیفتید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا