تترا نئون از مشهورترین ماهیان تترا و روش نگهداری از آنها

ماهی تترا نئون یکی از مشهور ترین ماهیان گونه ماهیان تترا می باشد و دارای بدنی براق به رنگ قرمز و آبی است. سطح مراقبت از این نوع ماهی آسان است و نگهداری از آن برای افراد مبتدی نیز مناسب می باشد. 

تترا نئون از مشهورترین ماهیان تترا

ماهی تترا نئون

ماهی تترا نئون ( Neon Tetra ) با نام علمی Paracheirodon innesi شناخته شده است. زیستگاه اصلی ماهی تترا نئون ، جنوب آمریکا (پرو ، کلمبیا ، برزیل) است. اندازه این ماهی به 1.6 اینچ ( 4 سانتی متر ) می رسد . سطح مراقبت از این نوع ماهی آسان است و مناسب برای افراد مبتدی می باشد. 

برای نگهداری از ماهی های تترا نئون به اسیدیته آب 5 تا 7.5 ، سختی آب 5 الی 20 و دمای مورد نیاز 22 الی 28 درجه سانتی گراد نیاز خواهید داشت. طول عمر آن ها به 3 الی 8 سال و البته در صورت نگهداری مناسب عمر این ماهی تا 10 سال نیز می رسد. تترا نئون ها معمولا در میانه آکواریوم به شنا می پردازند.

تترا نئون از مشهورترین ماهیان تترا
آشنایی با ماهی تترا نئون

تترا نئون یکی از مشهورترین ماهیان گونه ماهیان تترا می باشد و دارای بدنی براق به رنگ قرمز و آبی است. نئون نوعی ماهی صلح جو است و انتخاب منحصر به فردی برای آکواریوم به شمار می رود.
تترا نئون گزینه ی مناسبی برای آکواریوم های گیاهی می باشد. گیاهان علاوه بر تامین فضاهایی برای پنهان شدن ماهی، فضایی همانند زیستگاه طبیعی این ماهی نیز به وجود می آورند. این ماهی در آب نسبتا اسیدی (پی هاش 5 تا 7) رشد بهتری دارد.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ بهتر است که این ماهی در گروه های حداقل شش تایی در کنار هم نوعان خود نگهداری گردد. دمای 20 الی 28 درجه ی سانتی گراد دمایی مناسب برای این ماهی است.
ماهی تترا نئون را می توانید با انواع غذاهای ریز و کوچک مانند میگوی آب شور، دافنی، کرم خونی منجمد و غذاهای خشک با کیفیت تغذیه کنید. این ماهی با سایر گونه های تترا، گورامی، دانیو، رازبورا ، دیسکس، آنجل، گوپی، پلاتی، ماهی رنگین کمانی، مولی و دم شمشیری سازگاری و روابط خوبی دارد.

تترا نئون از مشهورترین ماهیان تترا نگهداری از ماهی تترا نئون

در مورد رفتار آن ها باید گفت که به طور کلی صلح جو هستند ، اما بهتر است در دسته های 6 الی 10 تایی نگهداری گردند. این ماهی به قدری نجیب و آرام است که به راحتی طعمه ماهیان گوشت خوار می شود. این ماهی کوچک و زیبا را بهتر است در آبی که کمی اسیدی است نگهداری کرده و از سنگ ها و ماسه های مشکی و تیره در بستر آن استفاده نمایید . نور آکواریوم تترا ها بهتر است کم باشد تا تاثیری بر جلوه گری آن ها نداشته باشد .

در آکواریوم تترا ها نباید از فیلتر های قوی استفاده شود ، زیرا بار ها مشاهده شده است که ماهی ها به درون آن ها مکیده شده اند. پیشنهاد می شود که بهتر است در هفته 25 درصد آب آکواریوم آن ها جایگزین شود. برای نگهداری از ماهی تترا نئون باید حجم آکواریوم حداقل 40 لیتر باشد.

نئون تترا با اغلب ماهیان آکواریومی سازگار می باشد. البته بهتر است با بتا ها و آنجل فیش ها نگهداری نگردد. نئون تترا همه جیز خوار است. غذا های منجمد ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول و غیره می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند. البته یک رژیم گیاهی نیز می تواند برای آن ها استفاده شود.

تولید مثل ماهی تترا نئون

نر ها دارای خط آبی مستقیم بر روی بدن هستند و از ماده ها باریکتر و کشیده تر می باشند. معمولا ماهیان نر و ماده را در زمان تولید مثل از هم جدا کرده و در تانک هایی مجزا نگهداری می کنند .

تترا نئون از مشهورترین ماهیان تترا

بیشتر بدانید : آشنایی با تبرزین ماهی زینتی آکواریومی 

تانک تخم ریزی باید پوشیده از خزه جاوا شده باشد و در جایی قرار بگیرد که تا حد امکان تاریک باشد. آب این مخزن باید اسیدی باشد و PH آن حدود 5.5 باشد . پس از آماده سازی تانک تخم ریزی باید چاق ترین ماده و زیباترین و درخشان ترین نر خود را شب هنگام به تانک انتقال دهید تا حداکثر طی 24 الی 36 ساعت آینده تخم گذاری انجام شود. در زمان تخمگذاری معمولا ماهی ماده تا 150 تخم می گذارد . در این حالت والدین علاقه عجیبی به خوردن تخم ها دارند و باید آن ها را به سرعت از تانک خارج کنند . تخم ها نهایتا تا سی ساعت بعد متولد به لارو تبدیل می شوند و با فیتو پلانکتون ها و زئوپلانکتون ها تغذیه می گردند. ماهی ها پس از 3 الی 4 روز به شنای آزاد می رسند.

 

 

منبع : https://asanteb.com

 

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا