ماهی سیچلاید فرونتوزا ،نگهداری،تعیین جنسیت و تولید مثل آنها

ماهی سیچلاید فرونتوزا ( Frontosa , Humphead cichlid ) یا سیچلاید کله قوزدار یا فرونتوزا خصوصیات فوق العاده ای دارد که مانند سگ ها باعث عزیز شدن آن ها نزد صاحبان می گردد . این نوع از سیچلاید ها به طور کلی صلح جو هستند . تعداد تخم های آن ها اغلب به 50 عدد می رسد که آن ها را به تدریج در دهان خود جمع می کنند و از آن ها به مدت چند هفته نگهداری خواهند کرد. در این مطلب تصمیم داریم تا راجع به نگهداری از سیچلاید کله قوزدار ، تعیین جنسیت و تولید مثل آن ها صحبت کنیم.

ماهی سیچلاید فرونتوزا

ماهی سیچلاید فرونتوزا

این نوع از سیچلاید ها به طور کلی صلح جو می باشند و به جز در موارد نادر که ممکن است ماهیان کوچکتر از خود را ببلعند با اکثر ماهیان دیگر سازگار هستند. آن ها در تمام سطوح آکواریوم به شنا مشغول می شوند. سیچلاید های کله قوزی را بهتر است با سایر سیچلاید های آرام و بزرگ آفریقایی نگهداری کرد ، زیرا با آن ها سازگاری بیشتری دارند.

ماهی سیچلاید فرونتوزا

نگهداری از ماهی سیچلاید فرونتوزا

آکواریوم این سیچلاید نسبتا خجالتی باید دارای حفره ها و گلدان هایی باشد تا ماهی بتواند خود را در ان پنهان کند. کله قوزی ها را به طور معمول به طور گروهی نگهداری می شوند و نسبت یک نر برای سه ماده را رعایت می کنند. این ماهی زیبا در سن 4 الی 5 سالگی به بلوغ می رسد و نیاز به تحمل زیادی از سوی شما برای رسیدن به سن تولید مثل دارد . پیشنهاد می شود که هر هفته 10 الی 20 درصد آب اکواریوم را تعویض گردد.

رژیم غذایی ماهی سیچلاید فرونتوزا

این ماهی به مانند سایر سیچلاید ها به غذای مخصوص و تجاری آن ها نیاز دارد و از میگو ماهی و غذا های خشک و منجمد نیز در جیره غذایی آن ها استفاده می گردد.

ماهی سیچلاید فرونتوزا

بیشتر بدانید : سیچلاید فرونتوزا از ماهیان دریاچه تانگانیکا در شرق آفریقا

تشخیص جنسیت ماهی سیچلاید فرونتوزا

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ برای تعیین جنسیت ماهی سیچلاید فرونتوزا باید توجه داشته باشید که سیچلاید های نر این گونه ، معمولا باله های بلند تری دارند و برآمدگی روی سر آن ها به وضوح از جنس ماده بزرگتر می باشد. این برآمدگی اغلب در سنین جوانی ماهی وجود نخواهد داشت .

تولید مثل ماهی سیچلاید فرونتوزا

برای جفت گیری معمولا باید از یک هفته قبل نسبت به تغذیه ماهی ها با مواد مقوی و ویتامینه اقدام کنید. محیط جفت گیری سیچلاید فرونتوزا باید دارای سنگ های تخت و یا گودال های شن و ماسه در کف آکواریوم باشد تا ماهی به آسانی بتواند در سطح صاف و یا شیشه تخم ریزی کند . انتخاب سه ماده برای یک نر شروع کار برای یک تولید مثل موفق خواهد بود .

ماهی سیچلاید فرونتوزا

بعد از گذشت مدتی جفت گیری با موفقیت صورت خواهد گرفت و ماهی ماده شروع به تخم ریزی خواهد کرد و ماهی نر بلافاصله به بارور ساختن آن ها اقدام خواهد نمود . پس از باروری ماهی ماده تخم ها را که به پنجاه عدد خواهد رسید به تدریج در دهان خود جمع کرده و به مدت 5 الی 6 هفته از آن ها نگهداری می کند. پس از گذشت 5 الی 6 هفته نوزادان به زندگی مستقل خود ادامه می دهند .

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا