نگهداری از ماهی تبرزینی آکواریومی و ترسو

ماهی تبرزینی River Hatchetfish ، ماهی صلح جوی و اجتماعی است که در عین حال ترسو نیز می باشد و در مقابل ماهی های هم آکواریومی پر جنب و جوش حتی جرات ندارد که از سطح آب تغذیه کند. به همین منظور ماهی تبرزینی را در دسته های پنج تایی نگهداری می کنند تا علاوه بر کاهش استرس در آنها به افزایش عمر این گونه از ماهی ها نیز کمک کنند. در مطالب قبلی در بخش حیوانات خانگی مجله آسان طب با ماهی تبرزین ماهی و یا همان ماهی تبرزینی آشنا شدید، در این مطلب در مورد نحوه ی نگهداری از ماهی تبرزینی و تکثیر آن در منزل صحبت می کنیم.

ماهی تبرزینی ، نگهداری از ماهی تبرزینی آکواریومی ترسو و رژیم غذایی آن - آسان طب

رفتار و خلق و خوی ماهی تبرزینی

ماهی تبرزینی در شکار حشرات تبهر و مهارت بسیار بالایی دارد و از جهش های بالایی برخوردار است به همین دلیل باید برای مخزن آنها از درپوش مناسبی استفاده نمود. استفاده از دکوری با گیاهان شناور و تعویض هفتگی ۲۵ الی ۵۰ درصد آب از دیگر نکاتی می باشد که باید در نگهداری از تبرزین ماهی رعایت کنید.

ماهی تبرزینی ، نگهداری از ماهی تبرزینی آکواریومی ترسو و رژیم غذایی آن - آسان طب

جنسیت ماهی تبرزینی

ماهی های ماده تبرزینی از نظر جثه از ماهی های جنس نر این نژاد بزرگتر و درشت تر هستند. البته آن ها در زمان تخم ریزی چاق تر و فربه تر هم به نظر می رسند که البته این امر ، امری طبیعی در میان تمامی جانداران می باشد.

رژیم غذایی و سازگاری ماهی تبرزینی

تبرزینی ماهی به خاطر رفتار آرام و اجتماعی اکثر ماهی های زینتی سازگار می باشد و در سطح آکواریوم شنا می کنند. ولی باید از نگهداری گونه های پرجنب و جوش و همین طور خشن در کنار آن ها اجتناب نمایید. تبرزین ماهی ها همه جیز خوار می باشند. این ماهی ها با پلیت ، پولکی ، غذاهای زنده و منجمد و میگوی آب شور و حشراتی مانند مگس و دافنی را می خورند.

 ماهیان تبرزینی یا ماهیان شکم تیز ، ماهیانی کوچک و بسیار باریک می باشند و باله های بسیار بزرگی بر روی سینه پهن این ماهی ها به چشم می آید، که به کمک باله های سینه ای خود می توانند به سرعت شنا کنند. آنها قادر هستند سه الی پنج متر در هوا به پرواز در بیایند.

تجهیزات مورد نیاز ماهی تبرزینی

ماهی تبرزینی به آکواریومی با کفپوشی تیره و فضای نه چندان بزرگ و آبی سبک با گیاهکاری نیاز دارد. آنچه مهم و با اهمیت می باشد توجه به این نکته است که تانک آنها باید حتما پوشانده شود تا امکان بیرون افتادن ماهیان از تانک را به حداقل رساند.

ماهی تبرزینی ، نگهداری از ماهی تبرزینی آکواریومی ترسو و رژیم غذایی آن - آسان طب
توجه کنید تاکنون گزارشی از تکثیر این ماهی درون آکواریوم های خانگی ثبت نشده است. لازم به ذکر است که برخی از انواع گونه های carnegiella و نیز gasteropelecus در آکواریوم تکثیر شده اند. انواع کوچک گروه carnegiella اغلب در بازار عرضه می گردند، این ماهی ها فاقد باله چربی هستند و وطن شان نواحی ریونگرو ، اورینوکو ، آمازون ، مارانن و غیره می باشد. در ضمن توجه داشته باشید که بهتر است که این ماهی را در گروه های حداقل پنج الی شش تایی نگهداری نمایید تا از سلامت و رشد خوبی برخوردار گردند.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا