رابطه میمون ها با یکدیگر، پشتوانه ای جهت بقای آنها

بسیاری از افرادی که علاقه مند به نگهداری از میمون ها هستند نمی دانند روابط اجتماعی دوستانه حاکم بر جمعیت میمون ها, پشتوانه محکمی برای بقای آن ها می باشد. آن ها همواره دوستانی دارند که برای کمک و همدلی آماده‌ هستند. در این مطلب می توانید از ارتباط میمون ها با جانداران دیگر اطلاعاتی به دست آورده و با نوع  رابطه میمون ها با یکدیگر آشنا شوید .

رابطه میمون ها با یکدیگر پشتوانه ای جهت بقای آنها

رابطه میمون ها

بر اساس مطالعات اخیر مجله پزشکی آسان طب بر روی بابون‌ ها که نوعی میمون دم‌ کوتاه است، اثبات شده است که این میمون‌ ها رفتار های اجتماعی بسیار شبیه انسان‌ ها دارند و روابط دوستانه حاکم بر آن ها مشابه بخشی از رفتار های انسانی در جامعه امروز می باشد.

برخی از دانشمندان اعتقاد دارند روابط اجتماعی دوستانه و صمیمی حاکم بر جمعیت میمون‌ ها پشتوانه محکمی جهت بقای آن ها و کاهش فشار های زندگی در طبیعت می باشد، در این بیین رفتار‌ و رابطه میمون ها ی جنس ماده همواره نسبت به میمون‌ های نر قابل تامل بوده است. میمون‌ های ماده در مقابل روحیه رقابت‌ جویانه میمون‌ های نر در تلاش می باشند که به روابط دوستانه خود استحکام بخشیده، یکدیگر را تیمار کرده و دایره ارتباطات خود را حتی با آن دسته از میمون‌ هایی که ارتباط ندارند، افزایش دهند.

رابطه میمون ها با یکدیگر پشتوانه ای جهت بقای آنها

معنی تمیز کردن در رابطه میمون ها

اگرچه میمون‌ ها جهت برقراری روابط دوستانه خود با یکدیگر رابطه ی تلفنی بر قرار نمی‌ کنند، پا به سینما نمی‌ گذارند و یا حتی یکدیگر را در مکان‌ هایی نظیر کلاس درس ، باشگاه و غیره ملاقات نمی‌ کنند، اما همواره دوستانی دارند که برای کمک و همدلی آماده‌ هستند و می‌ توانند به آن ها تکیه کنند. هم‌چنین آن ها از انگشتان بلند و دندان‌ های خود جهت تمیز کردن و زدودن گرد و خاک و حشرات از روی پوست یکدیگر استفاده می‌ کنند.

براساس تحقیقات یک بیولوژیست از دانشگاه نیویورک، چنین رفتار‌ ها و آدابی که برای تمیز کردن یکدیگر استفاده می شوند نظیر نوازش کردن و در آغوش گرفتن از روی محبت می باشد، آن ها سخاوتمندانه برای یکدیگر وقت گذاشته و روابط دوستانه خود را حفظ کرده و استحکام می‌ بخشند.

به این ترتیب میمون‌ها با جستجو کردن (جوریدن) یکدیگر در طول شبانه‌روز موجب تمیز شدن بدن همنوعان خود می‌ گردند و جهت نجات یکدیگر در مواقع درگیری به کمک هم می‌ شتابند. جالب است که رفتار جوریدن افزون بر تمیز کردن و یافتن حشراتی نظیر شپش و انگل نوعی ماساژ نیز برای کسب آرامش به حساب می‌ آید. به همین علت آن ها مدت زمانی را که می‌ توانند به استراحت بگذرانند، صرف جستجو کردن همنوع خود می‌ کنند و روزانه این رفتار چندین بار تکرار می‌ گردد.

بررسی‌ های انجام شده نشان داده است که تمیز کردن یکدیگر ، خود حاکی از نوعی رابطه دوستانه به حساب می‌ رود. آن ها معمولا قسمت‌ هایی از بدن حیوان دیگری را تمیز می‌ کنند که او خودش می تواند آن را انجام بدهد.

از سوی دیگر همواره نظر دانشمندان بر این بود که این رابطه اغلب در میان حیواناتی غالب است که با یکدیگر وابستگی و ارتباط دارند و این فرهنگ رفتاری در بین سایر گروه‌ ها برای بلند مدت پایدار نمی باشد، اما مطالعه روی این نوع از میمون‌ ها ثابت کرده است که این رفتار اجتماعی بسیار گسترده‌ تر از محدوده افراد آشنا و گروه بستگان می باشد.

رابطه میمون ها با یکدیگر پشتوانه ای جهت بقای آنها

بیشتر بدانید : بیماری‌ های رایج در میمون های خانگی و مشکلات نگهداری

همچنین نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داد که میمون‌ های ماده تجربیات خوب خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و رابطه میمون ها با نسبت مادر و دختر دارای پیوند های بسیار عمیق عاطفی با یکدیگر می باشند. همینطور به شکل شگفت‌انگیزی خواهران و سایر خویشاوندان زن نیز مراقب یکدیگر می باشند و به سایر بستگان کمک می‌ کنند.

دانشمندان دیگری مستندات مشابهی را برای شامپانزه‌ ها و اسب ها به دست آورده‌اند. آن ها اعتقاد دارند، انگیزه بشر جهت ایجاد رابطه دوستانه نزدیک و مدتی طولانی از تجربه‌ ای ناشی می گردد که به طور غریزی در طول زمان طولانی تکامل طبیعی خود به دست آورده است. آن ها سعی می‌ کنند با مطالعه چگونگی رابطه دوستی بین حیوانات مختلف نسبت به رابطه میان انسان‌ ها اطلاعات بیشتری کسب کنند.

 

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا