کیسه‌‌‌ های مقعدی در سگ‌ ها و عوارض عدم‌ تخلیه آنها

کیسه‌‌‌ های مقعدی غده‌ های کوچکی هستند که در مجاورت ناحیه مقعد وجود دارند. سگ ها با این کیسه ها نواحی قلمروی خود را علامت گذاری می کنند. اما باید در فواصل منظم این کیسه ها تخلیه شوند تا به سلامتی حیوان ضربه ای وارد نکنند. در صورتیکه به سلامتی حیوان خود اهمیت می دهید باید اطلاعات آگاهی های لازم در این زمینه را کسب نمایید، در ادامه در مورد کیسه‌‌‌ های مقعدی در سگ ها صحبت نموده و عوارض عدم تخلیه به موقع کیسه‌ های مقعدی را بررسی خواهیم کرد.

کیسه‌‌‌ های مقعدی در سگ‌

کیسه‌‌‌ های مقعدی

کیسه‌‌‌ های مقعدی در واقع غده‌های کوچکی هستند که در مجاورت ناحیه مقعد وجود دارند. این کیسه‌ها در اغلب پستانداران وجود دارند. سگ‌ ها با استفاده از کیسه‌ های مقعدی و بوی مواد ترشح شده‌ از آن، قلمروی خودشان را علامت گذاری می‌ کنند. جهت تامین بهداشت و سلامتی حیوان لازم است این کیسه‌ها به طور مرتب تخلیه گردند.

معمولا صاحبان سگ‌ ها حتی نمی‌ دانند که کیسه های مقعدی چه هستند. اما بهتر است آگاه باشید مشکلات و بیماری‌ های مقعدی در اغلب سگ‌ ها وجود دارند و ممکن است در طول عمر سگ بروز کرده و موجب بروز درد و ناراحتی برای حیوان گردد.

اگر علاقه بسیاری به سگ دارید، باید اطلاعات کافی در مورد کیسه‌ های مقعدی و نحوه تخلیه و تمیز نگه داشتن آن ها کسب نمایید تا همیشه سگی سلامت و شاداب داشته باشید.

مطالعه بفرمایید: کمک به سگ در حال خونریزی در 6 ناحیه بدن

مشکل ساز شدن کیسه‌‌‌ های مقعدی

در اغلب سگ‌ ها در صورت عدم تخلیه به موقع این کیسه‌ ها ممکن است مشکلات جدی را برای حیوان به وجود بیاورند. این مشکل در سگ‌های نژاد کوچک بیشتر مشاهده می گردد.

به طور طبیعی این کیسه‌ ها در هنگام دفع مدفوع خود‌ به‌خود تخلیه می‌ گردند. اما با توجه به این که حیوانات خانگی شما در شرایط زیست محیطی طبیعی خود زندگی نمی‌ کنند و معمولا (به خصوص در نژاد های کوچک) تخلیه این کیسه‌ ها به خوبی انجام نمی‌ گردد و در صورت عدم رعایت رژیم غذایی دارای فیبر کافی و عدم تخلیه به موقع، این کیسه‌ ها مستعد تورم و عفونت می‌ گردند.

تشخیص وجود مشکل در کیسه‌‌‌ های مقعدی در سگ ها

کیسه‌‌‌ های مقعدی در سگ‌

علائم آن کاملا مشهود می باشد و شما با کمی دقت می‌ توانید متوجه آن شوید. اگر ملاحظه کردید که سگ ناحیه مقعد خود را روی سطوح مختلفی نطیر فرش، زمین، کاناپه یا لباس شما می مالد، مطمئن باشید که این کیسه‌ ها دچار مشکل گشته اند. علامت دیگر این است که حیوان در طول روز به طور مرتب خود را لیس می زند. در این حالت شما با بررسی بیشتر به احتمال زیاد می توانید تورم در ناحیه مقعد را ملاحظه کنید. خارش و یا درد و تورم در این کیسه‌ ها می‌ تواند برای حیوان بسیار آزار دهنده شود. اگر در ناحیه اطراف مقعد تورم ملاحظه کردید سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید.

تورم و درد در ناحیه کیسه‌ های مقعدی خطرناک نیست و نیازی به نگرانی نمی باشد، اما در صورت عدم رسیدگی به موقع می‌ توانند عفونی و مسئله ساز گردند. در صورتیکه اولین بار است که حیوان شما با مشکل عدم تخلیه کیسه‌ های مقعدی مواجه می شود، به یک دامپزشک مراجعه کرده و از او بیاموزید که چطور خودتان این کار را به صورت دوره‌ ای انجام بدهید. اگر چه انجام این کار برای شما و برای سگ شما رضایت بخش نمی باشد، اما برای سلامتی حیوان لازم و ضروری می باشد. آموختن روش صحیح تخلیه این کیسه‌ ها شما را از مراجعه به دامپزشک بی‌ نیاز می‌ سازد. در برخی از سگ‌ ها نیاز به تخلیه کیسه‌ ها به صورت مکرر وجود دارد و با فواصل زمانی لازم باید انجام گردد. اما دقت داشته باشید فقط در مواقعی که نیاز است اقدام به این کار نمایید، زیرا فشار زیاد و تخلیه غیر ضروری موجب ناراحتی حیوان می گردد. اگر حیوان شما به صورت مکرر و مزمن، تورم و درد در این کیسه‌ها را داشته باشد باید فیبر بیشتری به غذای حیوان بیفزایید.

عوارض عدم تخلیه به موقع کیسه‌‌‌ های مقعدی

اگر این کیسه‌ها به موقع تخلیه نگردند، مجرای خروج ترشحات مسدود شده و کیسه دچار عفونت می‌ شود. اگر خودتان در منزل اقدام به تخلیه کیسه‌ ها می‌ کنید‌، در هنگامی که پس از فشار دادن هیچ مایعی خارج نمی‌ گردد، یا مایع خارج شده چسبناک و غلیظ می باشد، یا هنگام تخلیه حیوان زوزه کشیده و درد دارد، فورا به دامپزشک مراجعه کنید. علائم فوق نشان می‌ دهند که مجرای خروجی کیسه‌ ها مسدود شده و این حالت ممکن برای حیوان خطرناک باشد. در صورت شدید بودن علائم، دامپزشک مجبور به برداشتن کیسه‌ های مقعدی می گردد.

رعایت یک رژیم غذایی پر فیبر، بهترین راه پیشگیری و درمان مشکلات مربوط به کیسه‌ های مقعدی در سگ‌ ها می باشد. انجام ورزش و داشتن وزن مناسب نیز اهمیت ویژه ای دارد.

تمام افرادی که قصد نگهداری از سگ مخصوصا نژاد های کوچک را دارند، باید اطلاعات کافی در مورد کیسه‌ های مقعدی را کسب کرده باشند و به صورت دوره‌ ای به دامپزشک مراجعه نموده یا روش اصولی تخلیه این کیسه ‌ها را آموخته و در منزل آن را انجام بدهند تا همیشه حیوانی سالم و شاداب داشته باشند.

 

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. درود برشما متاسفانه این سگ ما اصلا نمیزاره دست ب مقعدودمش بزنیم و بطور غریضی گازت میگیره آیا ممکنه بوسیله ی دارویی بیهوشش کرد و این کیسه هارو تخلیه کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا