Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
تخلیه کیسه های مقعدی و روش انجام آن در سگ ها – مجله آسان طب

تخلیه کیسه های مقعدی و روش انجام آن در سگ ها

کیسه‌‌‌ های مقعدی غده‌ های کوچکی هستند که در مجاورت ناحیه مقعد وجود دارند و جهت علامتگذاری قلمرو، توسط سگ ها استفاده می شوند. اما در برخی از سگ ها این کیسه های بسیار بد بو و متعفن باید در فواصل منظم تخلیه شوند تا به سلامتی حیوان آسیبی نرسانند. با خواندن این مطلب از روش تخلیه کیسه های مقعدی در سگ ها آگاه می شوید و می توانید در صورت لزوم با احتیاط از این شیوه استفاده نمایید و سگ خود را از فشار این ترشحات رها سازید.

تخلیه کیسه های مقعدی و روش انجام آن در سگ ها

تخلیه کیسه های مقعدی

کیسه های مقعدی در واقع دو ته کیسه با پوشش داخلی از نوع بافت مخاطی می باشد که در دو طرف سوراخ مقعد و کمی متمایل به سمت پایین این سوراخ قرار دارد و محل تجمع ترشحات غدد مقعدی موجود در قسمت های انتهایی راست روده و ناحیه رکتوم می باشد. مواد جمع شده در این کیسه ها بسیار بد بو هستند و تجمع آن ها باعث ناراحتی حیوان می گردد. در صورتی که این ترشحات به صورت طیعی یا مصنوعی تخلیه نگردد سفت و غلیظ و عفونی خواهد شد و ناراحتی بسیاری برای حیوان ایجاد می کند و گاهی جهت برداشت آن ها نیاز به عمل جراحی خواهد بود.

تخلیه کیسه های مقعدی و روش انجام آن در سگ ها

در مورد سگ های بزرگ که شبانه روز دارای فعالیت زیادی هستند و حرکات پرشی و جهشی دارند به طور معمول نیازی به تخلیه این کیسه ها نخواهد بود، زیرا انقباض عضلات پشت ران و اطراف مقعد باعث خالی شدن آن ها می گردد. مگر این که تغذیه حیوان مناسب نباشد و یا مشکل دیگری وجود داشته باشد. اما در سگ های نژاد کوچک و آپارتمانی که معمولا هم از فعالیت زیادی برخوردار نمی باشند این کیسه ها در زمان های متفاوتی انباشته می شود و موجب ناراحتی حیوان می گردد. زمان پر شدن کیسه های مقعدی در سگ های مختلف متفاوت دارد و این تفاوت به نژاد، نوع تغذیه، میزان فعالیت و عملکرد دستگاه گوارشی بستگی دارد. در برخی از سگ ها هر 2 هفته این کیسه ها پر می شود و موجب ناراحتی حیوان می گردد در حالی که در برخی دیگر تا ماه ها نیز نیازی به تخلیه آن نخواهد بود.

هر چه حجم مواد فیبری غذا مانند سبزیجات و گیاهان پخته و خام نظیر هویج، کدو، شلغم، کرفس و کاهو بیشتر باشد فاصله زمانی پر شدن کیسه های مقعدی نیز طولانی تر می گردد. در صورت پر شدن کیسه های مقعدی حیوان پشت خود و ناحیه کپل و مقعد را روی زمین می کشد و یا ممکن است این نواحی را لیس زده و دم خود را بالا بگیرد.

روش تخلیه کیسه های مقعدی در سگ ها

تخلیه کیسه های مقعدی و روش انجام آن در سگ ها

با استفاده از یک تکه پنبه بزرگ که کاملا روی مقعد و اطراف آن را پوشانده باشد و با ایجاد فشار ملایم و موج داری از قسمت پایین در دو طرف سوراخ مقعد می توانید این کیسه ها را تخلیه نمایید.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب؛ در نظر داشته باشید که مواد موجود در این کیسه ها بسیار بد بو و متعفن هستند و در صورتی که روی دست شما بریزند بسیار ناخوشایند می باشند. بنابر این جهت انجام این کار حتما از دستکش یک بار مصرف، استفاده نمایید. از طرف دیگر اگر این کار را به درستی انجام ندهید درد زیادی به حیوان تحمیل می کنید و حتی او امکان دارد دست شما را نیز گاز بگیرد. بنابر این بهتر است از دامپزشک کمک بگیرید و در هر بار مراجعه به کلینیک دامپزشکی از پرسنل آنجا بخواهید این کار را برای شما انجام بدهند.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52