آیا شما هم دچار عرق زیاد هستید؟ علت چیست؟

وقتی بدن در شرایط گرم محیطی قرار می گیرد یا ورزش می کنیم غدد تعریق تحریک شده و بیشتر فعالیت می کنند تا با خروج آب از بدن و تبخیر شدن آن دمای بدن پایین آید. تعریق بیش از حد یعنی عرق زیاد در شرایطی که گرما یا ورزش عامل آن نیست. غدد عرق از غدد برون‌ریز هستند، یعنی برخلاف غدد درون‌ریز که مواد مترشحه‌ای به نام هورمون به داخل خون ترشح می‌کنند، این غدد مواد مترشحه‌شان یعنی عرق را به سطح بدن (پوست) تراوش می‌کنند و وظیفه اصلی‌شان کنترل دمای بدن است.

عرق

علت عرق زیاد چند چیز است:

1ـ بیماری هایی که باعث تعریق زیادی می شود.

2ـ داروها و مواد خوراکی محرک.

3ـ علت های ناشناخته و سرشتی.

مهم این است که عرق زیاد به هر دلیلی که باشد باعث آزار فرد از نظر اجتماعی و شغلی می شود. خیلی وقت ها تعریق زیادی دست ها موجب می شود فرد موقع نوشتن و خواندن به دلیل خیس شدن کاغذها دچار مشکل شود و نواختن آلات موسیقی غیرممکن شود. تعریق زیاد زیر بغل هم باعث ایجاد تغییر رنگ لباس و بوی بد می شود و آزاردهنده است.

برخی بیماری ها باعث تعریق در تمام مناطق بدن می شود. از مهم ترین این بیماری ها می توان به پرکاری تیروئید، دیابت، افت قند خون، نقرس، فئوکروموسیتوم و یائسگی اشاره کرد. بیماری های بدخیم، درد مزمن و خوردن الکل و نیز برخی داروها هم از علل تعریق زیادی در تمام نقاط بدن است.

در مورد تعریق کف دست و زیر بغل شایع ترین دلیل سرشتی و ناشناخته است، ولی گاهی خوردن غذاهایی مثل شکلات، قهوه و ادویه زیاد باعث این مشکل می شود. تعریق سرشتی در مناطق کف دست و زیر بغل معمولا در سنین نوجوانی شروع می شود و نشانه خوش خیم بودن آن، این است که در موقع خواب تعریق قطع می شود. باید به خاطر داشته باشیم که تعریق در موقع استرس و شرایط خاص زیاد می شود، ولی این افراد دچار بیماری اضطرابی نیستند بلکه فقط غدد عرق این افراد به فرمان های مغزی پاسخ زیادتری می دهد.

درمان عرق زیاد شامل:

عرق

1ـ محلول هایی که باعث خشکی محیط می شوند.

2ـ داروهایی که باعث کنترل تحریک غدد می شوند.

3ـ درمان های جراحی شامل قطع اعصاب سمپاتیک، بیرون آوردن غدد عرق زیر بغل، لیپوساکشن و روش های الکتریکی است.

درباره استفاده از محلول های موضعی که معمولا ترکیبات آلومینیوم در آنها استفاده می شود، نکته مهم این است که با وجود سادگی در 30 درصد موارد باعث آزار و تحریک پوست می شود. در مورد داروها نیز متاسفانه درصد موفقیت کم است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا