تورم غدد لنفاوی و درمان آن، 2 ویدیو را حتما ببینید

گاهی هنگام لمس گردن خود متوجه یک برجستگی گرد می شوید، که ممکن است دردناک باشد، این مساله ممکن است یک غده لنفی بزرگ شده باشد. علت های زیادی برای تورم غدد لنفاوی وجود دارد. شایعترین علت عفونت است. در صورتی که دارای تورم غدد هستید اگر علت تورم را نمی دانید، به پزشک مراجعه کنید.

غده های کوچکی به نام غدد لنفاوی کوچک (گاهی به نام گره های لنفاوی) در سراسر بدن وجود دارند. غدد لنفی که در نزدیکی یکدیگر اغلب به صورت دو گروه تنها و یا زنجیره ای هستند. محل های چند نمونه از غدد لنفاوی، مجتمع در کنار هم عبارتند از: دو طرف گردن، زیربغل، و کشاله ران. گروه های اصلی غدد لنفاوی، در سر و گردن نیز در شکل نشان داده شده است. اما، تورم غدد لنفاوی، در بیماری های بسیاری در بدن رخ می دهد. قبل از مطالعه ادامه مقاله، دو ویدیو را حتما ببینید:

علت و درمان بزرگی غدد لنفاوی گردن

 

علت ورم کردن غده‌های گردن و زیر بغل چیست؟

 

نقش مهم غده های لنفاوی

غدد لنفی با یکدیگر توسط شبکه ای از کانال های لنفاوی متصل هستند. لنف مایعی است که شبیه مایع موجود بین سلول های بدن است. این مایع به داخل کانال رگهای لنفاوی، از طریق غدد لنفاوی مختلف و در نهایت به جریان خون جاری می شود. در واقع شبکه عروق لنفاوی تقریبا شبیه شبکه رگ های بدن در سراسر بدن وجود دارند و ارتباط بین مایع بین سلولها و رگ ها را برقرار می کنند و غده های لنفاوی موجود در آنها مسوولیت حفظ ایمنی بدن را به عهده دارند.

غدد لنفاوی، نقش عمده ای در سیستم ایمنی بدن دارند. آنها حاوی گلبولهای سفید خون (لنفوسیتها) و آنتی بادیها (پادتن هایی که علیه میکرب ها توسط بدن تهیه می شوند و خاصیت میکرب کش دارند) هستند که در دفاع از بدن در برابر عفونت ها موثرند.

چه چیز باعث تورم غدد لنفاوی، می شود؟

غدد لنفاوی؛ معمولا در حالت طبیعی به اندازه نخود است. گاهی ممکن است برخی از شما آنها در زیر پوست خودا احساس کنید. اما غدد لنفاوی متورم  در زیر پوست کاملا  قابل توجه است. آنها می توانند به اندازه یک فندق متورم شوند و یا حتی بزرگتر. (شما نمی توانید برخی از آنها را لمس کنید و مثلا متوجه تورم غدد لنفاوی، در قفسه سینه و یا شکم شوید.)

علل تورم غدد لنفاوی، عبارتند از:

غدد لنفاوی

عفونت علت رایج تورم غده های لنفاوی

علت تورم غدد لنفاوی، به دلیل عفونت در اثر سیستم ایمنی بدن  برای مبارزه با میکروب ها (باکتری، ویروس و غیره) است. غدد لنفاوی معمولی، به اندازه نخود است که در حالت بروز عفونت بزرگ می شوند و در مواردی از روی پوست قابل لمس و دردناک هستند. از زمانی که فردی دچار عفونت می شود و این حالت در وی رخ می دهد تا زمانی که به حالت عادی برگردد ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

مثالها شامل موارد زیر است:

ممکن است علت متورم شدن غدد لنفاوی در گردن ،عفونت های گلو و ورم لوزه باشد.

ممکن است علت تورم غدد لنفاوی، در زیر بغل ،عفونت پوست بازو باشد.

ممکن است علت  تورم غدد لنفاوی در کشاله ران، عفونت پا و یا اندام تناسلی باشد.

ممکن است  توسعه تورم تعدادی از غدد لنفاوی در نقاط مختلف بدن مثل گردن، زیر بغل و کشاله ران به علت بیماری های ویروسی مثل مخملک و یا سرخک باشد.

علت کمتر شایع تورم غدد لنفاوی، لنفوم و سرطان خون

سرطان در حال گسترش نزدیک هر غده لنفاوی که باشد، باعث متورم شدن آن می شود. برای مثال :

ممکن است سرطان پستان  باعث متورم شدن غدد لنفاوی زیربغل شود.

ممکن است سرطان حلق باعث متورم شدن غدد لنفاوی در گردن شود.

ممکن است که سرطان های ریه و روده باعث متورم شدن غدد لنفاوی، داخل حفره شکم شده و ایجاد احساس درد در شکم و قفسه سینه شود.

سرطان خون نیز باعث متورم شدن بسیاری از غدد لنفاوی در بدن مثلا در داخل قفسه سینه میشود.

به عنوان یک اصل، ورم غدد لنفاوی، به علت سرطان، رشدی آهسته تر ی دارد تا بر اثر عفونت. همچنین در مواردی که بر اثر سرطان می باشد، این غدد بدون درد هستند در حالیکه در عفونت تورم همراه با درد است.

همراهان گرامی مجله پزشکی آسان طب مطالعه این مقاله نیز برای شما خالی از لطف نخواهد بود:

سیستم لنفاوی را بشناسیم

علل نادرتر تورم غدد لنفاوی

غدد لنفاوی

شامل واکنش به برخی داروها، بیماری نقص در ذخیره سازی گلیکوژن، بیماری کاوازاکی، بیماری سارکوئیدوز و انواع خاصی از ورم مفاصل.

درمان غدد لنفاوی متورم

درمان غدد لنفاوی، متورم بستگی به علت تورم غدد لنفاوی دارد. تورم غدد لنفاوی، مانند نشان دهنده شرایط گوناگونی هستند، و هرکدام چشم انداز متفاوت و درمان متفاوتی دارند. بنابراین، برای مثال،  اگر علت تورم بیماریهای ویروسی باشد درمان خاصی توصیه نمی شود. در حالیکه، تورم غدد لنفاوی، توسط لنفوم و یا سرطان خون به درمان گسترده نیاز دارد.

چه باید کرد اگر که تورم غدد لنفاوی پیدا کنیم؟

تورم غدد لنفاوی، به علت عفونت ویروس علتی معمول است. برای مثال، تورم غدد لنفاوی، در گردن ممکن است در صورتی که دارای عفونت گلو باشیم و این زیاد نگران کننده نیست. اما تورم غدد لنفاوی، اگر بدون هیچ دلیل روشنی باشد این نگران کننده است.

‫3.1/5 ‏‫(9 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫41 دیدگاه ها

 1. سلام
  من من خانمی مجرد ۲۰ ساله هستم
  و صبح ک از خاب بیدار شدم متوجه شدم ک زیر چانه ام متورم شده و ی مقدار احساس درد دارم
  هفته ی قبل دندون اسیابم را درست کردم و مقداری عفونت کرد و حتی دهنم افت هم زد
  و امروز این غده تشکیل شده
  میتونید کمک کند بفهمم علتش چیست ؟

 2. سلام من 18 سالمه و چند ماهی میشه در سمت چپ صورتم احساس خشکی و سختی میکنم mriدادم و دکتر گفت سینوسات چرک کرده و من احساس میکنم غدد لنفاوی سمت چپم هم یکی بزرگ شده و موقع حرف زدن یه چیز سختی اونجا احساس میکنم و داخل گوشمم احساس سنگینی میکنم با دارو ها خوب نشدن من مشکلم دقیقا چیه و به کدوم متخصص باید مراجعه کنم؟؟؟؟؟

 3. سلام
  من حدود یک سال و نیمه که غده لنفاوی سمت راست زیر فکم به اندازه ۲ سانت بزرگ شده. چند باری رفتم سونو و دکتر هر بار برای سه چهار ماه بعدش دوباره سونو مینویسه. نه درد داره و نه حرکت میکنه. اندازش هم تغییری نکرده. فقط التهابش باعث شده اطراف گوشم کمی بادکرده نشون بده و اینکه اگه موقع خواب سرم رو به سمت راست بزارم روی بالش بعضی وقت ها احساس گوش درد دارم و احساس سنگینی میکنم توی گوشم. ممنون میشم راهنماییم کنید که ببینم مسئله جدی هست یا نه؟
  با تشکر

  1. با سلام و ارزوی سلامتی برای شما همراه عزیز سایت آسان طب
   همانطور که میدونید تفسیر نهایی و تخصصی باید توسط پزشک متخصص غدد یا متخصص عفونی انجام بشه، به بزرگ شدن غدد لنفاوی ادنوپاتی می گویند، غدد لنفاوی گره هایی هستند که در سراسر بدن وجود دارند در گردن و نزدیک تیروئید هم زیاد هستند، وقتی ویروس یا باکتری وارد بدن بشه، این گره های لنفی بدام می افتند و گره متورم و بزرگ میشه، گره های تیرویید هم میتونن غدد لنفاوی رو درگیر کنن و باعث بزرگ شدنش بشن
   بنابراین احتمال اینکه در بدن شما عفونت وجود داشته باشه هست
   توصیه تیم پزشکی آسان طب در این است که نزد یک پزشک متخصص عفونی با تجربه بروید و بزرگ شدن غدد لنفاوی را جدی بگیرید، همچنین به شما پیشنهاد میکنیم آزمایش خون تخصصی تیروئید هم بدهید.
   نتیجه ازمایشات را کامنت کنید پاسخ گوی شما خواهیم بود همچنین میتوانید در همین سایت سرچ کنید تیروئیدیت هاشیموتو و مقاله مرتبط با تیروئید را مطالعه بفرمائید.

 4. سلام وقتتون بخیر. امشب بعد از خوردن یک‌ آبنبات تقریبا ترش احساس کردم ترشی آن در گلوم باقی ماند و پس از چندین دقیقه فهمیدم که غده لنفاوی سمت راست گلوم متورم شده بطوریکه بدون لمس کردن هم مشخص هست. میتواستم بدونم خطرناک نیست؟ آیا دلیلش همان آبنباته یا من چون مشکل استخوان دارم و هر چندوقت یکبار یکی از مفاصلم ورم میکنه میتونه ارتباطی داشته باشه؟؟؟

 5. سلام.مناره 5ساله توگردنم غده لنفاوی دارم ک حدودا دوسانت هست و سمت چپ دوتا غده هست ک اندازه نخود و لوبیا هستن.و این غده ها درد هم ندارن.پنج سال پیش دندون عقلم درمیومد اینا متورم شدن.میخاستم بدونم خطرناکن یان؟؟ وچرا نمیخوابن؟

 6. سلام من ۲۱ سالمه ساکن خوزستان هستم سه ساله پیش که یک گردوغبار شدید شد روز بعدش چشم سمت راستم میزد و همون قسمت سمت راست در زیر چانه دقیقا در قسمت گرهای لنفاوی احساس درد کردم و یه برجستگی به اندازه نخود احساس کردم الان سه سال گذشته و این غده تا الان به همون اندازه مونده اما دردش به کلی رفع شده فقط خیلی کم گاهی اوقات درد میگیره اینکه بعد سه سال تاحالا مونده نگرانم کرده ممنون میشم جواب بدین

 7. باسلام پدر من 75 سال سن دارد 6 ماه در ادرارش خون مشاهده میشه به پزشک مراجعه کردیم بعد از گرفتن تعدادی آزمایش و بعد از سیستوسکوپی تصمیم گرفتن از مثانه tur کنن که نتیجه نمونه برداری سیستوسکوپی و tur منفی بود و نتایج پاتولوژی نشان میدادکه عفونتی در مثانه وجود دارد برای اطمینان سی تی اسکن از لگن و مثانه گرفتیم که در سی تی اسکن نشان داده شده یک lnf به اندازه 8میلی متر در لگن سمت چپ وجود دارد همچنان پدر من در هنگام ادرار خونریزی دارد راهنماییم یکنید ممنون میشم

 8. سلام من پسری 28 سالمه هستم ، چند وقته یه احساس تورم دارم زیر بغل ولی هیچ تورمی ندارم .. درد هم ندارم . فقط وقتی دست ها رو میچسبوننم به سینه یه احساس تورمی می کنم . خیلی اعصابم رو ریخته بهم . نمیدونم چیه هیچ نوع تورمی و بزرگی غده ای با لمس دست احساس نمیکنم . فقط احساس قلمبه بودن میده .. ممنون میشم راهنمایی کنید از نگرانی در بیام

 9. من چن ماهه متوجه شدم که لوسمی دارم.احساس درد شدیدی در قفسه سینه م دارم.چند بار پیش بهترین متخصص ها هم رفتم ولی میگن زود خوب میشی ولی هنوز کمی میترسم.میخواستم ببینم امکانش هست که خوب نشم ؟خیلی این موضوع نگران کننده س واسم.ممنون

 10. سلام
  خسته نباشید
  خانمى مجرد٢٢ساله هستم حدود یک سال هست که یکى از غده هاى لنفاوى زیر بغل سمت چپم کمى متورم شده ولى هیچ دردى نداره و به همین صورت سمت راست پایین شکمم . چند بار به پرشک مراجعه کردم ولى گفتن چیز نگران کننده اى نیست و دارو دادن اما هیچ تاثیرى نداشت
  میخواستم علت رو بدونم
  با تشکر

 11. با سلام من از بچگی این مشکل رو داشتم و سالی حدودا ۳_۴ بار این عارضه برام پیش میومد و بعد از گذشت چند ساعت خود بخود خوب میشد . الان ۳۷ سالمه چند ماهی میشه که این عارضه خیلی پشت سر هم برام پیش میاد زمان خوب شدنش هم طولانی تر شده دیشب که خواستم بخوابم این عارضه رو داشتم ولی امروز که از خواب بیدار شدم خوب نشده بود و تورم و درد سر جاش باقیه بنظرتون چه مشکلی برام پیش اومده و چیکار باید انجام بدم

 12. سلام من ۳۲سالمه دی ماه از تیرکشیدن گوش چپم به تورم زیرگوشم پی بردم دکتربهم سونوداد و متوجه شدیم غده لنفاویم بزرگشده.درضمن اصن دردی نداره متحرکم نیست.ولی دکترگفت احتمالا ازدندونته.که اونم عفونت کرده بودجراحی کردم قبل ازعید ول هنوز همونجوریه.خوب نشده غده لنفاویم.چیکارکنم به نظرتون.ممکنه چون دردنداره و بزرگم نشده سرطان باشه؟اگه بله راعش چیه؟خوب میشه یاکشنده است؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 13. با سلام و خسته نباشید من پسری 22ساله هستم از سن 18سالگیم تو گلوم چند تا لنف دارم هیچ دردی هم ندارد ولی تازگیا یک شم اضافه شد وقتی دارو میخورم گوچک میشه و قتی دارو قط میکنم بزرگ میشه و چونم پر از چوش چرکی میزنه به خیلی دکترا مراجعه کردم ولی چیزی نفهمیدن لطفا کمکم کنید چکار کنم این لنف از بین بره با تشکر

  1. سلام
   من در سمت چپ گردنم نزدیک شانه یه برآمدگی متحرک حس کردم جدیدا حدود یک ماه پیش. و چند ماه هست که سمت چپ گردنم درد میکنه. امروز که درد بیشتر بود متوجه تورم کلی سمت چپ گردنم شدم. فرصت مراجعه به پزشک رو فعلا ندارم. آیا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم. در ضمن من سالهاست تپش قلب دارم و چندماهی هست که به علت استرس تپش قلبم بیشتر شده. خودم این تورم رو به تپش قلبم ربط میدم. بنظرتون درسته؟
   ممنون میشم لطف کنید پاسخ بدید. به هر حال بابت مطلب مفیدتون ممنون.

 14. سلام. خواهرم ۲۰سالشه الان یک هفته ای میشه که زیر گلوش و زیر گوش سمت چپش متورم شده و درد نداره فقط میگه سمت چپ قفسه ی سینش درد داره و خودش فکر میکنه سمت چپ سینشم متورم شده به دکترم مراجعه کردیم آزمایش خون دادن که هنوز جوابش نیومده دکتر گفت ممکنه خطرناک باشه توروخدا راهنمایی کنید خیلی نگرانشم

 15. سلام، من از 3 سال پیش سالی 2 مرتبه غدد لنفی کشاله ران پای راستم ورم میکنه که با درد شدید و تب ولرز همراه هست علاوه بر اون الت تناسلیم هم متورم میشه ، هر سری دکتر رفتم با گرفتن سونو گفتن غدد لنفی بزرگ شده و عفونت دارید و انتی بیوتیک دادن، هر دکتری رفتم جواب قانع کننده ای نگرفتم و این منو نگران کرده که نکنه مشکل حادی باشه و تشخیص ندادن اگه لطف کنید منو راهنمایی کنید ، ممنونم

 16. سلام پسری هستم 18 ساله یک یا دو هفته هست که زیر بغلم سمت چپ به اندازه یک سانتی متر ورم کرده الانم یه مقدار کوچک تر شده و درد نداره میشه لطفا راهنماییم کنید بگید مشکل از چیه؟؟

 17. سلام ،ممنون بابت توجه و اطلاعات مفید ،من مجرد هستم و سی و نه سال دارم ،حدود بیست سال مدام غدد لنفاوی در ناحیه های مختلف ،از جمله سینه ،کشاله ران و زیربغل متورم و دردناک میشه و بعد چند روز با چرک و خون که خارج میشه بهتر میشه ولی مجدا همون محل یا کنارش تکرار میشه،اکثر وقتا همزمان چند غده همین وضع داره ،سالهل قبل دکتر پوست رفتم گفتن پوستت حساس ممکن علتش این باشه ،و دیگه دنبال نکردم ،ممنون میشم راهنمایی کنین ،سپاسگزارم

 18. سلام من حدودا سه روزه سمت راست چپ گلوم باد کرده. غذا میخورم اذیت میشم. ولی حدودا 3 ساعت بعد از غذا غده میخوابه. در حالت عادی درد هم نمیکنه. ولی موقع غذا خوردن اذیت میشم. خواستم ببیینم احتمال سرطان وجود داره یا نه؟؟

 19. سلام محمودم هستم الان تو سن ۲۰سالگی هستم و حدودا شیش ماهی میشه ک متوجه شدم دو طرف گردنم درد میکنه وقتی دست گذاشتم متوجه شدم ک از غدد لنفاوی ولی اوایل یکی دوتا بود اماالان بیشتر ازیکی و دوتا هستش و درد میکنه ب صورتی ک از درد نمیتونم کتفما حرکت بدم
  روی قفسه سینه و پشت گردنم و ران پام و شکمم و بازو هامم قارچ پوستی دارم و دارو مصرف میکنم امکانش هست ک از قارچ پوستی باشه

 20. با سلام ۳۱ سالمه ، و دوسال پیش دندونم آبسه کرده بود و دندانپزشک با همون وضعیت آبسه کشیدش ، همون موفع همزمان با درد کشیدن دندونم ، دیدم روز بعد لنف کنار گردنم یکم پایین تر از گوشم ورم کرده ، از همون موقع شاید فقط یه ذره ورمش خوابید ،الان دو ساله که میگذره و اون لنفم که ورم کرده اصلا درد نداره و بزرگ هم نشده ،فقط ناگفته نماند از گلوم از پشت لوزه هام و حفره های لوزه هام یه چرک های سفیدی که با فشار لوزم با انگشت بیرون میاد و بوی بدی هم داره ، آیا این تورم لنفم ممکنه بخاطر لوزم باشه یا همون آبسه ی قدیم دندونم؟؟؟؟؟

 21. سلام پسر م حدود پنج سال پیش به علت تورم غدد لنفاوی یه سری آزمایش خون مفصل انجام دادیم و دکتر گفت هیچ مشکلی نداره ولی دو تا غده تقریبا یک سانتی پشت گردنش احتیاجی هست پی گیری کنم با توجه به اون آزمایش های پنج سال قبل

 22. سلام
  حدود 7ساله که ازگردنم حدود چهار سانت پشت گوشم یک غده دراومده تواین مدت چون دردی نداشتم وبزرگ هم نبود بهش توجهی نکردم اما یه ماهی هست که یه خورده بزرگترشده وهمچنان بدون درد.به نظرتون لازمه پیگیری کنمش

 23. سلام خسته نباشید من 20سالمه و ازسن 18سالگی غده لنفاویم ک کنارسینه سمت راستم هست روی قفسه سینه متورم شده همون موقه ک متوجه شدم به دکترمراجعه کردم ودکترگفت چیزخاصی نیست اماالان دوساله میگذره اماهنوزخوب نشده غده لنفاویه من کوچک وبزرگ میشه موقعی ک زمان پریودیم میشه متورم میشه ودردمیکنه همینکه پریودمیشم کوچک میشه و دردنمیکنه کمکم کنیدمن بایدچیکارکنم؟؟؟

 24. با سلام مادر من حدود 50سال سن داره مدتی هست که دستش خیلی از ارانج به پایین درد به همراه سوزش ارنج گرفته.البته غدد لنفاوی زیر بغلش هم متورم شده چن دکتر مراجعه کرده ولی هنوز خوب نشده .هی اون غده ها کوچیک میشن و باز برمیگردن به همون حالت اولیه (که تقریبا اندازه لوبیا هستن)…ممنون میشم اگه سریعترراهنمایی لازمو بهم بکنید چون ایشون خیلی اذیت میشن..باتشکر

 25. باسلام
  بنده مدتی است سمت راست گلويم به انداره ده سانتی متر مربع کمی متورم بنظر میرسد اما خداراشکر دردی ندارد واصلا درنگاه عادی به چشم نمیخورد اما با کمی دقت کاملا مشخص بنظر میرسد
  ابا بنظر شما باید به پزشک مراجعه کنم ويا مشکلی هست که نگران کننده باشد؟

 26. سلام
  من خانمی مجرد و 27 ساله هستم.
  یه ماهی میشه که لوزه هام متورم شدن و احساس خفگی دارم.هیچ اثریم از درد نیست.
  به چندتا متخصص مراجعه کردم که نتونستن تشخیص بدن و واسم آمپول پنی سیلین نوشتن.آزمایش خون هم دادم که نرمال بود.
  واقعا دارم اذیت میشم این احساس خفگی و تورم لوزه بیچام کرده.
  خواهشا اگه نظر یا تشخیصی در این مورد بتونید بدید به آدرس ایمیلی که دادم بفرستید.

 27. سلام
  خواهر زاده من۸ساله هست۳روزه متوجه شدیم غده لنفاویش ورم کرده اونم بدون درد سنوگرافی داد گفت بزرگ هستن ولی طحالش سالمه حالا ازمایشcbcبراش نوشتن قراره۲شنبه جوابش بیاد
  تو رو خدا منو کمک کنید
  آیا امکان داره چون درد نداره سرطان باشه؟
  یه بچه۸ساله چطور درمان میشه؟
  جواب منو هرکس میدونه بهم پیام بده من خیلی نگرانم

 28. سلام
  خسته نباشيد
  لطفا سوالي داشتم براي من خانمم خيلي مهم و حياتي است.
  خانم بنده مدتي است از ناراحتي گوش درد كه گاهي به صورت گز گز داخل گوش سمت چپ كه چند مدت يكبار غدد لنفاوي زير گلو به إندازه كو چك پيدا شد و رفع شد با داروي پزشك و نظر پزشك هم اين است كه داخل گوش موردي نيست و علت عصبي است .
  ولي هر روز خانم بنده ناراحت از اينكه چرا داخل گوشم گزگز دارد و اذييتش ميكند حتما سرطان هست و نظر خانم بنده اين است كه انگار يك موجودي داخل گوشم بعضي مواقع حركت ميكند و شديدا ناراحت است.
  خواهشمندم ما را راهنمايي كنيد ايا نياز به سي تي اسكن مي باشد و يا چاره چيست ؟
  باتشكر.

 29. من حدود سه روز اين غده رو دارم كه من استخر بودن شب اومدم خانه اينطوري شد وگلويم چرك كرده و دكتر گفتن ويروس هستش ميخواستم ببينم واگير دار هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا