نحوه تمیز کردن گوش بدون آسیب رساندن

موم گوش که اصطلاح پزشکی برای آن «سرومن» است، ماده مومی زردرنگی است که در مجرای بیرونی آن ترشح می‌شود. بدن موم گوش را برای به دام انداختن گرد و غبار و دیگر ذرات کوچک درست می‌کند و از راه مانع از رسیدن آنها به پرده و آسیب یا ایجاد عفونت می‌شود. این موم هم گوش را چرب می‌کند و هم خاصیت ضدباکتریایی دارد. موم گوش در همه ساخته می‌شود،‌ ولی مقدار و نوع مانند صفاتی مثل رنگ مو و قد ژنتیکی است. موم خشک می‌شود و به همراه گرد و غبار و چیزهایی که در خود به دام انداخته است،‌ از آن بیرون می‌آید. بیشتر اوقات موم گوش با جویدن یا حرکات دیگر فک در کانال آن حرکت می‌کند و از گوش خارج می‌شود. موم در کانال گوش‌هایی که کوچک هستند یا شکل عجیبی دارند،‌ به سختی حرکت می‌کند و باعث فشرده شدن موم می‌شود. افرای که از گوش‌بند یا سمعک استفاده می‌کنند نیز دچار مشکل فشردگی موم گوش می‌شوند. بسیاری از افراد نیازی به تمیز کردن گوش ها ندارند و گوش آن‌ها به خودی خود تمیز می‌شود.

تمیز کردن گوش

تمیز کردن گوش ها

♦ موم‌هایی که می‌بینید را با پارچه تمیز کنید.

♦ محلول سرومنولیتیک (محلول‌های حل کننده موم) را در کانال بریزید. این محلول حاوی روغن معدنی،‌ روغن بچه، گلیسیرین، قطره گوش آب‌اکسیژنه، هیدروژن پراکسید و محلول نمکی است.

♦ اگر موم با این محلول خارج نشد، می‌توانید شستشو دهید، بعد از حل شدن موم با محلول، با استفاده از یک سرنگ آن را با آب یا محلول نمکی شستشو دهید.

♦ تمیز کردن گوش ها مساله مهمی است. سعی کنید هر چیزی را داخل گوشتان فرو نکنید. چون ممکن است پرده گوشتان پاره شود. همچنین مراقب باشید اب به گوشتان نرود.

اگر این علائم را دارید، احتمالا موم گوش شما فشرده شده است:

تمیز کردن گوش

  • احساس پر بودن
  • درد
  • مشکل در شنوایی و روز به روز بدتر شدن آن
  • زنگ زدن (وزوز گوش)
  • خارش
  • ترشح
  • بو دادن
  • سرگیجه

اگر این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید. عوامل دیگری هم ممکن است این علائم را ایجاد کنند و قبل از شروع درمان‌های خانگی، باید مطمئن باشید این علائم در اثر فشرده شدن موم گوش ایجاد شده‌اند.

اول باید گوش خود را به یک پزشک یا شنوایی‌سنج نشان دهید تا با اتوسکوپ درون گوش را ببیند و بگوید که آیا فشردگی موم باعث گرفتگی شده است.

پزشک ممکن است این موم را در مطب و به وسیله مکش،‌ شستشو یا دستگاهی به نام کورت،‌ تمیز کند. یا ممکن است پزشک از شما بخواهد در خانه قبل از بیرون کشیدن موم، از محصولات نرم‌کننده گوش استفاده کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا