علایم بالینی آرتریت پسوریازیس

آرتریت پسوریازیس PSA یک بیماری التهابی مفاصل محیطی و محوری و خارج مفصلی با فاکتور رماتوئید منفی است . در این بیماری با خصوصیات مشترک که با سایر سرونگاتیو اسپوندیل آرتروپاتی ها دارد ، در این سه دسته تقسیم بندی می شود . آرتریت پسوریازیس PSA معمولا تظاهرات جلدی دارد که در سیر بالینی ممکن است آرتروپاتی ظاهر شود . تظاهرات جلدی و مفصلی همزمان الزامی نیست ، ولی ممکن است به دنبال یک استرس همزمان بروز کند .

آرتریت پسوریازیس
آرتریت پسوریازیس

علایم بالینی آرتریت پسوریازیس

تظاهرات مفصلی بیماری پسوریازیس را به 5 گروه عمدتا تقسیم می کنند که هر کدام دارای خصوصیات به خود می باشد و اشکال بالینی را نشان می دهد .

1-شکل کلاسیک که بصورت سینوویت غیر قرینه که از DIP دستها شروع می شود و اکثر مفاصل ممکن است گرفتار باشد . به گزارش آسان طب در چنین مواقع ناخن های بیمار معمولا علایم تغییرات مخصوص پسوریازیس را نشان می دهد . در زنها و مردها یکسان بروز میکند . این گروه 10% کل آرتریتهای پسوریازیسی را تشکیل می دهند .

2- آرتریت موتیلان Mutilans Arthritis این شکل از انواع علیل کننده بیمار می باشد . در این فرم به علت اوستئولیز استخوان ها باعث دفورمیتی انگشتان دستها و پاها می شود . این گروه 5 درصد کل آرتریت های پسوریازیسی را تشکیل می دهند .

آرتریت پسوریازیس
آرتریت پسوریازیس

دیگر علایم آرتریت پسوریازیس

3- پلی آرتریت قرینه ، این فرم مشابه آرتریت رماتوئید است که فاکتور رماتوئید منفی میباشد . تمام مفاصل PIP-MCP بعضی از DIP را گرفتار میکند . به گزارش آسان طب ممکن است با خشکی صبحگاهی نیز همراه باشد . چون آرتریت روماتوئید در شروع با مفصل DIP نمی باشد و مستقلا هم DIP گرفتار نمی شود . تشخیص به طرف آرتریت پسوریازیس معطوف میگردد . این گروه هم 15% کل آرتریتهای پسوریازیس را تشکیل میدهند .

4-فرم اولیگو آرتیکولر که اکثرا آرتریتهای پسوریازیسی از این گروه میباشد .  به گزارش آسان طب در این فرم مفاصل غیر قرینه گرفتار می شوند PIP-MCP-DIP و قسمتهای پری آرتیکولر دست و پا نیز گرفتار می شود و انگشتان به صورت سوسیس (سوسی فرم ) در می اید که خیلی شبیه آرتریت دست در سندرم رایتر است که در فصل خود توضیح داده شد . این گروه 70% کل آرتریت های پسوریازیسی را تشکیل میدهند که 5% آن به صورت اسپوندیلو آرتروپاتی تظاهر میکند .

آرتریت پسوریازیس
آرتریت پسوریازیس

آرتریت پسوریازیس یکی از بیماریها مربوط به ملتهب شده مفاصل محیطی و …. هست و علایم مختلفی دارد که از روی ان میتوان این بیماری را تشخیص داد.

در این بخش از اسان طب ما این علایم را به شما معرفی کردیم. امیدواریم از مطالعه ان بهره مند شده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا