18 علت درد زیر شکم خانمها را بدانید

درد زیر شکم خانمها به دلایل مختلف رخ می دهد. یکی از رایجترین این دلایل پریودی است که باعث درد زیر دل می شود. همچنین کیست تخمدان یک علت درد زیر شکم خانمهاست. از دیگر علل درد زیر دل میتوان به عفونت، آپاندیس، حاملگی خارج از رحم و … اشاره کرد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره علت درد زیر شکم خانمها اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

علت درد زیر شکم خانمها
علت درد زیر شکم خانمها

علت درد زیر شکم خانمها

1- یک علت درد زیر شکم خانمها آپاندیس است. آپاندیسیتورم و التهاب آپاندیس را آپاندیسیت می گویند. آپاندیس، زائده ای کرم مانند است که به ابتدای روده بزرگ متصل می باشد. علائم آپاندیسیت عبارت است از: درد شدید در قسمت پایین و راست شکم، تهوع و تب. آپاندیس عفونی و ملتهب باید فورا تحت عمل جراحی قرار گیرد و برداشته شود، زیرا ناگهان می ترکد و عفونت را در سراسر شکم پخش می کند و این تهدیدی برای زندگی فرد می باشد.

2- یک علت درد زیر شکم خانمها سندرم روده تحریک پذیر (IBS) است. سندرم روده تحریک پذیر، یک اختلال گوارشی مزمن می باشد که موجب درد شکمی تکرارشونده، گرفتگی عضلانی، نفخ، اسهال و یا یبوست می شود. پزشکان هنوز علت مشخص این سندرم را نیافته اند، اما راه حل هایی برای توقف و کنترل علائم یافته‌اند. این راه حل ها شامل: تغییر رژیم غذایی، کنترل استرس و داروهایی برای درمان اسهال و یا یبوست می باشد.

3- تخمک گذاری دردناک یک علت درد زیر شکم خانمها است. اگر شما در بین خونریزی های عادت ماهیانه، دچار درد شدیدی در زیر شکم می شوید، ممکن است بدن در حال تخمک گذاری باشد. در طی تخمک گذاری، تخمدان تخم را به همراه مایعات و خون آزاد می کند که این آزاد کردن باعث درد شکم می شود. این درد ممکن است ماه به ماه تغییر جهت دهد.این درد مضر نیست و در طی چندین ساعت از بین نمی رود.

4- درد قاعدگی هر ماه یکی دیگر از علل درد زیر شکم خانمهاست. پوشش بافتی به نام آندومتر در دیواره داخلی رحم ساخته می شود. در صورت باردار شدن، جنین در آندومتر کاشته می شود و رشد می کند. ولی اگر باردار نشوید، این پوشش شکسته شده و در طی خون ریزی عادت ماهیانه از بدن دفع می شود. زمانی که رحم به بیرون راندن خون کمک می کند، دردهای قاعدگی رخ می دهد. معمولا این درد در قسمت پایین شکم و یا کمر احساس می شود و 1 تا 3 روز ادامه دارد. گرم نگه داشتن شکم و مصرف مسکن های ضددرد می تواند به کاهش درد کمک کند.

5- سندرم پیش از قاعدگی PMS PMS از تغییرات خلق و خو و میل شدید به غذا شناخته می شود. این سندرم باعث گرفتگی شدید عضلات شکم، کمردرد، سردرد، حساس شدن سینه ها و بروز جوش می گردد. تغییرات هورمونی باعث این مشکل می شود. تصویر کناری، تغییرات هورمونی بدن یک خانم را در طی یک دوره قاعدگی طبیعی نشان می دهد. داشتن استرس، ورزش نکردن و کمبود برخی ویتامین ها باعث بدتر شدن این علائم می گردد. اگر این مشکل با فعالیت های روزانه شما تداخل داشته باشد، به پزشک مراجعه کنید. تغییر روش زندگی و مصرف داروها اغلب کمک کننده است.

6- حاملگی خارج رحم یکی دیگر از دلایل درد زیر دل یا درد زیر شکم خانمها هست. این نوع حاملگی، نیاز فوری به درمان دارد. هنگامی که جنین در جایی بیرون از رحم رشد می کند، بارداری خارج رحمی رخ می دهد. معمولا بارداری خارج رحمی در لوله های فالوپ رخ می دهد. علائم این مشکل عبارت است از: درد شدید و یا گرفتگی لگن (به خصوص در یک طرف بدن)، خونریزی واژن، تهوع و سرگیجه.

علت درد زیر شکم خانمها
علت درد زیر شکم خانمها

دیگر علل درد زیر شکم خانمها

7- بیماری التهاب لگن (PID) هم میتواند سبب درد زیر شکم خانمها شود. یکی از جدی ترین عوارض بیماری های مقاربتی، بیماری التهابی لگن می باشد. این التهاب باعث آسیب دائمی رحم، تخمدان و لوله های فالوپ می گردد.در شکل مشاهده می کنید که لوله های فالوپ، قرمز و متورم می شوند. در حقیقت، این التهاب باعث ناباروری در زنان می گردد و این ناباروری قابل پیشگیری می باشد. علائم این مشکل شامل: درد شکم، تب، ترشحات غیرطبیعی واژن و درد در حین مقاربت جنسی و یا ادرار کردن می باشد. التهاب لگن توسط آنتی بیوتیک و در موارد جدی تر با کمک عمل جراحی درمان می شود.

8- کیست تخمدان یک علت درد زیر شکم خانمها است. در طی دوره قاعدگی، فولیکول باز می شود و تخم را رها می کند. گاهی اوقات، فولیکول برای رهاسازی تخم باز نمی شود و یا بعد از آزاد کردن تخم دوباره بسته می شود و توسط مایعات ورم می کند و کیست های تخمدانی را بوجود می آورد. معمولا، این کیست ها بی ضرر هستند و به خودی خود از بین می روند. اما کیست های بزرگ ممکن است باعث درد پایین شکم، افزایش وزن و تکرر ادرار گردند.کیست های تخمدانی با معاینه لگن و یا سونوگرافی مشخص می شوند.

9- فیبروئید رحمی : فیبروئید (فیبروم) در دیواره رحم رشد می کند و گاهی اوقات به نام تومور فیبروئید خوانده می شود، اما سرطانی نیست وباعث درد شکم می شود. معمولا فیبروئیدها بدون هیچ علتی بوجود می آیند. علائم فیبروئید شامل فشار در شکم، درد کمر، خون ریزی های بسیار شدید، رابطه جنسی دردناک و یا مشکل در باردار شدن است. برای درمان و یا از بین بردن فیبروم به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

10- اندومتریوز : گاهی اوقات بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می کند، مثلا در تخمدان، لوله های فالوپ، مثانه، روده و دیگر قسمت های بدن.هنگامی که عادت ماهیانه شوید، این توده ها می شکنند، اما هیچ راهی برای ترک بدن ندارند.اندومتریوز به ندرت خطرناک است، ولی دردناک می باشد و همچنین بارداری را سخت می کند.

11- سنگ کلیه یک علت درد زیر شکم خانمها است. سنگ کلیه شامل املاح معدنی می باشد که در ادرار ته نشین می شود. این سنگ ها می توانند ریز و یا درشت باشند.هنگامی که سنگ از کلیه به طرف مثانه حرکت می کند، درد ناگهانی و شدیدی در شکم احساس می شود. رنگ ادرار ممکن است صورتی و یا قرمز ناشی از خون باشد.بیشتر این سنگ ها، به خودی خود از بین می روند، اما برخی دیگر نیاز به درمان دارند.

12- عفونت مجاری ادراری هم ممکنست باعث درد زیر شکم خانمها شود. هنگامی که میکروب ها وارد مجاری ادراری می شوند، عفونت ادراری بوجود می آید. این عفونت می تواند در هر نقطه از مجاری ادرار باعث مشکلاتی گردد. علائم این عفونت شامل درد در قسمت پایین شکم، ادرار کردن همراه با سوزش و تکرر ادرار می باشد. اگر این عفونت به خوبی درمان شود، خطری ندارد. اما وقتی که عفونت در کلیه ها پخش شود، باعث آسیب دائمی می شود. علائم عفونت کلیه شامل: تب، تهوع، استفراغ و درد کمر می باشد. هنگامی که عضوی مثل مثانه و یا رحم از جایگاه خود پایین تر بیاید، افتادگی لگن رخ می دهد.

13- بیماری های مقاربتی : درد لگن یکی از علائم هشدار دهنده برای بیماری های مقاربتی می باشد. 2 نوع شایع این بیماری ها عبارتند از: کلامیدیا و سوزاک.علائم این بیماری ها شامل: درد پایین شکم، ادرار کردن همراه با درد، خونریزی در بین دوره عادت ماهیانه و ترشحات غیرطبیعی واژن می باشد. این بسیار مهم است که برای جلوگیری از بروز عوارض شدید و آلوده کردن همسرتان حتما پیگیر درمان باشید.

14- سیستیت بینابینی یک علت درد زیر شکم خانمها است. سیستیت بینابینی به التهاب مزمن مثانه می گویند. علت این بیماری مشخص نیست.نشانه های این بیماری شامل: تکرر ادرار، فشار در بالای منطقه لگن، درد در هنگام ادرار کردن و مقاربت جنسی می باشد. این بیماری در زنان در سنین 30 تا 40 ساله شایع است. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما راه هایی برای فروکش کردن علائم وجود دارد.

15- افتادگی لگن : در بسیاری از زنان همراه با افزایش سن، انواعی از افتادگی لگن دیده می شود. هنگامی که عضوی مثل مثانه و یا رحم از جایگاه خود پایین تر بیاید، افتادگی لگن رخ می دهد.غالبا این مشکل، مشکل جدی نمی باشد، اما ناراحت کننده می باشد. شایعترین علامت این بیماری عبارتند از: فشار دیواره واژن، احساس پر بودن در پایین شکم، احساس ناراحتی در کشاله ران و یا کمر و رابطه جنسی دردناک. روش های درمانی متفاوت است و عبارت است از: انجام ورزش های مخصوص و عمل جراحی.

16- سندرم گرفتگی لگن : ورم سیاهرگ در پاها که واریس نام دارد، برخی مواقع در قسمت لگن گسترش می یابد. لذا خون در وریدهای لگن برمی گردد و باعث متورم و دردناک شدن آنها می گردد، به همین خاطر به نام سندرم گرفتگی لگن خوانده می شود. در این بیماری، هنگامی که می خواهید بنشینید و یا بایستید، درد بدتر می شود. دراز کشیدن ممکن است به کاهش درد کمک کند. روش هایی برای درمان این سندرم وجود دارد و بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

17- بافت های زخمی یک علت درد زیر شکم خانمها است. اگر شما عمل جراحی در قسمت لگن یا پایین شکم انجام داده باشید، از قبیل آپاندکتومی (برداشتن آپاندیس)، درد مداومی در بافت جراحی شده خواهید داشت. گاهی چسبندگی داخلی، در بین اندام ها و یا ساختارهایی که متصل نیستند، تشکیل می شود.چسبندگی شکمی می تواند باعث درد و دیگر مشکلات گردد و بستگی به منطقه مورد حمله دارد. در برخی مواقع، چسبندگی باید با عمل جراحی برداشته شود.

18- ولوودینی Vulvodynia یک درد مزمن در زنان می باشد که علامت مخصوصی ندارد. درد در منطقه دهانه واژن رخ می دهد. این درد می تواند ممتد و یا عودکننده باشد.اغلب این درد را به احساس سوزش و یا تیر کشیدن توصیف می کنند. دوچرخه سواری و یا داشتن رابطه جنسی این درد را بدتر می کند. این درد به علت عفونت نمی باشد. روش های درمانی از دارو درمانی تا فیزیوتراپی متفاوت است.

علت درد زیر شکم خانمها
علت درد زیر شکم خانمها

علل درد در ناحیه تحتانی شکم

می توان گفت تمام زنان درد در پایین شکم خود را در بازه های زمانی مختلف از زندگی تجربه می کنند. اغلب این درد با دوره قاعدگی آنها در ارتباط است.

در بسیاری از موارد تشخیص علت دقیق درد دشوار است اما با توجه به ویژگی های خاص درد، پزشک می تواند مشکل را تشخیص دهد.

شایع ترین علل درد در ناحیه تحتانی شکم در زنان می توانند موارد زیر باشند:

  1. اختلال در سیستم ادراری مانند مشکلات مثانه یا کلیه
  2. مشکل در روده
  3. اختلال در سیستم تولید مثل مانند رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها

اختلال در سیستم ادراری

عفونت ادراری یک بیماری شایع است که می تواند علائمی مانند سوزش در هنگام ادرار و تکرر ادرار را به وجود بیاورد.

عفونت می تواند به کلیه ها نیز برسد (پیلونفریت) و در آنها پخش شود که این بیماری باعث می شود شما احساس ناخوشی همراه با تب و کمر درد داشته باشید.

اگر درد شما شدید باشد و از کمر شروع شود و به کشاله های ران برسد، ممکن است پزشک نسبت به ابتلا به سنگ کلیه مضنون شود. در موارد بالا، پزشک برای تشخیص علت ناخوشی شما، برایتان آزمایش ادرار تجویز خواهد کرد.

اگر شما به وجود خون در ادرار مواجه شدید حتما برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

ایجاد تومور در سیستم ادراری چندان شایع نیست اما به هر حال بسته به مدت زمان بروز علائم و سایر فاکتورهای دیگر، ممکن است پزشک نسبت به این قضیه مشکوک شود و آزمایش های لازم را برایتان تجویز کند.

بیماری های روده

یبوست و اسهال، هر دو می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه تحتانی شکم شوند. این نوع درد اغلب ثابت نبوده و می آید و می رود.

نفخ و باد کردن یکی از مشکلات شایع است که ممکن است به خاطر مشکلات روده به وجود بیاید.

بسیاری از مردم در سراسر جهان به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند که می تواند باعث اسهال، یبوست و نفخ شود.

اگر شما متوجه وجود خون در مدفوع خود شدید و یا مدفوع شما تیره رنگ بود حتما به پزشک مراجعه کنید. این حالت نیازمند بررسی های بیشتر توسط پزشک است.

اختلال در سیستم تناسلی

منشا درد می تواند رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها باشد. این نوع درد معمولا در قسمت وسط و پایین شکم احساس می شود.

اگر بیشتر در طرفین احساس شود احتمال دارد از تخمدان ها نشات بگیرد.

درد ناشی از رحم معمولا در دوران قاعدگی بدتر می شود.

برخی از شرایط موثر بر سیستم تولید مثل می تواند منجر به احساس درد در هنگام مقاربت شوند. به این وضعیت “مقاربت دردناک” گفته می شود که در صورت مشاهده آن باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

برخی از بیماری ها و وضعیت هایی که بر سیستم تناسلی تاثیر می گذارند عبارتند از:

آندومتریوز
فیبروئید
بیماری های التهابی لگن
کیست تخمدان
مشکلات مربوط به مراحل اولیه دوران بارداری مانند سقط جنین یا بارداری خارج از رحم

پزشک چه کاری می تواند برای شما انجام دهد؟

پزشک سوالات متعددی را در مورد قاعدگی، دفع ادرار و مدفوع از شما خواهد پرسید. همچنین ممکن است در مورد وجود سایر علائم مانند تب، تهوع و استفراغ از شما سوالاتی بپرسد.

همچنین ممکن است سوالاتی در مورد روابط عاطفی، زندگی خانوادگی، زندگی شخصی، کار و روابط جنسی از شما بپرسد.

سپس پزشک شما را معاینه خواهد کرد. ممکن است این معاینه شامل معاینه واژن و یا مقعد و یا هر دو باشد.

ممکن است پزشک برای شما آزمایش ادرار تجویز کند.

اگر شکم درد شما همراه با ترشحات واژن یا سایر علائم مربوطه باشد ممکن است پزشک از واژن شما نمونه سواب بگیرد.

همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق تر مشکل شما برای شما سونوگرافی نیز تجویز کند. در برخی موارد پزشک عمومی بسته به نوع مشکل، شما را به یک متخصص ارجاع خواهد داد.

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا