شیوه های درمان لکنت زبان کودکان

درمان لکنت زبان کودکان نیاز به دانستن نکاتی دارد که ما برای شما در این بخش از مجله پزشکی آسان طب اماده کرده ایم. در اولین قدم برای درمان لکنت زبان کودکان نباید او را هنگام حرف زدن مسخره کنید. همچنین آرامش و شمرده جرف زدن را در گفتگوها به او بیاموزید. محبت کردن در این شرایط را به کودک فراموش نکنید.

درمان لکنت زبان کودکان

درمان لکنت زبان کودکان

لکنت زبان یک مشکل گیج کننده وخسته کننده برای فرد گوینده و شنونده است.لکنت زبان معمولا یک رخداد تکاملی موقت در میان کودکان 5 ـ 2ساله است که بتدریج با روان شدن کودک در استفاده از زبان مادری ازبین میرود.با این حال کودکانی که تا بعد از 5 سالگی همچنان دچار لکنت زبان هستند. دربیش از 80% موارد ممکن است لکنت زبان در کودکان تا اواخر دوره بلوغ بهبود یابد. این عارضه در میان پسران 3 تا 4 برابر دختران است.

درمان لکنت زبان کودکان

لکنت زبان کودکان زمانی پدید می آید که در جریان طبیعی گفتار ، وقفه ای ناگهانی و غیرطبیعی به واسطه تکرار صداها ، هجاها ، کلمات و گیر یا قفل شدن دهان ایجاد می شود که بعضاً با حرکاتی همچون چشمک زدن.حرکت دادن بازوها وتنفس نامنظم وگاهی وقفه های تنفسی همراه است. وجود این حرکات معمولا همراه با موارد شدید اختلال بوجود میاید و اغلب باسخ مناسبی به درمان لکنت زبان ـ برخلاف انواع خفیف ـ ندارد.

در آغاز بروز لکنت زبان کودکان ، کودک ممکن است نسبت به مشکل خود هشیار نباشد اما به تدریح هشیاری نسبت به اختلال پیدا کرده و مکانیزم هایی برای اجتناب از روانی کلامی خود و پاسخهای هیجانی به وجود می آیند.

ترفندهایی برای درمان لکنت زبان کودکان

1ـ سعی کنید اولین لکنت زبان کودکان را نادیده بگیرید: از تنبیه و مسخره کردن کودک خودداری شود و هنگام صحبت کردن او را به عجله نیندازید و اجازه مکالمه تا زمان پایان جمله یا جملات مورد نظر به کودک داده شود.

2ـ ارامش در حین صحبت کردن را به کودک بیاموزید: با کودک شمرده و آرام صحبت شود و از کودک درخواست شود که آهسته و با آرامش صحبت کند.

3ـ تنظیم تنفس رابه کودک بیاموزید.

4 ـ حساسیت کودک را نسبت به موقعیت هایی که میتواند تشدید کننده لکنت زبان باشد ازبین ببرید.

5 ـ از مکالمات تلفنی برای کاهش اضطراب مکالمه حضوری و تقویت گفتاری استفاده شود.

6ـ کودک برای درست صحبت کردن تحت فشار قرار داده نشود.

7ـ زمانی که کودک از ناهنجاری گفتاری خویش صحبت می کند صحبت های وی قطع نشود.

8ـ با محبت و علاقه با کودک رفتار شود. کودک را در آغوش گرفته ، نوازش کنید.

9ـ در مواقعی که کودک دچار حالات عصبانیت و هیجان است کمتر با او صحبت شود و در آرام کردن وی تلاش شود.

10ـ اگر لکنت زبان کودک شما شدید بوده یا درحال تشدیداست ویا احساس می کنید با اقدامات شما بهبودی چندانی دران حاصل نشده است به افراد متخصص مانند روانبزشکان اطفال و بدنبال ان به گفتار درمان و مشاوران و روان درمان گران مراجعه نمایید.

به نظر شما خوردن تخم کبوتر در لکنت زبان تاثیر دارد؟

آسان طب در این مورد مقاله و گزارشی را برای شما آماده کرده است که در این لینک ( درمان لکنت زبان با تخم کبوتر ) میتوانید راسخ و یا خرافی بودن این تفکر را مشاهده و مطالعه کنید.

لکنت زبان کودکان
لکنت زبان کودکان

لکنت زبان کودکان موضوع این بخش از اسان طب بود . همانطور که دیدید علت لکنت زبان کودکان و راه درمان لکنت زبان کودکان متفاوت است. پیشنهاد می کنیم در این باره حتما با پزشک مشورت کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا