Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
نمونه گیری مایع نخاعی چگونه انجام می شود؟ – مجله آسان طب

نمونه گیری مایع نخاعی چگونه انجام می شود؟

نمونه گیری مایع نخاعی یک آزمایش است که طی آن مایع مغزی نخاعی را برای آزمایش با سرنگ می گیرند تا برخی بیماری ها مثل مننژیت را تشخیص دهند. برای این آزمایش اکثرا روی تختی می خوابند و زانوهایشان را بغل می کنند. سپس به بخش مورد نظر بی حسی زده و بعد با سوزن کارشان را انجام می دهند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره نمونه گیری مایع نخاعی اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

نمونه گیری مایع نخاعی

نمونه گیری مایع نخاعی چیست؟

نمونه گیری مایع نخاعی (که گاهی بذل کردن مایع نخاعی) نیز گفته میشود رویه ای است که در طی آن نمونه ای از مایع مغزی نخاعی (CSF ) برای آزمایش گرفته می شود. CSF مایعی است که مغز (مغز پیشین) و نخاع را احاطه کرده است. از این آزمایش عموما برای تشخیص مننژیت (عفونت پرده های مغز -ساختاری که مغز و نخاع را احاطه کرده است) استفاده میشود. از آن همچنین برای کمک به تشخیص برخی شرایط دیگر مغز و نخاع استفاده می شود.

مایع نخاعی

نمونه گیری مایع نخاعی چگونه انجام میشود؟

در اغلب موارد نمونه گیری مایع نخاعی به صورت اضطراری برای شناسایی سریع مننژیت صورت می گیرد. در برخی موارد نیز به صورت سرپایی برای دلایل دیگر انجام میشود.

معمولا بر روی تختی به بغل می خوابید و زانوهایتان را در سینه جمع می کنید. گاهی هم در حالی که نشسته اید و به جلو بر روی بالشتی خم شده اید این کار انجام می گیرد و پزشک منطقه پایین پشت را با مواد ضدعفونی کننده تمیز می کند. سپس در محل در قسمت کوچکی از پوست در فضای بین دو مهره پایینی (ستون فقرات) کمی ماده بی حسی تزریق میشود. در ابتدا کمی سوزش دارد اما بعدا پوست را بی حس می سازد.

سپس دکتر سوزن را وارد پوست و بافتهای بین دو مهره در فضای اطراف نخاع که با CSF پر شده است می کند. چون پوست با مواد بی حسی موضعی بی حس شده است، اغلب افراد احساس درد نمی کنند اما با داخل شدنسوزن  ممکن است احساس فشار نمایند. با این وجود، برخی احساس درد  در پشت و یا در پا در زمان ورود سوزن به داخل دارند.

کمی از مایع توسط سوزن گرفته میشود و در مکانی استریل جمع آوری میشود. اگر احتمال مننژیت باشد نمونه بهآزمایشگاه فرستاده میشود تا باکتری زیر میکروسکوپ بررسی شود. همچنین این مایع کشت داده می شود تا ببینند آیا باکتری رشد می کند و از چه نوعی هستند. این مایع همچنین اگر لازم باشد برای پروتئین، قند و دیگر مواد شیمیایی آزمایش می شود. گاهی پزشک فشار مایع را نیز ارزیابی می کند.به گزارش آسان طب؛این کار با اتصال یک لوله خاص به سوزن انجام میشود که با این کار می توان فشار مایع را در حین خروج از سوزن اندازه گیری کرد.

سوزن معمولا حدودا یک تا دو دقیقه داخل بدن است. به محض جمع آوری میزان مایع مورد نیاز، سوزن بیرون کشیده میشود و یک مشمع چسب دار در محل ورود سوزن قرار داده میشود.

نمونه گیری مایع نخاعی

آیا نمونه گیری مایع نخاعی ریسک یا عوارض جانبی دارد؟

برخی بعد از آزمایش نمونه گیری مایع نخاعی دچار سردرد میشوند که معمولا بعد از چند ساعت از بین می رود. بهتر است بعد از آزمایش چند ساعت به پشت بخوابید با این کار احتمال سردرد کاهش می یابد. مشکلات دیگر نادر هستند-مثل عفونت یا خونریزی در محل ورود سوزن. هر گونه آسیبی در نتیجه نمونه گیری مایع نخاعی به مغز یا نخاع نادر است.

نمونه گیری مایع نخاعی

نمونه گیری مایع نخاعی موضوع این بخش از سایت اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه این بخش از اسان طب بهره کافی را برده باشید.

در نمونه گیری مایع نخاعی با سرنگ کمی از مایع نخاع ازمایش گرفته می شود تا مشکل شخص کشف شود.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52