علل و راه درمان کری ( ناشنوایی )

کری و مشکلات شنوایی

کری ( ناشنوایی ) چیست ؟

ناشنوایی ( کری ) ممکن است خفیف، متوسط، یا مفرط باشد. افراد مبتلا به کری خفیف برای شنیدن صداها ، به خصوص صدای تکلم افراد در محیط های شلوغ ، کمی دچار اشکال می شوند. مبتلایان به کری متوسط، بدون استفاده از سمعک دچار اشکال شنوایی هستند. افراد مبتلا به کری شدید، حتی با سمعک باید از لب خوانی استفاده کنند.

کری و ناشنوایی

در اشخاص دچار کری مفرط، درک اصوات تکلمی فقط با لب خوانی امکان پذیر است. کری میتواند موجب اشکال در برقراری ارتباط شود و این افراد در خطر انزوای جسمی و اجتماعی قرار دارند. در افراد دچار کری کامل یا ناشنوایی نسبی خطر بروز حوادث بیشتر است زیرا ممکن است این افراد صداهای هشدار دهنده و آژیر ها را نشنوند.

یک نفر از هر پنج نفر در کشور انگلیس دچار مشکلات شنوایی است.

در کشور انگلیس حدود 9 میلیون نفر دچار کری و یا ناشنوایی نسبی هستند. حدود 698000 نفر از این عده مبتلا به کری شدید یا مفرط هستند. در ایالات متحده از هر 1000 کودک ( زیر 18 سال ) ، 17 نفر دچار کاهش شنوایی هستند.

در سال 2000 تصویب شد که هر نوزاد در کشور انگلیس باید طی 48 ساعت اول تولد تحت آزمایش شنوایی قرار گیرد. حدود 13 نفر از هر 1000 نفر ، با ناشنوایی متولد و یا هنگام جوانی دچار ناشنوایی می شوند ( 4 نفر از هر 13 نفر مزبور مبتلا به کری مفرط هستند.)

حدود یک نفر از هر 1000 کودک، در سه سالگی ناشنوا است. این میزان در کودکان 9 تا 16 سال به 2 در 1000 کودک می رسد.

با این حال، شایع ترین علت کاهش شنوایی، افزایش سن است و سه چهارم افراد ناشنوا، بالای 60 سال سن دارند. از سن 40 سالگی میزان مردان مبتلا به ناشنوایی یا کم شنوایی بیشتر از زنان است.به گزارش آسان طب،در افراد بالای 80 سال، میزان زنان مبتلا به ناشنوایی، یا کم شنوایی بیشتر از مردان است. علت این مساله افزایش احتمال ناشنوایی در زنان نیست بلکه علت، آن است که احتمال طولانی تر بودن عمر زنان بیشتر است.

در صورتی که تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد علل کاهش شنوایی دارید به اینجا ( کم شنوایی ) مراجعه و اطلاعات مورد نیاز را بدست آوردید.

علل مشکلات شنوایی

کاهش شنوایی ممکن است در نتیجه آسیب یا گسیختگی هر قسمت از دستگاه شنوایی ایجاد شود. علل کاهش شنوایی از مسدود شدن مجرای گوش با سِرومِن ( واکس داخل گوش ) تا تغییرات ناشی از افزایش سن در سلول های حسی حلزون ، یا آسیب مغزی متغیر هستند. علل شایع ناشنوایی در بزرگسالان عبارتند از پیر گوشی ( کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن )، عوارض دارویی، نوروم آکوستیک و بیماری مِنیِر .

علل شایع ناشنوایی در کودکان عبارتند از اختلالات ارثی، عفونت طی دوران بارداری، مادر، منژیت، ضربه سر و گوش چسبناک.

علل موقتی شایعی که موجب کاهش شنوایی می شوند عبارتند از وجود سِرومِن ( واکس ) در گوش، عفونت، گوش چسبناک و وجود جسم خارجی در گوش.

سر و صدا و کاهش شنوایی

تماس بیش از حد با سر و صدا، از علل مهم نوع خاصی از کاهش شنوایی است که تا 50% از افراد ناشنوا به این علت دچار ناشنوایی می شوند. اگر چه غالباً گوش دادن به موسیقی با صدای بلند ( نظیر استفاده از هدفون و دستگاه پخش MP3 ) را عامل این نوع ناشنوایی دانسته اند، صدای ناشی از تراکتور ( در کودکان کشاورزان )، سر و صدای حاصل از هواپیما، حتی استفاده از تلفن بی سیم می توانند موجب ناشنوایی شوند. واکسیناسیون بر ضد عفونت ها و اجتناب از سر و صدای بلند خطر ناشنوایی را کاهش می دهند. خارج کردن واکسن یا اجسام خارجی داخل گوش و درمان عفونت ها و گوش چسبناک به بهبود شنوایی کمک می کنند. استفاده از سمعک و در بعضی از افراد کاشت حلزون منجر به بهبود شنوایی می شود.

کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی ( SSHL ، کری ناگهانی )

کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی ( Sudden Sensorineural Hearing Loss SSHL ) یا کری ناگهانی می تواند به صورت کاملاً ناگهانی و یا تا 3 روز ایجاد شود و اورژانس پزشکی به شمار می آید. افراد مبتلا باید فوراً به پزشک مراجعه کنند تا به وسیله تست شنوایی مشخص شود که آیا به کری ناگهانی دچار شده اند یا نه؟

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست شنوایی سنجی به اینجا ( شنوایی سنجی ) مراجعه و اطلاعات لازم رو کسب کنید.

چنانچه حداقل 30 دسی بل کاهش در سه فرکانس مرتبط با یکدیگر موجود بود، کری ناگهانی ( SSHL ) تشخیص داده می شود. دسی بِل ( decibel ) مقیاسی برای تعیین سطح صدا است. سطح 30 دسی بل، نصف حد صدای مکالمه عادی است. فرکانس ( تواتر ) راه دیگر اندازه گیری صدا است. فرکانس ها ، امواج صوتی را اندازه گیری می کنند و کمک می نمایند تا مشخص شود چه عاملی، یک صدا را از صدای دیگر متفاوت می سازد.

در هر 9 نفر از 10 نفر فرد مبتلا به کری ناگهانی (SSHL )، فقط یک گوش مبتلا می شود. بسیاری از افراد هنگامی که صبح، هنگام گوش کردن به صدای تلفن به ناشنوا شدن خود پی می برند. عده ای دیگر بلافاصله قبل از ناشنوا شدن، صدایی شبیه به «پوپ» می شنوند. افراد مبتلا به کری ناگهانی اغلب دچار گیجی یا زنگ زدن گوش، یا هر دو می شوند. بعضی از مبتلایان بدون مداخله پزشکی، اغلب ظرف 3 روز به طور کامل بهبود می یابند که به آن خود به خود گفته می شود. بقیه به آهستگی و طی 1 تا 2 هفته بهبود پیدا می کنند. اگر چه احتمال بهبود خوب تا عالی وجود دارد، در 15% از مبتلایان به کری ناگهانی ( SSHL ) کاهش شنوایی با گذشت زمان بدتر می شود.

هر سال حدود 4000 مورد جدید کری ناگهانی ( SSHL ) در ایالات متحده روی می دهد. این نوع ناشنوایی ممکن است در هر فردی ایجاد شود ولی بنابر دلایل ناشناخته غالباً در 30 تا 60 سالگی روی می دهد.

علل و تشخیص کری (ناشنوایی ) ناگهانی

اگر چه بیش از 100 علت برای کری ناگهانی وجود دارد به ندرت می توان به طور دقیق یک علت اختصاصی برای آن تشخیص داد. تنها حدود 10 تا 15 درصد از بیماران مبتلا به کری ناگهانی ( SSHL ) از عامل ناشنوایی خودآگاهی دارند. به طور معمول، تشخیص بر اساس سابقه پزشکی بیمار صورت می گیرد.

علل احتمالی کری ناگهانی عبارتند از :

 • بیماری های عفونی
 • ضربه، مانند ضربه به سر
 • رشد غیر طبیعی بافت
 • بیماری های ایمو نو لوژیک مثل سندرم کوگان
 • علل سمی ، مثل مار گزیدگی
 • داروهای موثر بر شنوایی ( داروهایی که موجب صدمه گوش می شوند )
 • مشکلات گردش خون
 • علل عصبی ، مانند اسکلروز مولتیپل ( MS )
 • در ارتباط با بیماری هایی مثل بیماری مِنیِر ( meniere )

درمان کری ناگهانی ( ناشنوایی ناگهانی )

بیماران مبتلا به کری ناگهانی ( SSHL ) باید بلافاصله به وسیله پزشک بررسی شوند. پزشکان معتقدند امداد پزشکی سریع به این بیماران ، شانس بهبود را افزایش می دهد. درمان های مختلفی برای کری ناگهانی ( SSHL ) به کار می رود ولی هنوز مشخص نشده است که در هر مورد ، کدام درمان ، بهترین است. در صورت تشخیص علت اختصاصی ، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود و یا پزشک توصیه کند که بیمار هر نوع داروی مصرفی را که می تواند موجب تحریک یا آسیب گوش شود قطع نماید.

کری ناگهانی

متداولترین درمان کری ناگهانی ( SSHL ) ، به ویژه در موارد با علت ناشناخته ، استفاده از استرویید ها است. استرویید ها معمولاً در بسیاری از بیماری ها و غالباً برای کاهش التهاب تورم و کمک به بدن برای مبارزه با بیماری تجویز می شوند. استرویید ها به بعضی از افراد مبتلا به کری ناگهانی ( SSHL )  که دچار اختلالات موثر بر دستگاه ایمنی هم هستند کمک می کنند.

روش دیگر که به بعضی از بیماران کمک می کند، استفاده از رژیم کم نمک است. پژوهشگران معتقدند که این روش به مبتلایان به کری ناگهانی ( SSHL ) که دچار بیماری مِنیِر ( اختلال شنوایی همراه با اختلال تعادلی ) هم هستند کمک می کند.

درمان کری

درمان کری یا ناشنوایی موضوع این بخش از اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه این مقاله بهره کافی را برده باشید.

یادتان باشد به محض اینکه حس کردید صدا را بد می شنوید پزشک گوش مراجعه کنید تا به درمان شما بپردازد.

همچنین هیچ وقت در محیط های پر سر و صدا قرار نگیرید تا به شنوایی تان اسیب نرسد.

منبع : AsanTeb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام به من گفتن در اثر بیماری اوریون شنوایی گوش راست رو از دست دادم.ولی مادرم گفت که من واکسن زده بودم.میتونه دلیل دیگه ای داشته باشه؟و اینکه من خیلی جاها خوندم که اوریون گوش چپ رو درگیر میکنه نه راست
  من مشکل تعادل در تاریکی هم دارم آیا ارتباطی داره؟
  ممنونم

 2. سلام،من در اثر بیماری اوریون در کودکی شنوایی یک گوشم رو به طور کامل از دست دادم ایا در حال حاضر درمانی براش وجود داره؟

 3. باسلام. همسر من دچار ناشنوایی خفیف مادرزادی است.چون پدرمادرش دخترعمو پسر عمو هستند. آیا میتوانددغیرازسمعک ازروشهای جراحی بیخطر برای افزایش شنوایی استفاده کند؟

 4. ضمن عرض سلام خدمت دوستان
  پدرم 40روز پیش دچار کم شنوایی شد با رفتن به چندین دکتر شدت کم شنوایی بیشتر شد در حد کری ناگهانی .حالا دکتر میگه طی چند ماه اینده احتمال برگشت شنوایی هست. از دوستان درخواست راهنمایی دارم با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35