Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
خارش مقعد؛ تورم مقعد و بواسیر چیست؟ – مجله آسان طب

خارش مقعد؛ تورم مقعد و بواسیر چیست؟

تورم مقعد ، خارش مقعد و بواسیر همگی از مشکلات مربوط به مقعد است که باید به آن توجه شود. تورم مقعد میتوانید به دلیل مشکل هموروئید باشد که باید سریعا درمان شود. همچنین تورم مقعد یکی از نشانه های شقاق است. در این بخش درباره تورم مقعد و خارش مقعد اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. اگر علائم مشکوکی در خود دیدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تورم مقعد

تورم مقعد چیست؟

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید:

– هنگامی که خونریزی از مقعد دارید.

– هنگامی که در ناحیه ی مقعد درد شدید دارید.

– هنگامی که تب دارید.

– هنگامی که تورم توام با درد نیست ولی مداوم بوده و در طی دو هفته ی گذشته بزرگتر شده است.

علایم تورم مقعد

تورم مقعد معمولا ناشی از هموروییدی است که در آن لخته ای از خون تشکیل شده باشد. معمولا یک برآمدگی فوق العاده دردناک به وجود می آید.

تورم مقعد هم چنین ممکن است نشانه ای از وجود شقاق (شکافی که در پوست ناحیه یم قعد به وجود می آید)، کیست، آبسه و یا حتی بیماری های مقاربتی باشد. تورم مقعد

تسکین علایم تورم مقعد

در بیشتر موارد تورم مقعد در طی دو تا سه روز بهبود می یابد. اما در اینجا روش هایی جهت تسریع بهبود و یا پیشگیری از بروز خواهد آمد. 

استفاده از یک معجون برای درمان تورم مقعد

پارچه ای را به مقدار مساوی گلیسیرین و روغن فندق آغشته کنید و برای حدود یک ساعت در موضع متورم قرار دهید. این دستوری است که دکتر سولیوان جراح کولون و مقعد می دهد. گلیسیرین به بهبود تورم کمک میکند و روغن فندق با خاصیت انقباضی و کاهش جریان خون موجب تسکین آزردگی پوست می شود. هر دو ماده در داروخانه ها به صورت بدون نسخه موجود می باشند. 

برای درمان تورم مقعد موضوع را سرد کنید

دکتر سولیوان می گوید: یخ برای تورم مقعد حاد که به صورت ناگهانی به وجود می آیند مفید است، در حالی که گرما برای تورم های مزمن اثر بخش است. برخی از بیماران یخ را خرد کرده در کیسه می ریزند و آن را در موضع التهاب قرار می دهند.

قرار گرفتن در آب برای درمان تورم مقعد

برای درمان تورم مقعد روزی دو تا سه مرتبه باسن خود را در آبی با حرارت 110 تا 115 درجه فارنهایت برای مدت 15 دقیقه قرار دهید . این کار به کاهش تورم کمک میکند . پاها را به راحتی از یکدیگر باز کنید و اجازه دهید آب به ناحیه ی ملتهب برسد. 

استفاده هیدروکورتیزون برای درمان تورم مقعد 

کرم و پماد هیدروکورتیزون می توانند به فروکش نمودن التهاب کمک کنند. دکتر اریک آندرسون، پزشک خانواده می گوید. به گزارش آسان طب اگر هیدروکورتیزون به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند برای بیماری مفید باشد. البته شما نیازمند مقدار زیادی از این دارو نمی باشید. شما باید از فرآورده هایی استفاده کنید که حاوی کورتون هایی با کمترین توان باشند و آنها را مستقیما در موضع استفاده کنید.

برای درمان تورم مقعد از غذاهای فیبردار استفاده کنید.

زور زدن بیش از حد هنگام دفع موجب تورم می شود.

پزشکان می گویند مصرف منظم غذاهای سرشار از فیبر نظیر لوبیا، میوه خام، سبزیجات، نان ها و غلات سبوس دار موجب نرم شدن مدفوع و تسریع در گذر آن از لوله ی گوارش خواهد شد.

بواسیر چیست؟

رشته ای از رگ های بزرگ پر خون را که از انتهای روده مستقیم و درست داخل عضله تنگ قرار دارد بواسیر نامند. عضله تنگ عضله ایست که تخلیه فضولات را در اختیار دارد.

بواسیر از امراض شایعی است که بسیاری از اشخاص به آن دچار می باشند و علت بروز این بیماری تقریبا همیشه از یبوست است. زیرا بیمار برای رفع حاجت بزور متوسل می شود و این زور مکرر رگهای انتهای روده را گشاد متورم می سازد.

در خروج از مقعد ممکن است آجری را داغ کرده و یک تکه نمد یا کهنه ای را بر روی آجر گذارند آنگاه زرده تخم مرغ را بر آن بنهد و بر رویش بنشینند تا زرده ی تخم مرغ بالا رود تا داخل مقعد گردد اگر قدری کتیرا و گل ارمنی بر زرده ی تخم مرغ بپاشند رفع ورم و خونریزی نماید.

در تسکین ورم و درد بواسیر مصطکی، مقل ارزن یا جزیری و نبات همه مساوی کوفته و بیخته بقدر فندق ظهر و همین مقدار عصر بخورند.

زرده تخم مرغ با آرزد جو و روغن گل مخلوط نموده جهت ورم و ضربان بواسیر ضماد نمایید. یا کنجد را کوبیده با روغن گل و سفیده تخم مرغ ضماد نمایید. جهت درد و سوزش آن مفید است.

پیاز را در خاکستر گرم پخته با هم وزن او روغن تازه گاو ضماد نمایند ، زرده تخم مرغ هم به تنهایی خوب است.

روشهایی برای درمان تورم مقعد

ورم مقعد در بسیاری موارد بعد از دو یا سه روز به آرامی فروکش می‌کند. ولی می‌توان کاری کرد که زودتر بهبود یابد یا از شروع مجدد آن جلوگیری کرد.

معجون بسازید. پارچه‌ای را در مخلوط مقادیر مساوی گلیسیرین و هامایلس فرو برده و آن را حدود یک ساعت بر روی ناحیهٔ متورم بگذارید. گلیسیرین التهاب را کم می‌کند و هاماملیس که قابضی با اثر جمع‌کننده است، تحریک پوست را آرام می‌کند. هر دو این مواد را بدون نسخه می‌توان تهیه کرد.

آن را خنک کنید. گاهی یخ راه علاج است. یخ برای التهاب‌هائی که ناگهانی به وجود می‌آیند خوب است. بعضی از بیماران یخ خرد شده را در یک دستکش لاستیکی ریخته و روی ناحیهٔ متورم می‌گذارند.

حمام نشستن. گذاشتن ناحیهٔ متورم در تشت آب ۴۳ تا ۴۶ درجه سانتی‌گراد به‌مدت ۱۵ دقیقه و دو تا سه بار در روز هم می‌تواند به تسکین التهاب کمک کند. هنگام نشستن پاهای خود را به دو طرف شل کنید تا آب کاملاً به نقاط متورم برسد.

هیدروکورتیزون به‌کار برید. کرم‌ها و پمادهای مجاز هیدروکورتیزون می‌توانند تورم را کاهش دهند. هیدروکورتیزون در بیمارانی که آن را به‌جا استفاده می‌کنند مفید و بی‌ضرر است. برای این کار نیازی به مصرف مقدار زیاد هیدروکورتیزون نیست.

تورم مقعد

سعی کنید داروئی با کمترین مقدار هیدروکورتیزون تهیه کرده و آن را طبق دستور به کار برید.

زیا در توالت نمانید. نشستن به مدت طولانی بر روی توالت و خواندن کتاب یا مجله شاید خوشایند باشد، ولی فشار زیادی بر روی ماهیچه‌های مقعد وارد کرده و شما را مستعد ناراحتی ناشی از ورم مقعد می‌کند.

غذاهای فیبردار بخورید. زور زدن زیاد به هنگام اجابت مزاج می‌تواند باعث ورم مقعد شود. پزشکان خوردن منظم مواد غذائی پرفیبر مثل غلات، میوه‌های تازه، سبزیجات، نان گندم سبوس نگرفته و حبوبات را توصیه می‌کنند، چون باعث نرم شدن مدفوع شده و به دفع راحت آن کمک می‌کنند.

خارش مقعد چیست؟

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

– چنانچه در ناحیه مقعد وجود یک توده را حس کنید.

– اگر مبتلا به دیابت هستید.

– اگر استرویید (کورتون) مصرف میکنید.

 – چنانچه فرزندان شما نیز از خارش مقعد شکایت میکنند.

علایم خارش مقعد

در میان تمامی نقاط بدن که خارش می گیرند، شاید خارش مقعد پریشان کننده ترین حالت باشد.  آنچه بسیار دشوار است نیاز جدی به توجه و رفع آن است.

خارش مقعد معمولا علامت آن است که مواد دفعی یا ترشحات بدن موجب تحریک پایانه های عصبی در ناحیه مقعد شده اند. البته عوامل متعددی وجود دارند و یافتن دلیلی اختصاصی برای ان ممکن است در پرده ای از ابهام قرار داشته باشد.

به احتمال قوی، همورویید، کرمک، شقاق، زیگیل و یا حساسیت نسبت به دستمال های توالت یا غذاها بیشترین دلایل بروز این مشکلات می باشند . خارش مقعد هم چنین ممکن است ناشی از عفونت های قارچی باشد. در موارد نادر، خارش مقعد ممکن است نشانه ای از وجود یک آبسه ، پولیپ و یا بیماری های مقاربتی باشد.

تسکین و درمان خارش مقعد

دکتر بروس اورکین استادیار و متخصص جراحی کولون و رکتوم می گوید: استفاده از کرم ها و پمادهای موجود در داروخانه ها، ممکن است راه نامطمئنی در مماشات با این ناراحتی باشد. این مواد ممکن است بیشتر زیان بار باشند تا مفید. در هر صورت این آسانترین راه حل است. در اینجا پیشنهادهایی برای از بین بردن خارش مقعد عذاب آور خواهد آمد.

مرکبات و ادویه ها را حذف کنید

دکتر جوان نوگوئراس می گوید: پزشکان از این امر کاملا مطمئن نیستند اما مرکباتی نظیر پرتقال و گریپ فروت و نیز غذاهای ادویه دار نظیر کاری و فلفل قرمز در برخی از افراد موجب دفع ترشحات محرک از ناحیه ی مقعد می شوند. به گزارش آسان طب با حذف این مواد از برنامه غذایی ممکن است مشکل خارش مقعد شما به راحتی حل گردد.

با استفاده از گاز (باند) این مشکل را مهار کنید

دکتر اورکین پیشنهاد می دهد که یک گاز یا یک پارچه ی نخی را در محل مقعد قرار دهید تا عرق و ترشحات دفعی را جذب نموده ، از بروز بثورات و خارش پیشگیری نماید

مانند مشت زنها رفتار کنید

دکتر اورکین هم چنین پیشنهاد میکند از لباس های زیر نخی استفاده کنید، چرا که رطوبت را بهتر از انواع نایلونی یا پلی استری جذب کرده ، جریان هوا را بهتر برقرار میکنند و بدین ترتیب باسن را خشک نگه می دارند.

رفع کرمک

کرمک عموما اطفال را گرفتار میکند، ولی دیگر افراد خانواده نیز ممکن است به این مشکل مبتلا شوند و دچار خارش های شدید شبانه گردند. پزشک داروی ضد انگل مناسب تجویز خواهد نمود و شما نیز باید لباس ها و ملحفه ها را در آب جوش بجوشانید تا از عود بیماری جلوگیری نمایید.

داروهای خود را بررسی نمایید

برخی از داروها می توانند موجب بروز خارش مقعد شوند .به طور مثال، آنتی بیوتیک ها اغلب موجب از بین رفتن باکتری های بی ضرری در ناحیه ی مقعد می شوند که از عفونت های قارچی خارش زا جلوگیری میکنند. چنانچه داروهای شما موجب بروز این مشکل می شوند با دکتر خود مشورت کنید.

با خشک کردن خارش خود را بر طرف کنید

پس از حمام گرفتن یا شنا کردن، باسن خود را با خشک کن مو به مدت 20 تا 30 ثانیه خشک کنید. این راه مناسبی برای پیشگیری از خارش است. به یک نکته توجه داشته باشید. چنانچه احساس سوختگی پیدا کردید، بدان معنی است که خشک کن نزدیک است و یا برروی درجه قوی است.

باسن برهنه ی خود را رو به آفتاب نگه دارید

دکتر اریک اندرسون پزشک خانواده از کالیفرنیا می گوید: اشعه ی ماورای بنفش آفتاب به پیشگیری و تسکین خارش و دیگر التهاب های ناحیه ی مقعد کمک میکند. برهنه نمودن باسن در برابر آفتاب روشی عالی برای رساندن نور خورشید، به مناطقی است که معمولا در تاریکی قرار دارند. همچون دیگر روشهای آفتاب گرفتن باید همیشه از یک کرم ضد آفتاب استفاده کنید و به تدریج زمان آفتاب گرفتن را زیاد کنید.

نگران نباشید

باور بکنید یا نه، چنانچه مضطرب و یا تحت فشار روانی باشید، ممکن است به خارش مقعد مبتلا شوید. از طریق یوگا، روش های تمدد اعصاب و یا ورزش می توانید خود را از این خارش رها سازید.

نوشیدن قهوه را کاهش دهید

دانه ی قهوه حاوی روغنی است که نمی توان آن را هضم کرد. دکتر گلداشتاین جراح کولون و رکتوم دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا می گوید: این روغن هنگام دفع موجب تحریک پوست ناحیه ی مقعد می شود. با محدودکردن نوشیدن قهوه به یک تا دو فنجان متوسط در روز به راحتی می توان این عارضه را مرتفع ساخت.

شست و شوی بدون خشک کردن

حفظ بهداشت راه مناسبی جهت ممانعت از خارش است. پس از هر بار دفع مقعد را با آب گرم بشویید و سپس موضع را بدون کشیدن، تنها با قرار دادن دستمال خشک کنید.

مشکل تورم مقعد را جدی بکیرید و از آن سر سری نگذرید. ممکن است ماندگاری این مشکل آسیب هایی به شما برساند.

پیشنهاد میکنیم سریعا به پزشک مراجعه کنید تا او علت را شناسایی کند.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره تورم مقعد در این بخش از آسان طب در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫1.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35