شناخت 12 علامت شایع افسردگی در مردان

افسردگی در مردان یکی از چالش‌هایی است که بسیاری از مردها در سنین مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. روند طبیعی افسردگی در مردان و زنان با یکدیگر کمی متفاوت هست حتی هر مرد با مرد دیگری نیز می‌تواند تفاوت داشته باشد. این اختلال روانی برای بسیاری از مردها می‌تواند حالتی از یاس و نا امیدی به دنبال داشته باشد که باعث جا ماندن از فعالیت های طبیعی روزانه شان و کار کردن گردد و این معضل اجتماعی اگر به موقع بررسی و درمان نشود ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را برای یک فرد یا خانواده‌ای که مسئولیت آن را دارد بوجود آورد.

افسردگی در مردان

افسردگی در مردان جوامع دارای فرهنگ سنتی

در بسیاری از جوامع و مخصوصا جوامع سنتی مانند ایران، مردان مسئولیت تامین بسیاری از نیازهای اصلی خانواده را به به دوش می کشند. حال اگر مرد خانواده دچار بیماری افسردگی گردد، می تواند تا سر حد فرو پاشیدن یک خانواده پیش رود. مردان افسرده با حالت غم و اندوهی که دست پیدا می کنند ابتدا علاقه خود به انجام به کارهای لذت بخش را ازدست می دهد و بعد کارهای روتین و متاسفانه گاهی پس از مدتی موقعیت های شغلی خود را از دست می دهند. این بیماری خانواده های سنتی تر که از نظر مالی بیشتر متکی به مرد است در این طور مواقع آسیب های جدی می بینند. روانشناسان با تحقیقاتی که از بین صدها مرد بدست آوردند به نشانه های افسردگی در مردان اشاره کرده اند که 12 مورد آن در زیر ذکر می کنیم:

1. خستگی بدن در بیماری افسردگی در مردان

در مردان افسرده تغییرات جسمی و عاطفی متعددی ایجاد می شود. برخی از آنها احساس خستگی و کوفتگی می‌کنند و از نظر حرکتی، حرف زدن و روند تفکر کندتر می‌شوند. به گفته کارشناسان مردان بیشتر از زنان از احساس خستگی و سایر نشانه های فیزیکی مربوط به افسردگی، به عنوان مهمترین شکایتشان خبر می دهند. پس اولین عامل در افسردگی مردان می تواند پیدایش خستگی باشد.

2. کم خوابی یا خواب زیاد

اختلالات خواب مانند بی خوابی، زود بیدار شدن در صبح یا خواب بیش از حد نشانه های رایج افسردگی در مردان هستند. طوری که برخی مردها با اینکه 12 ساعت در روز می‌خوابند باز هم احساس خستگی و خواب آلودگی دارند و هر دو ساعت یک بار نیز بیدار می‌شوند. و در نتیجه مشکلات خوابیدن نیز یکی از مهمترین نشانه‌های افسردگی در مردان است که معمولا برخی از مردان با مشاورین یا روانپزشکان متخصص خود در میان می گذارند.

3. پیدایش درد در ناحیه شکم یا کمر عاملی از افسردگی مردان

مشکلات سلامت مانند یبوست یا اسهال، دل درد و کمر درد در افراد افسرده رایج است. یک دلیل آن اختلالات خواب است که به دنبال آن پدید می آید. یعنی بدن فرصت انجام سیکل طبیعی خود بر روی سیستم گوارشی را پیدا نمی کند و دچار این درد ها می شوند. اغلب مردان متوجه نیستند که دردهای مزمن و اختلالات گوارشی کاملاً مرتبط با افسردگی هست و با گذشت مدت زیادی از این مساله هنوز پیگیر این اختلال روانی خود نیستند.

4. کج خلقی یا ساز مخالف زدن و زودرنجی

افسردگی در مردان

بسیاری از مردان افسرده دچار کج خلقی و زودرنجی هستند. علاوه بر آن پیدایش افکار منفی پس از آن یکی از جوانب رایج افسردگی در مردان هست. درواقع مردان از این لحاظ کج خلق به نظر می‌رسند که به طور مداوم افکار منفی در سر دارند. و بابت موضوعات ساده ممکن است بسیار ناراحت شوند.

5. اختلال در تمرکز  و تصمیم گیری

کند شدن سیستم تصمیم گیری و تمرکز بر روی موضوعات کاری و زندگی می‌تواند توانایی مردان در تحلیل اطلاعات را کاهش دهد و در نتیجه تمرکز بر کار کردن را دچار اختلال کند. وقتی افسردگی مرد را از افکار منفی پر می‌کند، نیروی فکری ایشان صرف فکر کردن به مسایل منفی شده و تمرکزش را بر امور زندگی سخت و دشوار می سازد. افسردگی در مردان و تأثیر آن بر تمرکز و تصمیم گیری مانند اختلال در کارکرد پردازشگر رایانه یا CPU است.

6. عصبانیت مکرر و پرخاشگری نشانه ای از افسردگی در مردان

برخی مردان افسردگی را با پرخاشگری و عصبانیت مکرر، از خود خصومت بروز می دهند. مردی که متوجه شود یک جای کار لنگ می زند ممکن است نیاز داشته باشد تا با اثبات اینکه او هنوز قوی و توانا است این نقص را جبران کند. عصبانیت و پرخاشگری متفاوت از کج خلقی است. عصبانیت یک احساس قوی است. برخی اوقات مردانی که در اثر افسردگی گوشه گیر شده اند زیر فشار دوستان و خانواده برای بازگشت به جامعه عصبانی و پرخاشگر می شوند.

7. استرس نشانه افسردگی در مردان

مردان بیش از زنان هنگام افسردگی از داشتن استرس خبر می دهند نه به این دلیل که استرس آنها بیشتر است بلکه به خاطر اینکه اعلام این موضوع برای آنها از نظر اجتماعی پذیرفته شده تر است. استرس و افسردگی همچنین می توانند علت و معلول یکدیگر باشند. تحقیقات نشان می‌دهد استرس طولانی مدت می‌تواند به تغییراتی در بدن و مغز منجر شود که می‌تواند به افسردگی بینجامد.

8. تشویش و اضطراب نشانه های افسردگی در مردان

تحقیقات نشان دهنده ارتباط قوی میان تشویش و اضطراب و افسردگی هستند. تشویش و اضطراب ممکن است در زنان نمود بیشتری داشته باشد اما برای مردان صحبت کردن در مورد آن راحت تر از زنان است. مردان ممکن است در مورد نگرانیشان در مورد از دست دادن شغل و سخت شدن تأمین نیازهای خود و خانواده شان صحبت کنند.

9. سوء مصرف مواد نشانه های افسردگی در مردان

سوء مصرف  متناوب مواد همراه با افسردگی است. تحقیقات نشان داده که افراد الکلی تقریباً دو برابر سایرین با افسردگی شدید روبه‌رو می‌شوند. این اتفاق برای مردان و زنان می‌افتد اما استفاده از مواد مخدر یا الکل برای پنهان کردن احساسات نامطلوب تاکتیکی است که بسیاری از مردان به جای دریافت مراقبت های بهداشتی به آن روی می آورند.

10. ناتوانی جنسی

افسردگی در مردان

از دیگر نشانه های افسردگی مردها، پیدایش ناتوانی های جنسی است. افسردگی می تواند یک دلیل معمومل برای از دست رفتن تمایلات جنسی و بروز اختلالات جنسی باشد و این مشکلی است که برخی از مردان معمولاً علاقه ای به گزارش آن ندارند یا از صحبت درباره آن امتنا می ورزند. بروز مشکلات جنسی می‌توانند از افسردگی ناشی شده و حتی آن را تشدید کنند. از طرفی این اختلالات جنسی می‌تواند نتیجه سایر شرایط بهداشتی مانند داروهای ضد افسردگی نیز باشد.

11. تردید و دو دل بودن در انجام امور روزانه

برخی از مردان به طور عادی در تصمیم گیری های مشکل داشته و دو دل هستند. اما اگر این حالتی تازه برای یک فرد باشد نگران کننده است. تصمیم گیری هم یک روند تحلیل اطلاعات است و افسردگی توانایی تصمیم گیری را کاهش می دهد.

12. فکر خودکشی نشانه های افسردگی در مردان

زنان بیشتر از مردان دست به خودکشی می‌زنند اما احتمال مرگ مردان اگر به خودکشی دست بزنند 4 برابر بیشتر از زنان است. یکی از دلایل این است که شیوه های خودکشی مردان مرگبارتر است. آنها بیشتر از سلاح گرم استفاده کرده و در اولین خودکشی موفق می‌شوند. مردان مسن تر احتمال خودکشی بیشتری دارند و پزشکان ممکن است متوجه علایم افسردگی در این گروه نشوند. در واقع بیش از 70 درصد قربانیان خودکشی در یک ماه قبل از خودکشی به روانشناس خود مراجعه کرده بودند.

افسردگی در مردان نشانه های زیادی دارد که در اینجا به برخی از انها اشاره کردیم. مردها هم مانند زن ها افسرده می شوند که باید سریع به فکر حل ان باشند . وگرنه در جامعه ، شغل و زندگی شان به مشکلات جدی برمی خورند. در کل بیشترین علت افسردگی مقایسه کردن خود با دیگران و حس بد بودن در جامعه است . مهمترین کسی که در این زمینه به ما کمک میکند خودمان هستیم. پیشنهاد می کنیم مقاله 7 خوراکی برای درمان افسردگی را مطالعه فرمائید!

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام
  مواردی که دوستان زحمت کشیدن واقعا درسته ولی من خواب رو خیلی قبول دارم. به شخصه وقتی خواب ام بهم میریزه شدیدا پرخاشگر میشم و خوب تو این مقاله هم دیدم که از نشانه های افسردگی هست بارها بقیه بهم گفتن که خیلی به این و اون گیر میدم. نمیدونم والا به نظرم هیچی خواب شب نمیشه. زندگی ملالت بار این روزا اگه بزاره آدم شبا واقعا بخوابه خیلی از مشکلات خودشون حل میشن. ارادت.

 2. سلام من حدود 5 ساله که افسردگی شدید داشتم و تا حالا کلی ام هزینه کردم برای مشاوره و درمان ش صد ها ساعت وقت گذاشتم رفتم پیش مشاوره و کلی داروی ضد افسردگی مثل فلوکستین، دلوکستین، پروپرانول، پاکسیل و غیره و ذالک برام تجویز میشد و مدت ها با دارو می خوابیدم. هیچ کدوم از روش ها برای درمان افسردگی م تاثیر نداشت چند ماه پیش تصمیم گرفتم برم ورزش کنم و خدا می دونه اغراق نمی کنم و لی ورزش صبحگاهی خیلی منو تحت تاثیر قرار داد. شاید باورتون نشه اما من بارها صبح که میرفتم پارک اشک از چشمام جاری میشد که چرا واقعا این همه مدت نمیومدم. دوست داشتم مردهایی که مثل اون دوران من بریدن برن و یه ماه فقط یه ماه تو پارک محله شون ورزش کنن ببینن چطور همه چی خودش درست میشه. البته توکل به خداوند متعال فراموش نکنید. خدا در قرآن می فرماید بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.
  ممنون از مسئولین این سایت برای مطالب خوبشون.
  الهی همه کسانی که افسردگی دارند چه مرد و چه زن خوب کن.
  آمین.

  1. سلام داداش. دمت کرم که تجربیاتت رو برای دیگرانم قرار دادی
   منم با ورزش خیلی موافقم البته من میرم باشگاه چون وقتی باشگاه میری کلی آدم دور و برت می بینی که ورزش می کنن صدای موزیک و همه چی باعث میشه انرژی ت بره بالا و از این فکرای چرت و افسردگی دور بشی
   انشالله همه مردای ایران که حقشون زندگی خوبه همیشه شاد باشن.
   فدات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52