چگونگی گرفتن تاریخچه از بیماران روماتیسمی

مهمترین شکایات بیماران روماتیسمی شامل درد ، خشکی ، ورم مفاصل ، عدم حرکت مفصل و یا ترس از معلولیت در اینده و غیره می باشد . هنگام مراجعه بیمار باید از همه ویژگی ها و ناراحتی های او مطلع شد تا بتوان بهترین روش درمان را به او توصیه کرد. در این بخش درباره بیماران روماتیسمی اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

سوالات از بیماران روماتیسمی

 

1-علت مراجعه و ماهیت ناراحتی آنها

2-از شروع بیماری تا زمان مراجعه چه اتفاقی رخ داده است و چه عوارضی به بار آمده

بیماران روماتیسمی
بیماران روماتیسمی

3-تاریخچه طبی و جراحی گذشته و داشتن سابقه ضربه

4-مانند هر بیماری بررسی سیستم تمام اعضاء و روابط آنها با سیستم عضلانی مفصلی و سابقه اجتماعی و شغلی

5- تاریخچه فامیلی

مهمترین شکایات بیماران روماتیسمی شامل درد ، خشکی ، ورم مفاصل ، عدم حرکت مفصل و یا ترس از معلولیت در اینده و غیره می باشد . به گزارش آسان طب پرسیدن شکایات بیمار مثل هر نوع پرسش درباره تمام اعضای بدن است ، بایستی در محیط صمیمانه توام با اعتماد بدون قطع کردن حرف های بیمار شروع شود و در مواقعی لازم سعی بر متمرکز کردن روی شکایت عمده بیمار شود .

جمع بندی بیماران روماتیسمی

پس از اتمام شکایت بیمار جمع بندی های زیر انجام شود :

1- چه چیزی علت مراجعه بیمار بوده و چه علامتی واقعا ناراحت کننده است .

2- طول مدت . زمان شروع و طرز پیشرفت بیماری را بدست آورید و اگر بیمار مزمن است ایا گاهگاهی بیمار احساس بهبودی برای مدت موقتی می نماید ؟

3- شدت بیماری را تخمین زده و یادداشت کنید . از روی معیارهای زیر می توان پی به شدت بیماری برد : توانایی کار در تمام طول ماه ، نیاز به بستری شدن و یا استراحت در منزل ، فعالیت های روزانه و انجام کارهای شخصی ، معیارهای مخصوص شدید بودن مانند از کار افتادگی ، نقل مکان از یک خانه به خانه دیگر به علت بیماری ، استخدام شخصی جهت کمک در منزل و غیره .

4- توانایی انجام اعمال فیزیولوزیک که با پرسش موارد زیر قابل تخمین است : در منزل : ایا بیمار روماتیسم خودش کارهایش را انجام داده و یا شخص دیگری کارهایش را انجام می دهد ؟

درکار : ایا بیمار همیشه به علت بیماری برای رفتن به محل کار از ماشین یا تاکسی استفاده می کند ؟ و همچنین غذا خوردن ، آشپزی ، نظافت خود را چگونه انجام می دهد ؟

5- تمام داروهایی که بیمار مصرف کرده و یا مصرف می کند ، یادداشت کنید .

بیماران روماتیسمی
بیماران روماتیسمی

6- از نظر بیماری فعلی Present Illness بایستی متوجه نکات زیر شد :

مفاصل به چه نحوی و با چه سرعتی مبتلا شده اند ، ایا نحوه شروع آنها تک مفصلی بوده یا پلی آرتیکولر ، ایا مهاجرتی بوده یا اضافه شونده ، ایا پس از مدتی بهبودی حاصل شده یا نه ، تعریف مهاجرتی به این صورت است که پروسه التهابی مفصل بکلی در آن مفصل بهتر شده و در یک مفصل دیگر ظاهر گردد ، و تعریف اضافه شونده یعنی وقتی که یک مفصلی گرفتار بوده و در عین حال در مفصل دیگری نیز همین بیماری ظاهر گردد . علاوه بر نحوه شروع بیماری روماتیسمی ، یک علامت مخصوص در بیماری های روماتولوزیکی همیشه از بیماران رماتیسمی پرسیده می شود و آن خشکی صبحگاهی Morning stiffness و طول مدت آن می باشد . این علامت دلیل بر التهابی بودن بیماری روماتیسمی خواهد بود. با توجه به تاریخچه و بررسی اندام ها می توان بیماری های استحاله مفصلی را از بیماری های التهابی تفکیک داد و اگر زمینه اضطراب وجود داشت به سندرم فیبرومیالژیا توجه نمود .

بیماران روماتیسمی
بیماران روماتیسمی

بیماران روماتیسمی باید به نکاتی توجه کنند تا اینکه نه تنها بیماری شان بدتر نشود بلکه بهبود هم یابد و درد شان تسکین یابد.

مقاله بالا را چند بار با دقیت بخوانید تا اطلاعاتتان درباره این بیماری افزایش یابد و بتوانید ان را تسکین دهید.

هدف ما اگاهی شما و کسب اطلاعات شما درباره بیماران روماتیسمی بوده است. امیدواریم  از مطالعه این مقاله بهره مند شده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا