قرص ضد بارداری (LD و HD و تری فازیک) 2 ویدیو

قرص ضد بارداری امروزه مصرف بسیار زیادی دارد. مصرف قرص‌ ضد بارداری خوراکی ترکیبی یکی از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری است. قرص های ضد بارداری به انواع مختلفی تقسیم می شوند. به عنوان مثال یکی از انواع آنها نوع اورژانسی است که شخص احتمال بیشتری می دهد اسپرم وارد رحم او شده باشد و باید سریع طبق دستور العمل از قرص های اورژانسی استفاده کنید. سه مورد از قرص های ضد بارداری شامل قرص های ال دی و اچ دی و تری فازیک است که در این بخش آنها را به شما معرفی می کنیم.

پیشگیری از بارداری با قرص‌های ضد بارداری

 

همه چیز در مورد قرص ضد بارداری

 

قرص ضد بارداری

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره قرص ضد بارداری اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را برده باشید.

قرص ضد بارداری (قرص ال دی و قرص اچ دی)

قرصهای ال دی و اچ دی به دو شکل ال.دی، و اچ.دی در بسته های ۲۱ عددی در داروخانه ها و درمانگاه ها موجود است. مقدار هورمونهای استروژن و پروژسترون قرص های اچ.دی بیشتر از قرص های ال .دی است. باید بدانید که وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص، به مدت ۲ تا ۳ ماه اهمیتی ندارد. در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد.

به مرور زمان پس از ۲ تا ۳ ماه  علائمی مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص برطرف خواهد شد. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرصها را پس از شام و قبل ازخواب مصرف کنید.( این نکته را یادآوری می کنیم که در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ می توان همراه با قرصهای پیشگیری، از قرصهای ویتامین (ب – B6) به مدت محدود استفاده کرد.)

حجم خون قاعدگی با مصرف این قرص ها به نسبت قبل از مصرف، کاهش می یابد که در صورت کم شدن بیش از حد و لکه بینی یک در میان و یا قطع کامل، باید به پزشک مراجعه کرد.

برای مصرف قرص LD محدودیت سنی وجود ندارد و می توان آن را تا سن ۴۵ سالگی و حتی بیشتر تحت نظارت و کنترل ادامه داد.

مزایای قرص ضد بارداری (قرص ال دی و قرص اچ دی)

قرص ضد بارداری

-کاهش میزان غدد خوش خیم پستان از مزایای مصرف این قرص ضد بارداری است

-کاهش میزان خونریزی قاعدگی و در نتیجه جلوگیری از کم‌خونی و رفع قاعدگی دردناک

-پیشگیری از حاملگی خارج از رحم

-کاهش میزان بیماریهای التهابی لگن

-کاهش میزان کیست خوش خیم و سرطان تخمدان

طریقه مصرف قرص ضد بارداری (قرصLD و قرص HD)

هر بسته حاوی ۲۱ قرص است و باید اولین قرص را از روز پنجم قاعدگی آغاز نمایید. در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی، در هر دو حال روزانه یک قرص مصرف کنید، تا بسته قرص تمام شود. پیشنهاد می کنیم قرص را پس از شام و پیش از خواب میل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نکند.

پس از اتمام بسته قرص، هفت روز کامل قرص نخورید و در روز هشتم بسته بعدی را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید. چنانچه تا هفت روز قاعدگی رخ نداد، به مرکز بهداشتی – درمانی یا پزشک مراجعه کنید. به گزارش آسان طب اگر یک شب مصرف این قرص را فراموش کردید تا نوبت مصرف قرص بعدی به محض یاد آوردن، یک قرص میل کنید. و اگر که دو شب پشت سر هم مصرف قرص ضد بارداری را فراموش کردید، در دو شب بعدی، هر شب به جای یک قرص دو قرص میل کنید و تا آخر بسته مجدداً هر شب یک قرص مصرف نمایید و علاوه بر آن، همزمان از روش پیشگیری دیگری مثل کاندوم استفاده کنید. چنانچه سه شب یا بیشتر مصرف قرص پیشگیری از بارداری را فراموش کردید، از مصرف بقیه قرص ها خودداری نموده، تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید. سپس از روز پنجم قاعدگی بسته جدید را آغاز کنید.

نکات مهم قرص ضد بارداری

-اثر قرص پیشگیری از بارداری یک هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود. در صورت انجام نزدیکی برای بارداری در این فاصله، باید علاوه بر مصرف قرص از روش دیگری، مثل کاندوم، استفاده کرد.

– قرص ها ی ضد بارداری را بصورت نا پیوسته، مثلاً یکماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید.

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص احتمال حاملگی وجود دارد:

-ابتلا به اسهال و استفراغ شدید.

-مصرف داروهای ضد سل و یا ضد تشنج.

-مصرف آنتی بیوتیکهایی،‌مثل آمپی سیلین و تتراساسکلین.

در هر یک از موارد فوق همزمان با مصرف قرص باید از یک روش پیشگیری دیگر، مثل کاندوم، استفاده کرد.

قرص های پیشگیری از بارداری برای چه افرادی مناسب تر است؟

-خانم هایی که خواهان یک روش مطمئن قابل برگشت پیشگیری از بارداری هستند.

-خانم هایی که قاعدگی منظم و دردناک دارند.

-خانم هایی که در سال های اول ازدواج به سر می برند.

موارد منع قرص های پیشگیری از بارداری

* در سردرد های میگرنی قرص ضد بارداری مصرف نشود

* بیماریهای قند

* صرع

* افسردگی شدید

* در حاملگی یا احتمال آن قرص ضد بارداری مصرف نشود

* اختلالات خونی

* افزایش چربیهای خون

* بیماری های کبدی و کیسه صفرا

* فشار خون

* سرطان پستان

* در خونریزی های نا شناخته رحمی قرص ضد بارداری مصرف نشود

* بیماریهای قلبی – عروقی

قرص ضد بارداری تری فازیک (سه مرحله ای)

قرص ضد بارداری

قرص های تری فازیک یکی از راههای پیشگیری از بارداری است. این قرص ها دارای سه رنگ با هورمون های متفاوت است و باید به طور مرتب از نقطه شروع مصرف گردد.

مزایای قرص های تری فازیک

-جلوگیری از حاملگی خارج از رحم

-کاهش کیست خوش خیم تخمدان

-کاهش میزان سرطان تخم دان

-کاهش میزان غدد خوش خیم پستان

-کاهش خونریزی قاعدگی

-جلوگیری از کم خونی

– رفع قاعدگی درد ناک

-کاهش میزان بیماریهای التهابی لگن

طریقه مصرف قرص ضد بارداری تری فازیک

بسته های قرص تری فازیک دارای ۲۱ عدد قرص می باشد. باید مصرف این قرص ها را تحت نظر ماما یا پزشک شروع نمود و از مصرف خود سرانهء آنها پرهیز نمود. اولین قرص را از اولین روز قاعدگی آغاز کنید و روزانه یک قرص تا ۲۱ روز میل نمایید. پس از پایان بسته قرص، هفت روز کامل قرص نخورید. در روز هشتم، بسته بعدی قرص را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید و چنانچه تا هفت روز خونریزی قاعدگی رخ نداد، به مرکز بهداشتی یا پزشک مراجعه نمایید.

فراموش کردن مصرف قرص ضد بارداری

چنانچه پیش از۱۲ ساعت از زمان همیشگی، خوردن قرص را به یاد آورید، بلافاصله یک قرص مصرف کنید.

چنانچه بعد از ‍۱۲ساعت به یاد آوردید که یک قرص ضدبارداری یا بیشتر را فراموش کرده اید، مصرف بقیه قرص ها را ادامه داده و قرص های فراموش شده رامصرف نکنید . در عوض به منظور پیشگری از بارداری نا خواسته حتماً به طور همزمان با مصرف بقیه قرص ها از روش دیگری، مثل کاندوم، استفاده کنید.

نکات مهم در مورد قرص ضد بارداری

-اثر این قرص جلوگیری از بارداری در پیشگیری از حاملگی یک هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود و چنانچه در این فاصله نزدیکی صورت گیرد، علاوه بر مصرف قرص از یک روش پیش گیری دیگر، مثل کاندوم، استفاده کنید.

– قرص ضد بارداری را به صورت نا پیوسته – مثلاً، یک ماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید.

توجه کنید که در موارد زیر احتمال حاملگی همزمان با مصرف قرص ها افزایش می یابد و بایستی از روش دیگری همزمان با مصرف قرص ها استفاده کرد:

-مصرف نا مرتب قرص ها

-ابتلا به اسهال و استفراغ شدید

-مصرف آنتی بیو تیک ها – مثل آمپی سلین، تتراسایکلین

-مصرف داروهای ضد سل و ضد تشنج

قرص های تک هورمونی (دوران شیر دهی)

یکی از روشهای مناسب جهت پیشگیری از بارداری در مادران شیرده قرص های لاینسترنول می باشد، که ترجیحاً بهتر است در شش ماه اول پس از زایمان مصرف شوند، به این شرط که شیر خوار به جز شیر مادر از هیچ نوع نوشیدنی یا غذای دیگری (حتی آب) استفاده نکند. به گزارش اسان طب باید دانست که مصرف قرص شیردهی (لاینسترنول) ترشح شیر را کاهش نمی دهد.

طریقه مصرف قرص ضد بارداری تری فازیک

هر بسته قرص شیر دهی حاوی ۲۸ عدد قرص می باشد که شروع آن از 45 روز پس از زایمان یا نخستین روز قاعدگی است. اگر  بیش از ۴۲ روز از زایمان گذشته است، ولی قاعدگی شروع نشده باشد، باید از حامله نبودن مادر اطمینان حاصل کرد.

روزانه در ساعت معین (مثلاً، ساعت ۱۰ صبح ) یک قرص میل نمایید. پس از پایان یک بسته، بلافاصله در روز بعد مصرف اولین قرص از بسته جدید را آغاز کنید. در طول مدت مصرف قرص ها ممکن است قاعدگی قطع شده یا لکه بینی وجود داشته باشد، که بایستی بدون توجه به این حالت، قرص ها را همچنان در ساعتی معین میل نمود. در صورت شروع خونریزی قاعدگی نیز باید مصرف قرص ها را ادامه داد.

نکات مهم:

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص شیردهی احتمال حاملگی وجود دارد:

-ابتلا به اسهال و استفراغ

-مصرف آنتی بیوتیکها

-مصرف داروهای ضد تشنج

-مصرف مسکن ها

در هر یک از موارد فوق، همزمان با مصرف قرص های شیردهی باید از یک روش پیشگیری دیگر، مثل کاندوم، استفاده کرد.

موارد منع قرص ضد بارداری دوران شیردهی

– حاملگی

-بیماری شدید کبدی یا سابقه بیماری کبدی (در صورتی که نتایج آزمایشات کبدی به وضعیت طبیعی برنگشته باشد.)

-سرطان پستان و کلیه سرطانهای وابسته به هورمون

-خونریزی رحمی با علت ناشناخته

-سابقه حاملگی خارج از رحم

فراموش کردن قرص ضد بارداری تری فازیک

چنانچه کمتر از سه ساعت از زمان همیشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف کرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان همیشگی میل نمایید. چنانچه بیش از سه ساعت از زمان همیشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف کرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان همیشگی میل نمایید. به علاوه، دو روز نزدیکی نداشته باشید و یا جهت اطمینان در این دو روز از کاندوم استفاده کنید.

قرص ضد بارداری ( LD و HD و تری فازیک )موضوع این بخش از اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه آن بهره مند شده باشید.

اگر درباره قرص ضد بارداری (LD و HD و تری فازیک) و سایر روشهای جلوگیری از بارداری اطلاعات مفیدی دارید لطفا در قسمت نظرات عنوان کنید تا دیگران هم از این مطالب بهره مند شوند.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫22 دیدگاه ها

 1. با سلام من از شب پنجم پریودم قرص های ال دی رو دقیقا مصرف کردم تا بعد از پاکی ولی بخاطر حرکات شدید ورزشی به مدت سه روز هست که لکه بینی دارم باید چکارکنم بنظرتون باید مصرف قرصها رو قطع کنم ؟ آیا الان پریود هستم؟ لطفا جواب منو بدید.با تشکر

 2. سلام دوستان نگران و پریشان سرمنم همه این مشکلات اومده درک میکنم چی میکشی تجربه زیادی داشتم همونطور خدا بمن کمک کرد ب شما هم کمک کمک میکنه خدا هیچکس تنها نمیزاره تا جای بتونم کمک تون میکنم

 3. سلام خدمت دکترمحترم من 3روزه که ازرابطم باخانمم میگذره وچندقطره داخلش ریخت وتوهمون ساعت2قرص ال دی خورد و3ساعت بعد4تادیگه مصرف کرد صب روزبعدبه پزشک مراجعه کرد قرص اورژانسی تجویزکرد ایا احتمال بارداری وجود داره الان بازم بایدقرص ال دی مصرف کنه یانه قرص اورژنسی چطور؟ممنون میشم اگه درست راهنمایی کنین

 4. سلام. من به علت تهوع و سردرد شدید بعد از سه روز قرص را قطع کردم الان بعد از 5 روز لکه دیدم با کمر درد و دل درد شدید درحالی که ده روز بیشتر از پریودیم نمیگذره. الان چیکار کنم بعد از 5 روز که قرص نخوردم به خوردن قرصها ادامه بدم؟ البته خارجیش

 5. سلام خانم دکتر خسته نباشید شرمنده مزاحمتون میشم ی سوالی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید جواب بدیدمن ۹روزه پریودیم تموم شده وشروع کردم خوردم قرص جلوگیری تری فازیک ولی امروز یکم خون دیدم ممکنه پریودشده باشم؟درصورتی ک تازه شروع کردم خوردن قرصها تازه عروسم ممنون میشم راهنماییم کنید
  ناگفته ماه قبل دوبار قرص اورژانسی خوردم

 6. سلام.من حدودیک ماه پیش نزدیکی بدون هیچ پیشگیری داشتم.همان روز سه ساعت بعد دو عدد قرص اچ دی خوردم و حدود 30ساعت بعد یک عدد قرص اورژانسی و 33ساعت بعد دوعدد قرص ال دی. وهرشب یک قرص ال دی تا پایان بسته. سه روز بسته تمام شده و من پریود نشدم.آیا احتمال بارداری هست؟ بسته دوم رو را چطور باید مصرف کنم؟ توروخدا جواب بدید.ممنون

 7. با سلام من به دلیل داشتن کیست از قرص سیپروترون کامپاند استفاده میکنم از روز پنج قاعدکی شروع به خوردن کردم سه عدد خوردم که رفتیم سفر و چهار شب فراموش کردم بخورم و بعدش دچار خونریزی شدم مثل پریودی در صورتی که زمان پریودی من ١۵ روز بعد بوده الان باید جیکار کنم قرص رو مصرف کنم دوباره یا نه؟

 8. مریم
  سلام ممنون از مطالب خوبتون، من ٨ روز پیش نزدیکی با کاندوم داشتم، برای احتیاط اچ دی مصرف کردم، الان لکه بینی دارم، باید ١٢ پریود میشدم، الان خونریزی دارم ولی خیلی کم میاد، ب نظرتون علتش مصرف قرص بوده؟؟ ممنونم..

 9. با سلام و روز بخیر.دو سالی هست که از قرصای ضدبارداری استفاده میکنم.سر وقت و منظم.و سر وقت و منظم پریود میشم.ولی نزدیک به شش ماه هست وقتی دقیقا دهمین قرصو میخورم لکه میبینم و دو روز بعد تموم میشه.میشه بپرسم علتش چیه؟و اینکه خطری نداره؟

 10. سلام 25سالمه و یک سال و وسه ماهه که به طور مرتب قرص ال دی میخورم و هرماه هم پریود میشم و اما هرباز قرص میخورم حالت تهوع و استفراغ دارم امکان بارداری هست یا نه؟

 11. سلام دوستان
  نمی دونم چرا همه فقط سوال می پرسند و کسی جواب نمیده
  خانوم ania ghanbari تا جایی که می دونم امکان بارداری چند روز قبل از زمان پریود تقریبا غیر ممکنه چون تخمکی وجود نداره
  گرچه با توجه به زمان سوالتان فکر کنم تا الان خودتون از طریق آزمایش باخبر شده باشید که آیا حامله هستید یا خبر
  در هر صورت اگر این میان رو می تونید نتیجه رو مطرح کنید شاید به درد باقی دوستان بخوره

 12. سلام نزدیک 6 روز من قرص جلوگیری سه فاز مصرف میکنم برای روز هفتم یادم رفت مصرف کنم و همون شب هم نزدیکی داشتیم بدون جلوگیری من باید چیکار کنم تا چند ساعت میتونم مصرف کنم با توجه به اینکه جایی هستم وقرصم در دسترسم نیست و الان هم شبه نمیتونم از جایی تهیه کنم لطفا راهنماییم کنید

 13. من سال قبل مبتلا به افسردگی شدید شدم و تحت درمان قرار گرفتم و بعد از یک سال خوردن قرص اعصاب بهبود یافتم اما زمانی که قرص تری فاربه رو خوردم عوارض نشون داد،مثل درد یک سمت از سرم،درد پا،شکم و … اما اینها رفع شد ولی هنوز هم از وقتی این قرصو خوردم افسرده شدم و اطرافیانمو اذیت میکنم و مدام بیخود و بی جهت میخام گریه کنم،بنظرتون قرصو قط کنم و تحت عمل جراحی قرار بگیرم؟؟مشکلم کیسته

 14. باسلام.من الان سه ساله قرص ال دی مصرف میکنم .ولی در همین ماه پس از مصرف دونه آخر قرص را فراموش کردم.یعنی بیست ویکومین قرص را.هشت روز مانده به پریودم.آیا امکان بارداری وجود دارد؟چهار روز بعد یادم اومد که قرص آخریو نخوردم.وچهار قرص ال دی مصرف کردم و 12ساعت بعد چهار عدد دیگر…الان سه روز ازمصرف قرصها گذشته وهنوز هم پریود نشدم…آیا باردار هستم.با تشکر

 15. با سلام. 29 ساله هستم. قصد سفر زیارتی مهمی در تاریخ 28 مهر تا 6 آبان را دارم. تاریخ شروع پریودم بین 20 تا 25 مهرماهه. به همین خاطر از 9 روز قبل شروع کرده ام قرص یاسمین میخورم. البته تو این مدت چون سرما خوردگی هم داشتم استامینوفن و آزیترومایسین هم مصرف میکردم. از دیروز احساس میکنم دردهای زیر شکم شبیه پریود را دارم و امروز چندتا لک کمرنگ داشتم. نمیدونم الان چه کار کنم. قرص یاسمین را ادامه بدم با شبی یک قرص، یا شبی دو قرص؟ و نیز سوال دیگرم هم اینه که احتمال داره وقتی در سفر هستم لک بینی داشته باشم؟ در اینصورت چکار کنم؟ با تشکر… لطفا زودتر بم پاسخ بدید

 16. سلام وقت بخیر6من دیروز باید پریود میشدم ودیروز یک رابطه بدون کنترل داشتم و منی به داخل واژن ریخته شد
  ولی پس از دقایقی لباس زیرم کاملا خیس شد و بعد از ۴ ۵ ساعت از قرص ال دی استفاده کردم
  ایا امکان برداری وجود دارد؟
  لطفا جواب بدید خبلی نگرانم

 17. سلام. من میخواستم پریودم رو 4 روز به تاخیر بندازم به خاطر مسافرت ال دی خواستم بخورم چند روز ولی به محض 1 عدد خوردن فرداش پریود شدم حالا 3روزه خونریزی شدید دارم چیکار باید کنم

 18. سلام دوستان…من 3 شبه ک قرص ال دی مصرف میکنم البته زمان شروع در مدت قاعدگی نبوده… از شب اول کمردرد گرفتم ب نظر شما علت چیست؟؟لطفا تو ایمیلم نظرتونو بگین ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا