علایم بیماری ها را بیشتر بشناسید

علایم بیماری ها با یکدیگر متقاوتند و برای پیشگیری از خطرناک شدن بیماری ها بهتر است که با علایم هر یک از آنها اشنا شویم. به عنوان مثال علایم بیماری قلب احساس درد در پشت ، بین دو کتف حناق وسط سینه سمت چپ، تورم صورت و دستها و … است. بروز جوش و خارش بدن و خون آمدن لثه ها هم از علایم بیماری آلودگی خون است. در این بخش شما را با مهمترین علایم بیماری ها آشنا می کنیم.

علایم بیماری ها

علایم بیماری ها متفاوت است و هر کدام علایم خاص خود را دارند . در زیر به برخی از علایم بیماری ها اشاره خواهیم کرد .

علایم بیماری قلب  :

1- سرگیجه – تهوع – تعرق زیاد – سیاهی رفتن چشمها – تنگی نفس – خستگی و ضعف – احساس درد در پشت ، بین دو کتف حناق وسط سینه سمت چپ – تورم صورت و دستها – نسیان و بی ارادگی و تغییرات در اعمال و رفتار بیمار متفاوت از رفتار زمان سلامت که وقوع سکته را خبر می دهد .

2- تنگ شدن یا مسدود شدن شریان آئورت : افزایش فشار خون اندام فوقانی به اندام تحتانی ، ایجاد ناودان یا شیار غیر عادی در دنده ها به علت بزرگ شدن شریانهای بین دنده ای خلفی ، درد و گاهی خونریزی از بدن ، بزرگی بطن چپ و برجستگی قوس آئورت

علایم بیماری سکته :

حس و حرکت یکباره قطع شده جز تنفس ضعیف از بیمار مشاهذه نشود ( گاهی تنفس نیز دیده نشود). بیمار به پشت می افتد ( اگر در چشم بیمار نظر کنید و تصویر خود را در آن منعکس ببینید ، شخص زنده است یا اگر در تاریکی نور چراغ در چشم بتابانید نور در چشم او به نظر می آید .

همچنین اگر ظرفی سبک را آب کرده روی سینه وی قرار دهید حرکت آب به نظر آید . یا اگر آئینه در برابر دهانش گرفته یا رشته باریکی از پشم یا پر مرغ در جلو بینی وی بگیرید اگر آئینه بخار کند یا پشم یا پر مرغ بجنبد در قید حیات بوده و در غیر اینصورت فوت نموده است .

ضمنا در صورت زنده بودن اگر کف از دهان بیمار خارج شود بیم مردن میرود . همچنین اگر نه نفس می آید و نه کف از دهان بیرون اید و نه خر خر کند مخصوصا اگر مایعات در گلویش بریزید از بینی خارج شود مرده است .

علایم بیماری آلودگی خون :

علایم بیماری آلودگی خون شامل کسالت – خمیازه – دهان دره بی موقع – چرت زدن – خواب آلودگی بعد از خوردن غذا – تنبلی و سنگین شدن – شیرینی لزج دهان – سرخی چشم و گونه ها – بروز جوش و خارش بدن و خون آمدن لثه ها است.

علایم بیماری فشار خون :

سرگیجه – وزوز کردن گوشها – سیاهی رفتن چشم – سردرد هنگام بیدار شدن از خواب – احساس درد در قفسه سینه – تنگی نفس – ناراحتی گوارشی – کم حواسی – خستگی و خواب رفتن سرانگشتان – بدخلقی – رنگ چهره سرخ تیره – داشتن عوارض کلیوی – وجود بیش ار حد طبیعی سموم مانند اسید اوریک و اوره و آلبومین و غیره در خون و ادرار از علائم بیماری فشارخون است .

 علایم بیماری کلسترول (چربی خون ) :

درد بازوی چپ – درد پهلوی راست – سرگیجه – سرخی چهره – خارش و کهیر در بدن – وز وز گوشها و حالت تهوع

سفت و سخت شدن که گاهی در بعضی از شرایین و مغز و قلب و سایر اندام بدن بروز می کند در مغز به پارگی رگهای مغز و در قلب نارسایی خون به قلب و بیماریهای دیگر از قبیل بالا رفتن فشار خون و ناراحتی کلیه ها و قانقاریای دست و پا منجر می شود .

آرتریت حاد باعث تورم شریانهای قلب و بعضا پارگی روده های بزرگ و کوچک و اخلال در کار غدد کلیوی و کلیه ها و بیضه میشود . گاهی هم عفونتهای داخلی سبب این بیماری و خرابی کرتکس مغز می شود .

علایم بیماری کم خونی

علایم بیماری کم خونی  :

نقصان گلبولهای قرمز و هموگلوبین عدم توانایی مغز استخوان در ساختن گلبولهای قرمز ، خونریزیهای شدید و متوالی در مردان و عادت ماهیانه خانمها و در زمان وضع حمل کمبود مواد مهمی مانند : آهن و مس و معالجه صحیح و کامل نشود مانند : حصبه ، فقر غذایی ، افزایش نمک سدیم خون ، مصرف زیاد مواد غذایی که دارای ویتامین C،D باشند مانند خیار و لیموترش ، استفاده زیاد از نور خورشید و آنتی بیوتیکها ، افراط در خوردن زیره و ترخون و غیره ، وجود انگلهای روده و معده که با علائم بیماری نظیر علائم زیر ظاهر می شود :

پریدگی رنگ ، ضعف و رنجوری ، سرگیجه ، سوزش معده ، تنگی نفس ، سرعت نبض ، بی اشتهایی ، یبوست و گاهی اسهال ، مور مور شدن بدن ، خواب رفتن پاها و انگشتان ، حالت عصبی و بی حوصله بودن و خستگی .

علایم بیماری صرع :

از بلغم : کدورت و کندی حواس ، سنگینی سر هنگام بروز صرع ، آمدن کف زیاد از دهان ، زیادی آب دهان ، سستی و بی حالی ، سفیدی رنگ چهره ، لینت و برودت مزاج – دشواری حرکت

از سودا : خفقان و گرفتگی و لرزش قلب ، ترشی طعم کف دهان ( اگر کف دهان بر خاک ریخته شود چون سرکه بجوشد) ، افکار و خیالات فاسد ، کثرت وسواس ، لاغری ، اشتهای کاذب

از صفرا : چشم و زبان و پوست زرد باشد ، اختلال عقل ، بیقراری ، قی ، التهاب ، زود رفع شدن غش

علایم بیماری فلج :

از بلغم و رطوبت : مرض به تدریج مستولی شود و با رساندن حرارت به عضو مفلوج موجب راحتی بیمار شود ( اگر عضو ، لاغر و کوچک نشده و تغییر رنگ نداده باشد امکان درمان وجود دارد)

علایم بیماری پارکینسون :

انگشت شست فرد مبتلا در مقابل سایر انگشتان می لرزد ( مانند حالت پول شمردن ) در این نوع لرزش بر خلاف لرزش مخچه ای ، در حال استراحت لرزش زیاد ، ولی هنگام فعالیت کم می شود . صورت این اشخاص به صورت ماسکه می شود یعنی قستمهایی از آن حرکت خود را از دست داده است . به گزارش اسان طب  این افراد در راه رفتن دچار اشکال هستند . قدمهای بلند برداشته با کوبیدن پا به زمین از رسیدن آن به زمین مطمئن می شوند ( از طریق شنیدن صدا زیرا حس عمقی آنها از بین می رود و در مفاصل دچار سختی می شوند ) یعنی موقع بازکردن مثلا مفصل آرنج ، حرکت دست به صورت تکه تکه و چرخ دنده ای صورت می گیرد .

کرخ و بی حس شدن عضوی از بدن :

سردی و لمس ، رطوبت دهان ، کاهلی و فراموشی ، اگر بر عضو بیمار آزار رسانده شود ( مانند سوزن فرو بردن ) متاثر نشده ، گوئی که چیزی مانند مورچه بر عضو عبور می کند .

علایم بیماری ها
علایم بیماری ها

علایم بیماریهای مختلف را در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم. اگر به این علایم مشکوک شدید حتما به پزشک مراجعه کنید . همیشه زود رسیدن به بیماری خیلی بهتر از دیر رسیدن به ان است.

اگر شما هم درباره علایم بیماری ها اطلاعاتی دارید میتوانید در قسمت نظرات بیان کنیدتا دیگران استفاده کنند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا