تفاوت رفتار والدین با فرزندان مختلف

رفتار والدین با فرزندان شان گاهی فرق می کند. همه می دانند که بچه ها با خلق و خوی کاملا متفاوتی به دنیا می ایند ، بعضی از بچه ها طبیعتا فعال و زودجوش و بعضی ها آرام و خجالتی هستند.  پس ممکن است رفتار والدین متفاوت باشد و این دلیل بر این نیست که والدین فرزندی را بیش از دیگری دوست دارند. همچنین والدین باید توجه کنند که نه بیش از حد به فرزندی توجه کنند و نه اینکه بیش از حد از او غافل شوند. در این بخش درباره تفاوت رفتار والدین با فرزندان مختلف اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

تفاوت رفتار والدین با فرزندان
رفتار والدین با فرزندان

تفاوت رفتار والدین با فرزندان

چه خوشتان بیاید چه نیاید ، شما نمی توانید مدل بچه ای را که می خواهید سفارش بدهید و باید او را همان طور که هست ، تحویل بگیرید .

اگر بچه ای که تحویل می گیرید کاملا با تصوری که در ذهن داشته اید فرق کند چه خواهد شد ؟ تجربه به ما نشان داده است که اگر از چنین وضعیتی آگاه نباشید و خود را برای آن آماده نکنید ، همین موضوع می تواند منشا دلشکستگی های عمیقی بین والدین و فرزندشان شود . البته شخصیت پدر و مادرها هم شکل گرفته و آنها نمی توانند یک شبه خودشان را عوض کنند و رفتار والدین با فرزندان ممکن است متفاوت باشد . ممکن است یک زوج ارام و ملایم بتوانند به شکل ایده آلی یک پسر احساساتی را بزرگ کنند ، ولی خیلی برای بزرگ کردن بچه پر انرژی و لجبازی که به رغم عشقی که پدر و مادرش به او دارند دائما دنبال جار و جنجال و دعواست ، آمادگی نداشته باشند . زوج دیگری ممکن است یک پسر شلوغ و شاد وشنگول را راحت اداره کنند ، ولی از دیدن یک بچه متفکر و ساکت ، کاملا دلسرد شوند . بنابراین رفتار والدین بسیار متفاوت است .

واقعا چندان مهم نیست که بدانیم پدر و مادرها انسان های هوشمندی هستند که می دانند نمی توانند مدل بچه ای را که دوست دارند سفارش دهند . آنها بشر هستند و توقعات غیر منطقی جزو ذاتشان است و نمی توانند جلوی احساس دلسردیشان را بگیرند .

از این گذشته ، موقعی که بچه ها کمی بزرگ می شوند ، ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه ما را به یاد برادر ، خواهر ، پدر یا مادری که روزگاری زندگی را برای ما سخت کرده بودند ، بیندازند . یک دختر ممکن است خلق و خوی خاله کوچکترش را داشته باشد که همیشه موی دماغ خواهرش می شد و خواهر هم نمی توانست تشخیص دهد که این کارش علت اصلی ناراحتی اوست . این امر می تواند یکی از دلایل تفاوت رفتار والدین با فرزندان باشد .

بعضی ها این وضع را در تربیت فرزند «خوبی جور شدن » می نامند ، یعنی این که توقعات ، اهداف ، آرزوها ، رویاها و امیدهای شما برای فرزندانتان با استعدادها و خلق و خویی که با آنها به دنیا آمده اند ، جور خواهد شد . همین جور شدن است که نقشی اساسی درباره جور بودن اوضاع شما و فرزندانتان در هنگام بزرگ کردن آنها ، دارد .

تجربه نشان داده که مسائل مربوط به خوب جور شدن بیشترین انضباط را از سوی والدین می طلبد و در رفتار والدین موثر است و بیشترین مسائل را برای آنها ایجاد می کند . برای مثال ، اگر شما دائما از این که فرزندتان نابغه ریاضی نیست یا خوب همکاری نمی کند ، ناامید هستید و اگر وقت زیادی را صرف این کار می کنید که از او آن چیزی را بسازید که نیست صددرصد تضمین می کنم  مشکلات فراوانی پیش خواهد آمد . از سوی دیگر اگر شما بتوانید یاد بگیرید که فرزندتان را همانگونه که واقعا هست بپذیرید و اصل رفتار با کودکان را رعایت کنید و دوست داشته باشید زندگی هر دوی شما در کنار هم آرامتر خواهد بود .

ایا قرار است رفتار والدین با فرزندان یکسان باشد ؟

رفتار والدین با فرزندان دغدغه بسیاری از والدین شده است .این سوال بسیاری از والدین با وجدان را نگران می کند ، چون احساس می کنند که گاهی رفتارشان با فرزندان یکسان نیست . آنها چون در مقابل فرزندان مختلف خود ، احساس متفاوتی دارند ، دچار عذاب وجدان می شوند . آنها از خود توقع محالی دارند .

پدر و مادرهای خوب از این جنبه که به تک تک بچه هایشان تعلق خاطر دارند و بهترین چیزها را برای همه آنها می خواهند و در صورت لزوم ، فداکاری هایی را برای رسیدن به این هدف انجام می دهند ، بچه هایشان را یکسان دوست دارند ، ولی از آنجا که بچه ها کاملا با هم فرق دارند ، هیچ پدر و مادری نمی تواند نسبت به آنها احساسات یکسانی داشته باشد . به گزارش اسان طب این که ما در باره فرزندان خود احساسات متفاوتی داشته باشیم ، از دست بعضی از خصلت های بعضی از آنها به تنگ بیائیم و در مورد خصلت های بقیه احساس غرور کنیم ، امری طبیعی ، انسانی و غیر قابل اجتناب است . پس تفاوت رفتار والدین با فرزندان کاملا منطقی است .

به گمان من پذیرش و درک این احساسات متفاوت بیشتر از احساس عذاب وجدان درباره آنها ، به شما امکان می دهد که به همه فرزندان خود همان عشق و توجه ویژه ای بدهید که هر یک از آنها نیاز دارند .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا