استرانسیوم 90 (Strontium 90 ) چیست ؟

استرانسیوم 90 را به نام رادیو استرنسیوم نیز می خوانند . آن یکی از مهمترین فضولات تجزیه آتمی است که از انفجارهای آتمی و هیدروژنی حاصل می شود و از مهمترین عامل آلودگی هوا ، الودگی اب و غذاها از نظر خطرات اشعه برای انسان به شمار می رود . استرانسیوم 90 که از انفجارات آتمی بمب هیدروژن به وجود می اید می تواند در بدن انسان ایجاد سرطان کند یا موجب نقض خلقت گردد . زیرا آمار نشان داده است که نسبت تولد ناقص الخلقه ها در کشورهایی که آزمایشات اتمی می شود 50 درصد بیشتر از ممالک دیگر شده است . به طوری که از هر 100 نفر نوزاد 2 نفر ناقص الخلقه است که یک دویستم آنها تلف می شوند . لذا با توجه به استعمال روز افزون انرژی تمی شناختن و مضرات آن لازم به نظر می رسد .

شناخت استرانسیوم 90

استرانسیوم 90 برای اولین مرتبه در سال 1953 در استخوان حیوانات ، شیر ، پنیر ، کره ، و خاک ها ملاحظه شد و اکنون در بدن تمام انسان ها (صرف نظر از سن و محل زندگی آنها ) دیده می شود . ولی مقادیری که تاکنون در انسان ها ملاحظه شده است نسبت به آن مقداری که فکر می شود مجاز می باشد کمتر است ، زیرا مقدار مجاز عبارت از 100 میکروکوری می باشد . به گزارش آسان طب یک کوری واحدیست که برای اندازه گیری رادیواکتیویته بکار برده می شود و یک میکرومیکروکوری عبارت از یک میلیونیم یک ملیونیم یک کوری می باشد . شباهت شیمیایی استرانسیوم 90 با کلسیم آنقدر زیاد است که گیاه ها و حیوانات به سختی می توانند آن دو را از یکدیگر تمیز و تشخیص دهند .

انفجارهای عمده اتمی استرانسیوم 90 را در جو بالا صعود داده و به طور وسیعی در هوا پراکنده می کنند و هنگامیکه به زمین بر می گردد به صورت لایه نازکی روی خاک و گیاهان را در مناطق وسیعی می پوشاند .

انفجارات اتمی کمتر استرانسیوم 90 را خیلی به بالا پرتاب نمی کند و لذا به طور ضخیم تری روی خاک و گیاهان در نزدیکی محل انفجار رسوب مین مایند .

مسیر انتقال استرانسیوم 90 به بدن به ترتیب عبارت است از :

جو – باران – خاک – گیاهان – حیوانات – لبنیات – انسان

به عبارت دیگر به علت شباهتی که بین کلسیم و استرانسیوم 90 موجود است گیاهان آن را همراه با کلسیم مورد نیاز خود دریافت نموده و انسان با خوردن سبزی ها و یا با خوردن فرآورده های حیوانی از قبیل لبنیات ، گوشت و تخم مرغ استرانسیوم 90 را به اتفاق کلسیم وارد بدن خود نموده ذخیره می کند و تجمع این ماده در بدن انسان می تواند خطرناک بشاد . زیرا در استخوانها تراکم زیاد آهن ممکنست باعث ایجاد سرطان استخوان و سرطان خونی که از مغز استخوان شروع می شود = لوسمی گردد .

نکته مهم درمورد استرانسیوم 90

نکته مهم اینست که در نتیجه آزمایش معلوم شده حیواناتی که با غذای محتوی کلسیم زیاد تغذیه شده بودند نسبت به گروه دیگری که غذای آنها محتوی مقدار کلسیم کمتری بود مقدار کمتری استرانسیوم 90 ذخیره نمودند . به گزارش اسان طب لذا اگر انسان ها نیز به همین وضع عکس العمل نشان دهند این مساله حائز اهمیت است که انسان مقدار زیادی کلسیم مصرف کند تا ذخیره آن در بدن به صورت عامل مصونیت در برابر رادیو اکتیویته بکار رود .

استرانسیوم 90

استرانسیوم 90 یکی از عناصر جدول مندلیف است . همانطور که در بالا گفتیم این عنصر خطرهای زیادی دارد و با نام sr در جدول شناخته می شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب دراین باره تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35