دیابت حاملگی چیست و کنترل دیابت بارداری

دیابت حاملگی یا GDM حدود 2 تا 5 درصد زنان حامله را درگیر خواهد کرد. دیابت حاملگی یک حالت عدم تحمل گلوکز است و فقط در زمان بارداری مخصوصاً ماههای آخر بارداری اتفاق میفتد. در این بخش از اسان طب اطلاعاتی را درباره دیابت حاملگی در اختیارتان می گذاریم.

دیابت حاملگی چیست ؟

دیابت بارداری یا دیابت حاملگی شبیه بقیه انواع دیابت ها به اختلال در نحوه ی مصرف قند توسط بدن گفته میشود که در زنان باردار اتفاق می افتد. علت دیابت حاملگی اینست که بارداری نیاز بدن به انسولین را افزایش داده ، در حالیکه بدن همیشه نمی تواند به مقدار لازم انسولین تولید بکند.

از عوامل افزایش احتمال وقوع دیابت حاملگی میتوان به سن بالای 30 سال، چاقی، سابقه خانوادگی دیابت حاملگی یا دیابت نوعᴨ، سابقه زایمان نوزاد ماکروزوم (درشت) و سابقه مرده زایی اشاره کرد.

همچنین باید بدانید که به گزارش آسان طب دیابت حاملگی یک اختلال در اواخر حاملگی است و وجود قند بالا در سه ماهه اول نشاندهنده دیابت حاملگی نیست بلکه نشان دهنده دیابت واضح است.

مقدار قند خون ناشتا در حاملگی به طور طبیعی باید بین80 تا60 باشد و مقدارش بیش از 105 غیر طبیعی است.

دیابت حاملگی چیست و کنترل دیابت بارداری

نشانه و علایم دیابت حاملگی

به گزارش آسان طب نمی توان به طور قطعی گفت که کدام یک از زنان دچار دیابت بارداری می شوند. ولی برخی زنان نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتر ابتلا به دیابت حاملگی هستند. شانس ابتلا به دیابت بارداری در موارد زیر بیشتر است :

+سابقه ی قبلی دیابت بارداری داشته باشید

+دچار اضافه وزن هستید(BMI>27)

+در خانواده ی شما فرد دیابتی وجود دارد

+زایمان نوزاد بالای 4 کیلوگرم

+بارداران دارای پیشینه مرده زایی ، سقط مکرر و نوزادان دچار نقص عضو

+سن شما بالاتر از 25 سال است

+سابقه فشار خون بالا

پیشگیری از دیابت حاملگی و عوارض دیابت حاملگی چیست ؟

برای پیشگیری از عوارض دیابت حاملگی همه زنان حامله باید تست غربال گری انجام دهند. به گزارش آسان طب زمان مناسب برای انجام دادن این تست در بیماران در معرض خطر در اولین مراجعه و سایر افراد در هفته 24 تا 28 حاملگی می باشد. در صورت وجود اعلام خطر دیابت مثل ماکروزمی یا جنین درشت جثه باید تست غربال گری دیابت مجدداً در سه ماهه سوم تکرار شود.

مهمترین عوارض دیابت حاملگی ماکروزومی جنین است که نتیجه ان یک زایمان سخت است. یکی دیگر از عوارض آن افت قند خون نوزادان این مادران پس از تولد است که در صورت سهل انگاری و عدم تشخیص می تواند به مشکلات مغزی منجر شود.

اگر چه دوران حاملگی زمان مناسبی برای کم کردن وزن نیست اما این بیماران بهتر است بیش از 7 کیلوگرم افزایش وزن پیدا نکنند و در عین حال کالری دریافتی آن ها از 1200 تا 1800 کیلو کالری در روز کمتر نشود ورزش کردن می تواند در کاهش قند خون و کنترل بیماری نقش مؤثری داشته باشد.

بیشتر بدانید : دیابت شیرین و راه پیشگیری از آن

.

دیابت حاملگی چیست و کنترل دیابت بارداری
دیابت حاملگی چیست و کنترل دیابت بارداری

مدیریت و کنترل دیابت حاملگی

دیابت حاملگی به وسیله مراحل زیر مدیریت می شود :

– کنترل فشار خون در حد طبیعی

– نظارت بر مقدار قند خون به وسیله 4 مرتبه اندازه گیری روزانه ی قند خون ( قبل از صبحانه ، 2 ساعت بعد از صبحانه ، قبل از وعده های اصلی غذا در صورت نیاز).

– اندازه گیری کتون در ادرار ( کتونها اسیدهایی هستند که وجود آن ها در ادرار نشانه عدم کنترل دیابت است).

– تبعیت از برنامه ی رژیم غذایی تهیه شده توسط پزشک متخصص تغذیه.

* از شما خواسته خواهد شد که مقدار کالری دریافتی روزانه خود را در طول روز تقسیم کنید.

– انجام ورزش بعد از کسب اجازه از مسئولین مراقبتی بهداشتی خود.

– نظارت بر اضافه وزن در طی بارداری.

– تزریق انسولین ، اگر نیاز باشد.

* انسولین تنها دارویی است که در طی بارداری برای کنترل دیابت قابل استفاده است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. حتما در دوران حاملگی مدام فشار خون و قند خون خودتان را چک کنید تا به مشکل بر نخورید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا