فواید برگ بو و پنجه مریم را بشناسید

برگ بو یکی از گیاهان دارویی است که برای سلامتی خواص زیادی دارد. برگ ها و میوه برگ بو مصرف می شود. دم کرده برگش برای جوش های صورت و دمل ها موثر است. خاکستر برگ ها و میوه برگ بو برای بهبود خستگی است و در قدیم آنها را مثل اسفند دود می کردند و عقیده داشتند که برای دفع سحر و جادو و بیماری ها اثر دارد. میوه اش با حالت ضد سمی تریاق است. برگ بو ضد نفخ بوده و مانع از ترش کردن معده می شود. در این بخش مهمترین خواص و فواید برگ بو و پنجه مریم را به شما معرفی می کنیم.

فواید برگ بو
فواید برگ بو

فواید برگ بو

به گزارش مجله پزشکی آسان طب یکی از فواید برگ بو اینست که برگ بو  ضد نفخ شکم و ترشی معده می باشد و درباره رفع نفخ شکم اثر فوری و معجزه آسا دارد . ضماد برگ آن برای جلوگیری از آبریزش چشم مناسب است .

برگ بو  از ( تخمیر غذا در معده و تولید بوی بد آن ) به شدت جلوگیری می کند . برگ بو  ضد عفونی کننده قوی برای عفونت های روده ای و گریب می باشد و موجب نیرو بخشیدن و تحریک روده ضعیف و معالجه برونشیت مزمن می گردد .

برگ های این گیاه را برای معطر کردن غذاها و تحریک اشتها مصرف می کنند، مثلا در تهیه ترشی لیته و انواع دیگر ترشی ها و از بین بردن بوی ماهی که در شکم ماهی ( ماهی شکم پر) و داخل انواع غذاها قرار می دهند . به گزارش اسان طب اسانس برگ بو دارای کوادی نظیر سینئول ، پینن ، اژنول و استراگول می باشد .

مقدار مصرف دم کرده برگ بو 3-2 فنجان در روز است که از مقدار 4 گرم برگ آن یا 2 عدد میوه اش در یک لیوان آب جوش تهیه می شود . یکی دیگر از فواید برگ بو اینست که دم کرده برگ بو موجب تسریع در هضم غذاها و دفع گازهای جمع شده در معده و رفع نفخ آن می شود .

برگ بو و پنجه مریم
فواید برگ بو

خواص گیاه پنجه مریم

گیاه پنجه مریم دارای مقدار زیادی املاح پتاسیم و مقداری هورمون اکسی توسن است که مشابه اکسی توسین غده هیپوفیز پسین اثر می کند و در ضمن مقداری هم مواد محرک هیپوتالاموس را دارد .

در بعضی از روستاها هنگام سختی وضع حمل زنان آن را در آب حیس می کردند و آب آن را به زن زائو می خوراندند و موجب سهولت وضع حمل او می شد ( امروزه هم در بعضی نواحی اطراف اصفهان ، یزد کم و بش معمول است )

همچنین  به گزارش آسان طب مالیدن آب و عصاره این گیاه برای رفع بواسیر مفید می باشد و اگر آن را بر محل برص و خال های سیاه فرور فته در گوشت و ( نوعی پیسه که با لمس کردن پوسته می شود یا به صورت لکه سیاه که اگر سوزن در آن فرو برند خون می ریزد) بمالند بسیار مناسب است .

فواید برگ بو و پنجه مریم
فواید برگ بو و پنجه مریم

برگ بو و پنجه مریم دو مورد از گیاهان دارویی است که فواید بسیاری برای سلامتی ما و همچنین درمان بیماری ها دارد. یکی از خواص برگ بو ضد نفخ بود و ضد ترش کردن معده است.

برگ بو دشمن سرطان است و با ان مقابله میکند. برگ بو را با برگ مو ( برگ درخت مو ) اشتباه نگیرید.

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا