ویژگی خانواده متزلزل چیست؟

خانواده متزلزل یعنی حالتی که خانواده دچار از هم گسیختگی ، ناتوانی در انجام کارکردها و روابط نابسامان در بین اعضای آن است . ممکن است خانواده ای در بدو تشکیل میزانی تعادل را داشته باشد ، لیکن سیر و تحول آن به سمتی باشد که دچار حالت تزلزل گردد . یا بر عکس ، خانواده ای در تحول و رشد خود حالت تعادل و استحکام روزافزونی پیدا کند . برای درک بیشتر مفهوم تعادل در زندگی خانوادگی بهتر است ویژگیهای حالت متضاد آن ، یعنی خانواده متزلزل را بشناسیم . در این بخش ویژگی خانواده متزلزل را به شما معرفی می کنیم.

ویژگی خانواده متزلزل
ویژگی خانواده متزلزل

خصوصیات و ویژگی خانواده متزلزل

اگر در خانواده ای این خصوصیات وجود داشته باشد می توانیم بگوییم درجاتی از تزلزل را داراست و خانواده متزلزل است :

1-احساس جدایی روانی بین زن و شوهر

شما می توانید از خودتان بپرسید وقتی با همسرتان هستید چه احساسی دارید ؟ احساس تنهایی یا اینکه واقعا حس می کنید با دیگری هستید که با شما هم رای ، همدل و همراه است ؟ به هر میزان که در چنین مواقعی احساس ، حاکی از جدایی و تنهایی باشد ، فضای خانواده دچار تزلزل و سستی است و خانواده متزلزل شده است .

2- تعارض در احساسات و عوارض

حالاتی از قبیل محبت در مقابل نفرت ، امیدواری در برابر ناامیدی ، جذبه در مقابل دفع نسبت به زندگی خانوادگی ، حکایت از وجود تعارض در درون ما دارد . ما در موقعیتهای مختلف زندگی باید تصمیم گیری وعمل داشته باشیم . در حال اگر در اتخاذ تصمیم یا اقدام برای عمل این احساس دوگانه و ناسازگار در ما به طور متناوب و تقریبا مستمر ادامه داشته باشد ، وحدت و انسجام در روابط خانوادگی ما را سست می کند و نشان از تزلزل دارد .

3-فقدان اهداف روشن در زندگی ویژگی خانواده متزلزل

اینکه زن یا شوهر ندانند از زندگی خود چه انتظاری دارند و تلاشهایشان باید در چه جهتی و رسیدن به چه اهدافی باشد ، از شرایط خانواده متزلزل و نامتعادل است . البته هدف داشتن به تنهایی برای بنای یک زندگی مطلوب کافی نیست . چرا که اهداف زندگی باید حقیقی و مطابق با معیارهای رشد و کمال باشد و سازگار با روح زندگی خانوادگی ، نه اهداف پست یا کاذب ، لیکن بی هدف بودن عامل مضاعفی در ایجاد تزلزل و گسیختگی خانواده است .

4- عدم درک متقابل دو همسر ویژگی خانواده متزلزل

گاه ممکن است زن یا شوهر ویا هر دو از نظر عاطفی و شخصیتی به رشد لازم نرسیده باشند و لذا در ارتباط با یکدیگر نتوانند انتظارات و شرایط روانی و روحی هم را درک کنند . گاه نیزممکن است به علت پیچیدگی خصوصیات شخصیتی همسر ، فرد نتواند او را درک کند و یا نتواند خواستها و انتظارات خود را به وی بفهماند. در چنین مواقعی نیز علایم تزلزل در زندگی خانوادگی آشکار می شود .

ویژگی خانواده متزلزل

5- انگیزه ها و نیازهای کاذب ویژگی خانواده متزلزل

یکی از مشکلات بسیاری از خانواده های امروزی خواستها و نیازهایی است که در زندگی انسان ضروری نیست . نیازهایی که از قبیل تجمل ، استفاده از وسایل لوکس ، تنوع بیش از حد در خوراک و پوشاک و … در زندگی فردی بعضی از اشخاص وجود دارد . لیکن ورود این قبیل نیازها در زندگی خانوادگی وا جتماعی باعث دورشدن افراد از اهداف متعالی خواهد شد و اثرش بر خانواده ، توقف رشد و کمال آن یا تشدید تعارض ها و کشمکش ها در درون آن است . به گزارش آسان طب  گاه دیده می شود بعضی خانواده ها زندگی آرام وبدون مشکلی در ظاهر دارند ولی به واسطه ی غلبه نیازهای پست و کاذب در درون آن و استمرار این حالت تصمیم گیری ها و رفتارها ، بالندگی و کمال در خانواده ها وجود ندارد . چنین خانواد ه هایی به رغم تعادل ظاهری وسطحی ، در مقابله با موقعیتهای بحران زا ومولد فشار ، مستعد از هم پاشیدگی هستند و در حوادث روانی و اجتماعی ، بسیار اسیب پذیرند.

12 ویژگی از یک زن خوب  را بخوانید .

ویژگی خانواده متزلزل را در این بخش مطالعه کردید. امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا